БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 22 февралдан иш бошлайди
Ўзбекистон илк бор БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг аъзоси сифатида 2021 йил 1 январдан ўз вазифаларини бажаришга киришди.
Шу йил 22 февралдан – 23 мартгача Женева шаҳрида Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг 46-сессияси бўлиб ўтади.
Баҳорги сессия доирасида ҳар йили бир марта Юқори даражадаги сегмент мажлиси ўтказилади. Жорий йилда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессияси Юқори даражадаги сегментининг мажлиси 22-24 февраль кунлари ўтказилади.
Сегмент мажлисидан кўзланган мақсад – дунё мамлакатларида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш,  шунингдек  ушбу соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш механизмлари ва тартиб-таомилларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалаларини юқори сиёсий даражада муҳокама қилишдан иборат.
Юқори даражадаги сегмент Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг йил давомидаги энг асосий сиёсий тадбири ҳисобланади. Мазкур Сегмент БМТга аъзо мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини рағбатлантириш ҳамда ҳимоя қилиш масалалари бўйича умумий ва ўзаро мутаносиб ёндашувларини ишлаб чиқиш ва келишиб олиш механизми сифатида тузилган.
Ҳар йили Юқори даражадаги сегмент мажлисида давлат бошлиқлари ва ҳукумат раҳбарлари, ташқи ишлар вазирлари, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар намояндаларидан иборат турли мамлакатлар делегациялари, бир қатор халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари иштирок этади.
Маълумот учун: БМТ Бош Ассамблеясининг 2006 йил 15 мартдаги 60/251-сон резолюциясига мувофиқ, илгари фаолият юритиб келган Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссия ўрнига БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ташкил этилган.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг бош вазифаси – эркинлик, қонун устуворлиги ва адолатни тарғиб қилишдир. Шунингдек, Кенгаш жаҳон бўйлаб бу борадаги вазиятни назорат қилиб, ҳукуматларга кўрсатма ва тавсиялар бериб боради.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши БМТ Бош Ассамблеясининг органи бўлиб, ўз мажлисларини мунтазам, йилида камида уч марта – март, июнь ва сентябрь ойларида ўтказади. Ушбу сессиялардан бири асосийси саналади ва унинг иши ўн ҳафта давом этади. Кенгаш аъзоларининг учдан бир қисми талаби асосида, жумладан, муайян мамлакатлардаги инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ ташвишли аҳволни ўрганиш мақсадида махсус фавқулодда сессиялар ҳам чақирилиши мумкин.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши қароргоҳи Женева шаҳрида жойлашган. БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси Кенгаш учун котибият вазифасини бажаради.
Бош  Ассамблеянинг 60/251-резолюцияси 7-бандига мувофиқ, "Кенгаш таркибига 47 та аъзо-давлат киради ва уларнинг ҳар бири Бош  Ассамблеянинг кўпчилик аъзолари томонидан бевосита яширин овоз бериш йўли билан сайланади".
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш йил давомида инсон ҳуқуқлари соҳасида эътибор қаратишни талаб этадиган барча масалалар ва вазиятларни муҳокама қилиш ваколатига эга. Кенгаш фуқаролик, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар билан бир қаторда, ривожланишга бўлган ҳуқуқ таъминланишига ҳам бирдек эътибор қаратади, шунингдек давлатларга техник кўмак кўрсатади.

22 февраля начнет работу Совет ООН по правам человека
Узбекистан с 1 января 2021 года впервые приступил к обязанностям члена Совета ООН по правам человека.
С 22 февраля по 23 марта с.г. в г. Женеве состоится 46-я сессия Совета по правам человека.
Раз в год в рамках весенней сессии проводится заседание Сегмента высокого уровня. Сегмент высокого уровня 46-й сессии Совета ООН по правам человека будет проходить с 22 - 24 февраля.
Цель Сегмента – обсуждение на высоком политическом уровне актуальных вопросов защиты прав человека в странах мира, развитие международного сотрудничества в этой области и укрепление механизмов и процедур СПЧ.
Сегмент является главным ежегодным политическим мероприятием Совета и создан в качестве механизма согласования и выработки общих и взаимоприемлемых позиций стран-членов ООН по вопросам поощрения и защиты прав и свобод человека.
Ежегодно заседания Сегмента высокого уровня посещают делегации из числа глав государств и правительств, министров иностранных дел, национальных институтов по правам человека, а также руководителей ряда международных и региональных организаций.
Справочно. 15 марта 2006 г. Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию №60/251 о создании Совета ООН по правам человека, вместо ранее функционировавшей Комиссии по правам человека.
Совет, являясь межправительственным органом в системе Организации Объединенных Наций, призван содействовать всеобщему уважению и защите всех прав человека по всему миру и рассматривать ситуаций, связанные с нарушением прав человека, а также подготовку соответствующих рекомендаций.
Совет располагается в г. Женеве, секретариатом служит Управление Верховного комиссара ООН по правам человека. Совет состоит из 47 государств, избираемых на период 3 года путем тайного голосования абсолютным большинством голосов.
Заседания Совета по правам человека проводятся регулярно, не менее трех раз в год – в марте, июне и сентябре. Помимо этого, проводятся специальные чрезвычайные сессии по требованию одной трети состава Совета.
В компетенцию Совета входит обсуждение всех тематических вопросов и ситуаций в области прав человека, которые требуют его внимания в течение всего года. Совет уделяет равное внимание гражданским, политическим, экономическим, социальным и культурным правам, праву на развитие, а также оказывает государствам техническую помощь.