Пойтахтда йирик иссиқлик таъминоти маркази ишга туширилди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳри Юнусобод туманида барпо этилган йирик қувватли когенерация станцияси фаолияти билан танишди.
Пойтахтда аҳоли ва иқтисодиёт объектларини қиш мавсумида иссиқлик энергияси билан барқарор ва узлуксиз таъминлаш мақсадида бир вақтнинг ўзида электр ва иссиқлик ишлаб чиқарадиган бир қатор замонавий когенерация қурилмалари ишга туширилмоқда.
Юнусобод туманидаги 4-иссиқлик маркази ҳудудида давлат-хусусий шериклик асосида барпо этилган, қуввати 100 МВт бўлган мазкур лойиҳа ана шундай муҳим ташаббуслардан биридир.
Хитойнинг “CNTIC” компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилган лойиҳа 3,5 гектар майдонда жойлашди. Уни молиялаштириш учун 65 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция йўналтирилди.
Давлатимиз раҳбари марказнинг иш жараёни билан танишди.
Когенерация иншоотига Буюк Британиянинг “Rolls-Royce” компаниясининг 70 та газ-поршен ускуналари ўрнатилди.э
Қозонхоналардан истеъмолчиларгача бўлган иссиқлик таъминоти инфратузилмаси реконструкция қилинди. Иссиқлик магистраллари янгиланди. Тармоқлар изоляцияли қувурлар билан алмаштирилди. Бу эса турли даражадаги энергия йўқотишларининг олдини олиш имконини беради.
Марказ ишга туширилиши натижасида йилига 876 миллион киловатт-соат электр энергияси ва 858 минг гигакалория иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилади. Шу билан бирга, йилигa 35 миллион куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
Эндиликда пойтахтнинг Юнусобод, Олмазор, Шайхонтоҳур, Мирзо Улуғбек ва Яккасарой туманларида жойлашган жами 1 минг 846 та объект доимий иссиқлик энергияси билан таъминланади. Уларнинг 1 минг 400 таси аҳоли хонадони, қолган қисми эса ижтимоий соҳа объектларидир. Шунингдек, 292 минг хонадонга электр энергияси барқарор етказиб берилади.
Лойиҳа ишга тушиши билан иссиқлик энергиясини ишлаб чиқариш учун сарфланадиган харажатлар 40-45 фоизга камаяди. Атмосферага чиқадиган ифлослантирувчи моддалар миқдори сезиларли даражада қисқариб, оқова сув ташланмалари юзага келмайди.
Шу ернинг ўзида Президентимиз куз-қиш мавсумига тайёргарлик бўйича амалга оширилган ишлар ва иссиқлик марказларини ривожлантириш, Тошкент иссиқлик электр станциясини модернизация қилиш, пойтахтда ободонлаштириш ишларини такомиллаштириш бўйича таклифлар, шунингдек, аномал совуқ шароитида хизматга жалб этиладиган куч ва воситаларни тақсимлаш юзасидан тақдимотлар билан танишди.
Пойтахтда 11 минг 630 та кўп қаватли уй бор. Уларга 358 та бошқарув сервис компанияси хизмат кўрсатмоқда. Давлатимиз раҳбари уларнинг мавсумга қай даражада шайлиги билан қизиқди.
– Шаҳар шароитида бошқарув сервис компаниялари фаолияти аҳоли ҳаёти билан узвий боғлиқ. Шу боис улар соат механизмидай аниқ, узлуксиз ишлаши керак. Бунинг учун зарур шарт-шароитлар яратилмоқда. Эндиликда соҳа ходимларининг дунёқараши ва ёндашуви ҳам ўзгариши лозим. Аҳолининг ҳолидан хабар олиш, кўп қаватли уйларнинг ертўла ва том қисмларини, йўлаклар ва ўйин майдончаларини тартибли сақлаш зарур, — деди Президент.
Шунингдек, энергетика, ободонлаштириш, қурилиш ва сервис тармоқлари масъулларига мавсум давомида тизимли ва мувофиқлашган ҳолда ишлаш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

В столице запущен крупный центр теплоснабжения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью когенерационной станции высокой мощности, построенной в Юнусабадском районе города Ташкента.
Для обеспечения населения и объектов экономики стабильной и бесперебойной тепловой энергией в зимний период в столице вводится в эксплуатацию ряд современных когенерационных установок, обеспечивающих одновременную генерацию тепла и электроэнергии.
Одним из таких важных проектов стало строительство на основе государственно-частного партнерства станции мощностью 100 мегаватт на территории теплоцентрали №4 в Юнусабадском районе.
Проект, реализованный в сотрудничестве с китайской компанией CNTIC, занял территорию площадью 3,5 гектара. На его финансирование направлены прямые иностранные инвестиции в размере 65 миллионов долларов.
Глава нашего государства ознакомился с работой центра.
Станция когенерации оснащена 70 газопоршневыми установками британской компании Rolls-Royce.
Инфраструктура теплоснабжения – от котельных до конечных потребителей – была реконструирована. Обновлены тепловые магистрали. Сети заменены на изолированные трубы. Это позволяет предотвратить потери энергии на различных уровнях.
В результате ввода станции в эксплуатацию ежегодно будет производиться 876 миллионов киловатт-часов электро- и 858 тысяч гигакалорий тепловой энергии. Наряду с этим ожидается экономия 35 миллионов кубометров природного газа.
Теперь постоянным теплоснабжением будут обеспечены 1 846 объектов, расположенных в Юнусабадском, Алмазарском, Шайхантахурском, Мирзо-Улугбекском и Яккасарайском районах столицы. Из них 1 400 потребителей – жилые дома, остальная часть – объекты социальной сферы. Кроме того, 292 тысячи квартир будут стабильно обеспечиваться электричеством.
С запуском проекта затраты на производство тепловой энергии сократятся на 40–45 процентов. Объем выбросов загрязняющих веществ в атмосферу значительно уменьшится, не будет необходимости в утилизации сточных вод.
Здесь же Президент ознакомился с презентациями о проведенной работе по подготовке к зимнему сезону, развитии теплоцентралей, модернизации Ташкентской теплоэлектростанции, предложениях по совершенствованию служб благоустройства столицы, а также по распределению сил и средств, привлекаемых к работе в случае аномально холодной погоды.
В столице насчитывается 11 630 многоквартирных домов, их обслуживают 358 управляющих сервисных компаний. Глава государства поинтересовался степенью их готовности к предстоящему сезону.
– В условиях города деятельность управляющих сервисных компаний напрямую связана с повседневной жизнью населения. Поэтому их работа должна быть четкой и бесперебойной, как часовой механизм. Для этого создаются необходимые условия. Теперь требуется и изменение мировоззрения, и подходов работников сферы. Важно интересоваться запросами потребителей, содержать в порядке подвалы и чердаки домов, подъезды и игровые площадки, – подчеркнул Президент.
Также ответственным руководителям энергетической, благоустроительной, строительной и сервисной сфер даны соответствующие поручения по обеспечению системной и скоординированной работы в течение всего сезона.