Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 75-юбилей сессияси: кеча, бугун ва истиқбол
2020 йил 15 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-юбилей сессияси бошланди.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш сессиянинг очилиш маросимида таъкидлаганидек, «Жорий йилда биз БМТ ташкил топганининг 75 йиллиги санасини нишонлаяпмиз ва табиийки, халқаро тизим қоидаларига асосланган кўп томонлама муносабатлар ва ўзаро ҳамкорликнинг бош майдонига бутун дунё катта умид билан кўз тикиб турибди".
Шу муносабат билан халқаро ҳуқуқ соҳасининг етук мутахассиси ва таниқли дипломат, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал САИДОВга бир неча саволлар билан мурожаат қилдик.
Ҳурматли Акмал Холматович, БМТ Бош Ассамблеяси жорий сессиясининг ўзига хос хусусиятлари нимада, деб ҳисоблайсиз?
– Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, "Афсуски, биз Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 75 йиллик юбилейини мисли кўрилмаган таҳдидлар шароитида нишонлашимизга тўғри келмокда. Янги кўринишдаги коронавирус пандемияси нафақат соғлиқни сақлаш, балки иқтисодий, ижтимоий ва гуманитар соҳаларда ғоят оғир инқирозга олиб келди. Бундай мураккаб ҳолатдан чиқариладиган асосий сабоқ шундан иборатки, бу офат жаҳондаги барча мамлакатлар бир-бири билан узвий боғланиб кетганини яна бир бор намойиш этди".
Шу маънода, БМТ Бош Ассамблеясининг 75-сессияси муайян анъанавий ва ўзига хос хусусиятларга эга. Шулардан айримларига эътиборингизни қаратаман.
Авваламбор, БМТ олий органи бўлмиш Бош Ассамблеянинг навбатдаги сессияси, мазкур нуфузли халқаро ташкилот Низомига мувофиқ, ҳар йили сентябрь ойининг учинчи сешанбасида очилади. Бу йил ҳам 15 сентябрь куни Нью-Йорк шаҳрида Бош Ассамблеянинг навбатдаги сессияси анъанавий тарзда очилди.
Айни чоғда, БМТ Бош Ассамблеяси янги сессиясининг аввалги 74 та сессиядан шаклан ва мазмунан фарқ қиладиган бир қатор хусусиятлари мавжуд.
Биринчи хусусият – коронавирус пандемияси сабабли сессия иши масофавий, яъни онлайн шаклда ташкил этилмоқда. Бу, ўз навбатида, сессиянинг ялпи мажлисларида аввалгилардан кўра кўпроқ давлат ва ҳукумат бошлиқлари иштирок этишига имконият яратади.
Биз бундай ижобий воқеликка инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форумини ташкил этиш асносида дуч келдик. Яъни, бу йилги Самарқанд веб-форуми иштирокчилари сони икки йил олдин Самарқандда ўтказилган инсон ҳуқуқлари бўйича Осиё анжумани иштирокчилари миқдорига нисбатан қарийб 2,5 баробар кўп бўлди. Форум онлайн шаклда ташкил этилгани, айниқса, халқаро ташкилотларнинг кўплаб олий даражадаги мартабали шахслари учун қулайлик туғдирди.
Иккинчи хусусият – Бош Ассамблея 75-сессиясига илк бор Туркия вакили раислик қилади. Аввалги сессияга раислик қилиб келган нигериялик дипломат Тиджани Муҳаммад-Банде ўрнига навбатдаги сессияга раислик қилиш учун туркиялик дипломат Вулқон Бўзқир сайланди.
Тиджани Муҳаммад-Банде ўз ўриндошига омад тилар экан, фаолияти дунёдаги барча давлатлар тенглигига асосланган Бош Ассамблеянинг ўрни нақадар муҳимлигини таъкидлади. Чиндан ҳам, қарор қабул қилиш учун овоз беришда барча давлатлар тенг ҳуқуққа эга экани назарда тутилса, БМТ Бош Ассамблеяси резолюциялари бутун инсоният орзу-тилакларини ифода этиши ва халқаро ҳуқуқ нормалари ривожига кўмаклашиши нуқтаи назаридан беқиёс аҳамият касб этади.
Учинчи хусусият – бу йилги сессия юбилей анжумани ҳисобланади. Чунки у БМТ ташкил этилганининг 75 йиллик қутлуғ санаси нишонланаётган йилда ўтказилмоқда.
Тўртинчи хусусият – юқори даражадаги тадбирлар ҳафтаси доирасида яна учта муҳим учрашув ташкил этилади. Булар – 30 сентябрга мўлжалланган Биохилмахиллик бўйича саммит, 1 октябрда ўтказиладиган Хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича Пекин декларациясининг 25 йиллигига бағишланган мажлис ҳамда 2 октябрь кунига режалаштирилган ядровий қуролсизланиш масалалари бўйича мажлисдир.
Бешинчи хусусият – БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясининг олий даражадаги асосий тадбирлари 22-30 сентябрь кунлари бўлиб ўтади. Шу бир ҳафта ичида кўплаб давлат раҳбарлари маъруза билан чиқиш қилади.
Дастлабки маълумотларга қараганда, давлат раҳбарларидан фақат АҚШ Президенти Дональд Трамп БМТнинг Нью Йорк шаҳридаги қароргоҳидан иштирок этади. Бошқа давлатлар раҳбарлари масофавий тарзда қатнашиб, ўз маърузаларини видеоконференция шаклида ўқиб берадилар.
Олтинчи хусусият – Бош Ассамблея 75-сессияси кун тартибида 23 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг маърузаси кўзда тутилган. Давлатимиз раҳбарининг БМТ юксак минбаридан янграйдиган навбатдаги чиқишидан ҳам нафақат халқимиз, балки минтақамиз, бутун дунё жамоатчилиги ўткир ва долзарб халқаро ташаббусларни кутмоқда.
Еттинчи хусусият – коронавирусга қарши кураш, вакцина эгоизмига йўл қўймаслик, соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш, пандемия шароитида аҳолининг ночор қатламларини ҳимоя қилиш каби масалалар муҳокама ва мунозаралар марказида бўлади. Бу ҳам янги таҳликали даврнинг долзарб талабидир. БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш ҳаққоний таъкидлаганидек, "COVID-19 пандемияси келтириб чиқарган инқирознинг нақадар жиддий экани барча учун тушунарли бўлмоғи керак".
Саккизинчи хусусият – сессияда бугунги коронавирус инқирози шароитида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш масаласига алоҳида эътибор қаратилади. Нега деганда, дунё тарихий кўламларга эга бўлган, яъни кейинги 50 йил давомида кузатилмаган энг йирик таҳдид ва инқирозга дуч келиб турибди. БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари инсониятни ҳимоя қилиш ва фаровонлигини оширишга қаратилган бўлиб, бу борада якдиллик билан саъй-ҳаракат қилиш учун ўзига хос чақириқ ҳисобланади.
Сизнингча, жаҳон жамоатчилиги БМТнинг навбатдаги сессиясидан нималарни кутмоқда?
– Бу саволингизга жавоб беришдан олдин, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти жорий йилнинг январь ойидан бошлаб турли мамлакатлар, тармоқлар ва авлодларни қамраб олган кенг кўламли халқаро мулоқотлар ўтказганига эътибор қаратиш мақсадга мувофиқ, деб ўйлайман.
Бунда ер юзидаги инсонлар нималарга ишониши ва нималардан хавотирда эканини англаш, уларнинг ҳаёт тажрибасидан сабоқ чиқарган ҳолда, дунёдаги барча инсонларнинг яхши яшашига эришиш йўлларини глобал ҳамжиҳатликда белгилаб олиш ҳамда бу ҳақда жаҳон жамоатчилигига ахборот етказиш мақсади кўзда тутилди. «БМТ 75» деб номланган ушбу ташаббус асосида 2045 йилгача, яъни БМТнинг 100 йиллиги нишонланадиган даврга қадар бўлган муддат учун айни йўналиш бўйича глобал ёндашув шакллантирилди.
Бу борада аниқ, батафсил ва холис далилларга таянган статистик маълумотларга эга бўлиш учун ижтимоий сўровлар ҳам ўтказилди. Шунингдек, оммавий ахборот воситалари материаллари таҳлил қилинди.
Мазкур мулоқот ва тадқиқотлар асосан учта масала, хусусан, инсоният келажаги, дунёдаги мавжуд тенденциялар ва глобал ҳамкорлик истиқболларига қаратилди.
Ана шу учрашув ва мулоқот иштирокчилари томонидан илгари сурилган ғоялар эндиликда Бош Ассамблея сессияси мунозараларида давлатлар бошлиқлари ва БМТ раҳбарияти муҳокамаси учун тақдим этилмоқда.
– Ўзбекистоннинг бу борадаги иштироки қандай бўлди?
– Мамлакатимиз БМТ Бош котиби илгари сурган «Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 75 йиллиги: келажакка нигоҳ» мавзусида туркум Глобал мунозаралар ўтказиш ташаббусини тўла қўллаб-қувватлади. Шу ташаббус доирасида жорий йил давомида миллий ва халқаро ҳамкорларимиз билан учта глобал онлайн мунозара ташкил қилдик.
Глобал мунозараларнинг биринчиси: «Ўзбекистон ва БМТ: Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги ҳамкорлик» деб номланди. Анжуман 2020 йил 26 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ҳамда БМТнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси томонидан видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилди.
Президент Шавкат Мирзиёев Форум иштирокчиларига мурожаатида таъкидлаганидек, "Ўзбекистон БМТнинг Низоми, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси ва бошқа халқаро шартномаларнинг мақсад ва тамойилларига содиқ ҳамда ўз зиммамизга олган мажбуриятларимизни оғишмасдан бажариб келмоқдамиз. Бу биз амалга ошираётган, 2017-2021 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар стратегиясининг энг муҳим йўналишларидан биридир".
Ушбу халқаро форум БМТ Низоми имзоланган тарихий кунда ўтказилганида, унинг ишида БМТ ва ушбу нуфузли ташкилотнинг бутун дунёдаги тузилмаларидан олий даражадаги вакиллар иштирок этганида ҳамда мазкур анжуман ер юзидаги инсонларнинг ҳаётини яхшилаш учун глобал ҳамкорликнинг муҳимлигини алоҳида таъкидлашга хизмат қилишида ўзига хос рамзий маъно бор.
Бинобарин, БМТ Низоми 1945 йил 26 июнда Сан-Франциско шаҳрида 50 та давлат, жумладан, собиқ СССР, Буюк Британия, Хитой, АҚШ, Украина ва Франция томонидан имзоланган бўлиб, ҳуқуқнинг муҳим воситасидир. 1945 йил 24 октябрда кучга кирган БМТ Низомида ташкилотнинг тузилмаси, можароларни ҳал қилиш ва тажовузкор ҳаракатлар, тинчлик ва хавфсизликка таҳдидларга жавоб беришнинг асосий тамойиллари мустаҳкамланган. Ушбу сана БМТ ташкил топган кун сифатида бутун дунёда кенг нишонланади.
Бугунги кунда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти дунёдаги ягона, том маънода универсал халқаро ташкилот ҳисобланади. БМТ давлатларнинг ўз сарҳадларидан ташқарига чиқадиган масалаларни ҳал этиб келмоқдаки, бу муаммоларга бирорта мамлакатнинг ёлғиз ўзи ечим топиши мумкин эмас.
Бундан 28 йил олдин янги демократик давлат – Ўзбекистон Республикаси Ташкилотнинг тенг ҳуқуқли аъзосига айланди. Шундан буён биз ўз масалаларимизни ҳал этишда ҳар доим БМТнинг кўмагига таяниб келмоқдамиз.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш қайд этганидек, "Олдимизда турган муаммоларни ҳеч бир мамлакат, ҳеч қайси жамият якка ҳолда ҳал эта олмайди ва шунинг учун барча саъй-ҳаракатларимизни бирлаштиришимиз зарур. Биз нафақат сўзлашимиз, балки тинглашимиз ҳам лозим".
Маълумки, бундан беш йил аввал БМТга аъзо-давлатлар 2030 йилгача мўлжалланган Барқарор ривожланиш кун тартибини қабул қилганди. Ўзбекистонда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича Миллий индикаторлар муваффақият билан амалда татбиқ этилмоқда. Мамлакатимиз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича ўзининг биринчи Ихтиёрий миллий шарҳини кенг жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиб, БМТнинг Иқтисодий ва Ижтимоий кенгашига тақдим этди.
– Ўзбекистон раҳбарияти ташаббуси билан “БМТнинг 75 йиллиги: келажакка нигоҳ” глобал муҳокамалари доирасида яна бир халқаро анжуман ўтказилганди, тўғрими?
– Ҳа. Глобал мунозараларнинг иккинчиси: шу йил 21 июль куни “Барқарор ривожланиш мақсадлари ва барқарор ижтимоий тараққиёт: COVID-19 асоратларидан кейин самарали тикланиш” мавзуида видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилди. Унда парламент палаталари, тегишли вазирлик ва идоралар, БМТ ва унинг ихтисослаштирилган тузилмалари, мамлакатимизда аккредитациядан ўтказилган дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
ЖССТ Бош директори Т.Гебрейсус анжуман иштирокчиларига йўллаган видеомурожаатида “Пандемия бизга соғлиқ ҳашамат белгиси эмаслигини эслатиб қўйди. Бу иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий барқарорлик асосидир. У фавқулодда вазиятларга тайёрлик ва унга жавоб беришни таъминлашга инвестиция умумий келажагимиз учун сармоя эканлигини англатиб қўйди. Соғлиқни сақлашнинг асосий хизматларидан фойдаланиш учун имконият яратишни қўллаб-қувватлаш COVID-19дан кейин мамлакатларнинг қайта оёққа туришида ҳал қилувчи аҳамиятга эга”, дея таъкидлади.
ЮНEСКО Бош директори Одре Азуле ҳам тадбир қатнашчиларини қутлаб, таълим мақсадлари учун кўмак бериш яна кучайтирилаётган бўлса-да, бугунги кунда COVID-19 пандемияси бизни бир неча йил ортга қайтариб юбориш таҳдидини юзага келтираётганини қайд этди.
О.Азуле таъбири билан айтганда, “Пандемиянинг бузғунчи оқибатларига дуч келган эканмиз, таълим эҳтиёжлари учун ёрдам, шубҳасиз, ҳар қачонгидан ҳам кўра муҳимдир. Мамлакатларга пандемияга қарши курашиш учун қўшимча маблағлар керак бўлади ва таълим ҳам кўмак бериш, ҳам миллий миқёсда маблағ ажратиш ҳажмлари нуқтаи назаридан устувор йўналишга айланиши шарт. Бу таълим соҳасидаги Глобал мақсадларимиз – БРМ-4га эришишдан ортда қолишдан қочишимиз учун керак”.
Глобал мунозара иштирокчилари Ўзбекистонда 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадлари кун тартиби ижросига ижобий муносабат билдирди. Айниқса, Ўзбекистоннинг пандемиядан кейин Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш, маданий мероснинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги роли ва ҳиссаси, барқарор ижтимоий ривожланишни таъминлаш мақсадида барча учун муносиб меҳнат шароитларини яратиб бериш зарурлиги тўғрисидаги нуқтаи назари юқори баҳоланди.
– "Ёшлар-2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари" мавзуидаги Самарқанд веб-форуми шундай Глобал мунозаралар сирасига кирадими?
– Албатта. 12-13 август кунлари ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб масалаларига бағишлаб ўтказилган мазкур учинчи Глобал мунозара тафсилотларига қисқача тўхталиш жоиз, деб ўйлайман.
Бу Глобал мунозара, Ўзбекистон Президенти таъбири билан айтганда, "нафақат мамлакатимиз, балки жаҳон ёшлари ҳаётини яхшилаш учун глобал ҳамкорликни кучайтиришга қаратилгани билан муҳим аҳамият касб этади". Унда "Ёшлар-2020: глобал бирдамлик, барқарор тараққиёт ва инсон ҳуқуқлари" номли Самарқанд резолюцияси қабул қилинди.
Яқинда Самарқанд резолюцияси БМТ Бош Ассамблеяси 74-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида тақдим этилди. Европада Хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Доимий кенгашининг яқинда бўлиб ўтган мажлиси якунида Самарқанд резолюцияси ЕХҲТ Доимий кенгашининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди.
Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Бош котибиятининг расмий хати билан эса Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд веб-форумининг якуний ҳужжати ИҲТга аъзо барча давлатларга юборилган. Мазкур ҳужжат Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги (МДҲ) расмий сайтида ҳам эълон қилинган.
– Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ҳамда истиқболларига ҳам тўхталсангиз?
Ўзбекистон Бош котиб Антониу Гутерришнинг БМТни замонавий талаблар асосида ислоҳ қилишга қаратилган саъй-ҳаракатларини тўла қўллаб-қувватлайди.
Бугунги кунда Ташкилот олдида бутун инсоният учун ўта муҳим аҳамиятга эга бўлган долзарб вазифалар турибди. Булар турли можароларни ҳал қилиш, халқаро терроризм ва экстремизмга қарши курашиш, иқлим ўзгаришлари оқибатларини бартараф этиш, пандемияларнинг тарқалиб кетишига йўл қўймаслик, барқарор ижтимоий-иқтисодий тараққиётни таъминлаш каби вазифалардир.
Ўзбекистон БМТнинг Низоми, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси ва бошқа асосий халқаро шартномаларнинг мақсад ва тамойилларига содиқ ҳамда ўз зиммасига олган мажбуриятларини оғишмасдан бажариб келмокда.
Янги ташаббуслар ва қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Ўзбекистон томонидан БМТ билан ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди ва изчил амалга оширилмоқда. Ушбу ҳужжатдаги вазифаларнинг тўлиқ рўёбга чиқарилиши муносабатларимизни янги, янада юқори босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Хулоса ўрнида БМТ ташкил этилганининг 75 йиллик юбилейи барчамизга муборак бўлсин, деймиз. Бугунги кунда, айниқса, жаҳон ҳамжамияти вужудга келган янги вазиятга мослашиши учун бор куч ва имкониятларни фаоллаштириши талаб этилаётган ҳозирги пайтда ушбу Ташкилот ўта муҳим аҳамиятга эгадир. Президентимиз таъкидлаганидек, «Ўзбекистон БМТ тузилмалари билан яқин ҳамкорликни давом эттиради».

75-я юбилейная сессия ООН: вчера, сегодня и перспективы
15 сентября текущего года в Нью-Йорке началась 75-я юбилейная сессия Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
На церемонии открытия сессии Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш отметил: “В текущем году мы отмечаем 75-летие организации ООН и, естественно, весь мир сегодня с большой надеждой смотрит на главную площадку многосторонних отношений и взаимного сотрудничества, основанных на системе международных правил”.
В связи с этой датой с несколькими вопросами мы обратились к ведущему специалисту в сфере международного права, директору Национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмалю САИДОВУ.
- Уважаемый Акмаль Холматович, как вы считаете, в чем особенности нынешней сессии Генеральной Ассамблеи ООН?
- Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, к сожалению, нам приходится отмечать 75-летний юбилей Организации Объединенных Наций в условиях непредвиденной угрозы. Пандемия коронавируса нового вида привела к тяжелому кризису не только в сфере здравоохранения, но и в экономической, социальной и гуманитарной сферах. Из этой сложной ситуации можно вынести основной урок, эта напасть продемонстрировала, что все страны в мире коренным образом связаны друг с другом. В этом смысле 75-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН определенно имеет традиционные и отличительные особенности. На некоторых из них я остановлюсь.
Прежде всего, каждая очередная сессия высшего органа ООН – Генеральной Ассамблеи согласно Уставу этой универсальной организации открывается ежегодно в третий вторник сентября месяца. И в этом году очередная сессия Генеральной Ассамблеи традиционно открылась 15 сентября в Нью-Йорке.
Новая сессия Генеральной Ассамблеи ООН, в отличие от прежней, 74-й, имеет ряд отличительных по форме и содержанию особенностей.
Первая особенность – из-за пандемии коронавируса работа сессии организуется дистанционно, то есть в форме онлайн. А это, в свою очередь, дает возможность на пленарных заседаниях сессии участвовать большему количеству глав государств и правительств, чем на предыдущих.
Мы с такой положительной реальностью столкнулись при организации Самаркандского форума по правам человека. Количество участников Самаркандского веб-форума в этом году было в 2,5 раза больше, чем участников Азиатского форума по правам человека, проведенного в Самарканде два года назад. Проведение форума в формате онлайн создало удобства особенно для многих высокопоставленных лиц международных организаций.
Вторая особенность – на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи впервые председательствует представитель Турции. Вместо дипломата из Нигерии Тиджани Мухаммад-Банде, председательствовавшего на предыдущей сессии, председателем очередной сессии был избран дипломат из Турции Вулкон Бузкир.
Тиджани Мухаммад-Банде, пожелав удачи своему преемнику, подчеркнул важность Генеральной Ассамблеи, основанной на равенстве всех государств в мире. Если иметь в виду, что при голосовании для принятия решений все государства имеют равные права, то резолюции Генеральной Ассамблеи ООН с точки зрения содействия нормам международного права, претворения надежд всего человечества имеют несравненное значение.
Третья особенность – нынешняя сессия считается юбилейным форумом. Потому что она проводится в год 75-летия организации ООН.
Четвертая особенность – в рамках недели мероприятий высокого уровня будут организованы еще три важные встречи. Это саммит по биоразнообразию, намеченный на 30 сентября, совещание, посвященное 25-летию Пекинской декларации по защите прав женщин, которое пройдет 1 октября, а также запланированное на 2 октября совещание по вопросам ядерного разоружения.
Пятая особенность основные мероприятия 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН высокого уровня пройдут с 22 по 30 сентября. За эту неделю с докладами выступят многие главы государств и правительств.
По предварительным сведениям из глав государств только Президент США Дональд Трамп примет непосредственное участие в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. Остальные главы государств будут участвовать дистанционно, а свои доклады прочитают в формате видеоконференции.
Шестая особенность – в повестке дня 75-й сессии Генеральной Ассамблеи 23 сентября предусмотрен доклад Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. От очередного выступления главы нашего государства с высокой трибуны ООН не только наш народ, но и общественность нашего региона и даже всего мира ждут острых и актуальных инициатив.
Седьмая особенность – в центре внимания будут обсуждения и дискуссии по вопросам борьбы с коронавирусом, недопущения эгоизма с вакциной, укрепления системы здравоохранения, защиты беднейших слоев населения в условиях пандемии. Это тоже является актуальным требованием нового периода угроз. Как справедливо подчеркнул Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, для всех должно быть ясно, насколько серьезен кризис, вызванный пандемией COVID-19.
Восьмая особенность – на сессии отдельное внимание будет уделено вопросу достижения устойчивого развития в сегодняшней кризисной коронавирусной ситуации. Потому что мир, имеющий исторические масштабы, сегодня за последние 50 лет столкнулся с самой крупной угрозой и кризисом. Цели устойчивого развития ООН направлены на защиту человечества и повышение его благосостояния, а совместные усилия в этом направлении считаются своеобразным призывом.
- По Вашему мнению, что мировая общественность ждет от очередной сессии ООН?
– Прежде чем ответить на ваш вопрос, я думаю, было бы целесообразно обратить ваше внимание на то, что Организация Объединенных Наций, начиная с января текущего года, провела широкомасштабные международные дискуссии, охватившие различные страны, отрасли и поколения.
В их ходе предусматривался совместный глобальный поиск путей обеспечения достойной жизни для всех людей на планете исходя из их жизненного опыта, давались разъяснения людям земли, во что они должны верить и чего бояться, и информировалась об этом мировая общественность. На основе инициативы, названной “ООН-75”, именно по данному направлению был сформирован глобальный подход до 2045 года – периода, когда будет отмечаться 100-летие ООН.
Для получения точных, подробных и объективных статистических данных в этом вопросе, основанных на достоверных фактах, были проведены и социальные опросы. Также были проанализированы материалы средств массовой информации.
Данные встречи и исследования рассматривали три вопроса: будущее человечества, имеющиеся в мире тенденции, глобальные перспективы сотрудничества.
Идеи, выдвинутые участниками этих встреч и диалогов, теперь представлены для обсуждения главами государств и руководством ООН на сессии Генассамблеи ООН.
- Каково было участие Узбекистана в этом вопросе?
– Наша страна полностью поддержала инициативу Генерального секретаря ООН по проведению серии глобальных дискуссий на тему “75- летие Организации Объединенных Наций: взгляд в будущее”. В рамках этой инициативы в течение этого года мы совместно с нашими национальными и международными партнерами организовали три глобальные онлайн-дискуссии.
Первая глобальная дискуссия называлась: “Узбекистан и ООН: сотрудничество на пути достижения Целей устойчивого развития”, которая была организована 26 июня 2020 года в формате видеоконференции Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, Национальным центром по правам человека, палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан и представительством ООН в Узбекистане.
Как отметил в своем обращении к участникам форума Президент Шавкат Мирзиёев, Узбекистан верен целям и принципам Устава ООН, Всеобщей декларации прав человека и другим международным договорам и неукоснительно соблюдает принятые на себя обязательства. Это является одним из важнейших направлений Национальной стратегии действий, намеченной на 2017-2021 годы и осуществляемой нами.
Есть своеобразный символический смысл в том, что данная глобальная дискуссия проведена в исторический день подписания Устава ООН, что в ее работе приняли участие представители высокого уровня всех структур ООН.
Устав ООН был подписан 26 июня 1945 года в городе Сан-Франциско 50 странами, в частности, бывшим СССР, Великобританией, Китаем, США, Украиной и Францией, и является важным источником международного права. В Уставе ООН, вступившем в силу 24 октября 1945 года, закреплены структура Организации и основные принципы для разрешения споров и посягательств, для дачи отпора угрозам мира и безопасности. Эта дата широко отмечается во всем мире в качестве дня организации ООН.
На сегодняшний день Организация Объединенных Наций в полном смысле этого слова считается универсальной международной организацией. ООН решает вопросы государств за их границами, эти вопросы ни одна из стран не может решать самостоятельно.
28 лет назад новое демократическое государство – Республика Узбекистан стала полноправным членом этой организации. Теперь при решении всех вопросов мы всегда опираемся на помощь ООН.
Как отметил Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, ни одна из стран, ни одно общество не могут в одиночку решить стоящие перед ними проблемы, для этого мы должны объединить наши действия и усилия. Мы должны не только говорить, но и слушать.
Известно, что пять лет назад государства-члены ООН приняли повестку дня устойчивого развития, рассчитанного до 2030 года. В Узбекистане для достижения Целей устойчивого развития на практике успешно внедряются национальные индикаторы. Наша страна провела широкое общественные обсуждение первого добровольного национального обзора по достижению Целей устойчивого развития и представила его в Экономический и Социальный совет ООН.
- По инициативе руководства Узбекистана в рамках глобальной дискуссии “75-летие ООН: взгляд в будущее” был проведен еще один международный форум. Расскажите о нем.
– 21 июня этого года в формате видеоконференции прошла вторая глобальная дискуссия на тему "Цели устойчивого развития и стабильный социальный прогресс: эффективное восстановление после последствий COVID-19". В ней приняли участие представители двух палат парламента, министерств и ведомств, ООН и его специализированных структур, дипломатического корпуса, аккредитованного в нашей стране.
В видеообращении Генерального директора ВОЗ Т.Гибрейсус отмечается: “Пандемия нам напомнила, что здоровье не является признаком роскоши. Оно является основой экономической, социальной и политической стабильности. Оно означает наши инвестиции для общего будущего, нашу готовность ответить чрезвычайным ситуациям. Решающее значение в восстановлении стран после COVID-19 будет иметь их поддержка в создании возможностей для пользования основными услугами здравоохранения”.
Генеральный директор ЮНЕСКО Одре Азуле также приветствовала участников глобальной дискуссии и отметила, что хотя и усилена помощь целям образования, пандемия COVID-19 на сегодняшний день создает угрозу отбросить нас на несколько лет назад.
По выражению О.Азуле, раз мы столкнулись с разрушительными последствиями пандемии, как никогда для нас важно оказание помощи потребностям образования. Странам будут необходимы дополнительные средства для борьбы с пандемией, образование в национальном масштабе в объемах выделения средств и с точки зрения оказания помощи должно стать приоритетным направлением. В глобальных целях в сфере образования мы должны избегать отставания от достижений ЦУР-4.
Участники глобальной дискуссии дали положительную оценку исполнению повестки дня Целей устойчивого развития в Узбекистане на период до 2030 года. Особенно высокую оценку получила точка зрения Узбекистана по осуществлению Целей устойчивого развития после пандемии, о роли и участии культурного наследия в обеспечении стабильного социального развития, о необходимости создания достойных условий труда для всех в целях обеспечения стабильного социального развития.
- К таким глобальным дискуссиям можно ли отнести Самаркандский веб-форум на тему “Молодежь-2020: глобальная солидарность, стабильное развитие и права человека”?
– Конечно, я думаю, что необходимо вкратце остановиться на третьей глобальной дискуссии, посвященной актуальным вопросам защиты прав молодежи, прошедшей 12-13 августа.
Эта глобальная дискуссия, говоря словами Президента Узбекистана, имеет важное значение не только для нашей страны, но и для всего мира, потому что она направлена на усиление глобального сотрудничества для улучшения жизни молодежи не только нашей страны, но и всего мира. На ней была принята Самаркандская резолюция под названием “Молодежь-2020: глобальная солидарность, стабильное развитие и права человека”.
Недавно Самаркандская резолюция была представлена в качестве официального документа 74-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. По окончании недавно прошедшего совещания постоянного совета ОБСЕ Самаркандская резолюция была распространена в качестве официального документа.
Официальным письмом Генерального секретариата Организации исламского сотрудничества (ОИС) итоговый документ Самаркандского веб-форума был направлен во все страны члены ОИС. Данный документ также опубликован и на официальном сайте Содружества Независимых Государств (СНГ).
- Расскажите, пожалуйста, о сегодняшнем состоянии и перспективах сотрудничества Узбекистана и ООН.
- Узбекистан полностью поддерживает усилия Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша по реформированию ООН на основе современных требований.
На сегодняшний день перед ООН стоят актуальные и очень важные для всего человечества задачи. Это – разрешение различных конфликтов, борьба с международным терроризмом и экстремизмом, недопущение распространения пандемии, устранение последствий изменения климата, обеспечение стабильного социально-экономического развития.
Узбекистан верен целям и принципам Устава ООН, Всеобщей декларации прав человека и другим основным международным договорам и неукоснительно выполняет принятые на себя обязательства.
В целях продвижения новых инициатив и совместных проектов Узбекистан для дальнейшего развития взаимного сотрудничества с ООН разработал и последовательно осуществляет “дорожную карту”. Полное претворение задач, содержащихся в данном документе, будет служить поднятию наших отношений с ООН на новый, еще более высокий уровень.
В заключение всех хочу поздравить с 75-летним юбилеем организации ООН. Особенно в сложившейся сегодня обстановке во всем мире, которая требует еще больших усилий и активизации наших возможностей для приспособления к ней, Организация имеет очень важное значение. Как отметил наш Президент, Узбекистан продолжит тесное сотрудничество со всеми структурами ООН.