Ўзбекистоннинг хотин-қизлар ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасидаги тажрибасига доир ахборот БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди
НЬЮ-ЙОРК, 10 март. /«Дунё» АА/. БМТ қароргоҳида Ўзбекистоннинг 2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш доирасида хотин-қизлар ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бўйича тажрибаси тўғрисидаги ахборот БМТ Бош Ассамблеяси 75-сессиясининг расмий ҳужжати сифатида тарқатилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Ҳужжат БМТнинг барча расмий тилларида чоп этилиб, аъзо давлатлар орасида тарқатилди, шунингдек А/75/773 рақами остида ташкилотнинг Расмий ҳужжатлар тизимига жойлаштирилди.
Унда Ўзбекистон халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган тамойиллари ва меъёрлари, шунингдек, миллий манфаатларни ҳисобга олган ҳолда хотин-қизлар ҳуқуқларига риоя этиш, тарғиб ва ҳимоя қилишни тизимли ва изчил равишда таъминлаётгани таъкидланган.
Хусусан, сўнгги тўрт йил мобайнида янги Ўзбекистон республика ижтимоий, иқтисодий ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида очиқлик ва конструктив ҳамкорлик сиёсатини олиб бормоқда. Республика ҳукумати фаолиятининг устувор йўналишлари қаторига хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, давлат ва жамоат тузилмаларида улар иштирокини кенгайтириш, шунингдек, замонавий ишлаб чиқариш тармоқларида ва қишлоқ жойларда янги иш ўринлари яратиш орқали уларнинг иқтисодий мустақиллигини таъминлаш киради.
Олий Мажлис Сенатида Хотин-қизлар ва гендер тенглиги масалалари бўйича қўмита ташкил этилган бўлиб, унинг асосий вазифаси гендер тенглигини таъминлаш, қонунчиликни такомиллаштириш ва бу соҳада парламент назоратини амалга оширишга қаратилган давлат сиёсатини юритиш бўйича таклифлар ишлаб чиқишдан иборат. Бугунги кунда қўмита бу борадаги қонун ҳужжатлари ижросини тизимли равишда назорат қилиб бормоқда.
Бундан ташқари, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ҳамда Хотин-қизларни ва оилани қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ташкил этилиб, улар фаолиятининг устувор йўналишлари қаторида хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, оилавий, хусусий тадбиркорлик ва ҳунармандчиликни ташкил этишда аёлларнинг иштирокини кучайтириш ҳамда меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касблар бўйича уларнинг билим ва кўникмаларини шакллантириш каби вазифалар белгиланган.
Ҳужжатга мувофиқ, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Олий Мажлис Сенати раиси раҳбарлигида Республика хотин-қизлар жамоатчилик кенгашини тузиш бўйича фаол ишлар олиб борилмоқда. Ушбу Кенгаш фаолиятининг асосий устувор йўналишларидан бири, хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш билан бирга, БМТнинг “Хотин-қизларга нисбатан камситишларнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида”ги Конвенцияси қоидалари ва Пекин платформасини бажариш, Миллий ҳаракатлар режасини амалга оширишни мувофиқлаштиришдан иборат.
Миллий барқарор ривожланиш мақсадларига мувофиқ, Ўзбекистонда 2030 йилгача гендер тенглигига эришиш стратегияси ишлаб чиқилган бўлиб, ижтимоий, иқтисодий ва сиёсий соҳаларда аёллар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлашга қаратилган.
Фуқаролик жамияти институтлари ва халқаро ташкилотларнинг фаол иштирокида давлат сиёсатининг асосий йўналишларини ва давлат органларининг гендер тенглигини таъминлаш соҳасидаги ваколатларини белгиловчи “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги ва «Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонунлар қабул қилинганига эътибор қаратилган.
Ҳужжатда, шунингдек, Ўзбекистон раҳбарияти томонидан хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, тадбиркорликка ўқитиш тизимини жорий этиш, хотин-қизлар тадбиркорлигини ривожлантиришга кўмаклашиш, уларга нисбатан зўравонликнинг турли шаклларининг олдини олиш борасида кўрилаётган қатор чора-тадбирлар санаб ўтилган.

Информация об опыте Узбекистана по обеспечению прав и свобод женщин распространена в качестве официального документа 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
НЬЮ-ЙОРК, 10 марта. /ИА «Дунё»/. В штаб-квартире ООН в качестве официального документа 75-й сессии Генеральной Ассамблеи распространена информация об опыте Узбекистана по обеспечению прав и свобод женщин в рамках выполнения Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Документ издан на всех официальных языках ООН и распространен среди всех государств-членов, а также размещен в Системе официальной документации организации под номером A/75/773.
В нем отмечается, что в Узбекистане системно и последовательно обеспечивается соблюдение, поощрение и защита прав женщин и девушек с учетом общепризнанных принципов и норм международного права, а также национальных интересов.
В частности, в последние четыре года новый Узбекистан проводит политику открытости и конструктивного сотрудничества во всех сферах социально-экономической и общественной жизни республики. В числе приоритетных задач правительства республики обозначены повышение социально-политической активности женщин, расширение их присутствия в правительственных и общественных структурах, обеспечение их экономической независимости путем создания новых рабочих мест, в том числе на современных производствах и в сельской местности.
Указано на то, что в Сенате Олий Мажлиса образован Комитет по вопросам женщин и гендерного равенства, основной задачей которого является разработка предложений по реализации государственной политики, направленной на обеспечение гендерного равенства, совершенствование законодательства и осуществление парламентского контроля в данной сфере. На сегодняшний день Комитет на системной основе ведет мониторинг за исполнением законодательства в этой области.
Кроме того, созданы Министерство по поддержке махалли и семьи, одним из приоритетных направлений которого является всесторонняя поддержка женщин, а также Фонд по поддержке женщин и семьи, призванный оказывать всемерную поддержку женщинам, содействовать их участию в организации семейного и частного предпринимательства, ремесленничества, получению ими знаний и навыков по востребованным на рынке труда профессиям.
Согласно документу, по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева ведется активная работа по созданию Республиканского общественного совета женщин во главе с председателем Сената Олий Мажлиса. Одной из основных приоритетных задач данного Совета, наряду со всесторонней поддержкой женщин и девушек, будет координация вопросов по выполнению положений Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин и реализации Пекинской платформы действий и Национального плана действий.
В соответствии с национальными целями устойчивого развития разработана Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года, направленная на обеспечение равных прав и возможностей для женщин и мужчин в социальной, экономической и политической сферах.
Обращено внимание на то, что приняты законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин», определившие основные направления государственной политики и полномочия государственных органов в сфере обеспечения гендерного равенства и «О защите женщин от притеснений и насилия», в разработке которого принимали активное участие институты гражданского общества и международные организации.
В документе также перечислен ряд мер, предпринимаемых руководством Узбекистана, по обеспечению занятости женщин, внедрению системы обучения предпринимательской деятельности, содействию развитию женского предпринимательства, предупреждению различных форм насилия в отношении них.