Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегия: мазмун-моҳияти, аҳамияти, мақсади ва вазифалари
Жорий йил 22 июнда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг "Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида"ги Фармони имзоланди ва куни кеча матбуотда эълон қилинди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал САИДОВдан Президент Фармонининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини шарҳлаб беришни сўрадик.
Бу ҳақда сўз борганда, авваламбор, кейинги даврда давлатимиз раҳбари бошчилигида бутун халқимиз янги Ўзбекистонни бунёд этиш учун шиддатли ва қамровдор ислоҳотларни амалга ошираётганига эътибор қаратиш лозим, деди А.Саидов. Ана шу тизимли ислоҳотлар талаби, жумладан, мамлакатда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмини янада такомиллаштириш масаласини кун тартибига қўйди.
Ушбу вазифа дастлаб Президентимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган ва кенг жамоатчилик муҳокамаларидан сўнг 2017 йил 7 февралда тасдиқланган "2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси"да ўз аксини топди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 24 январдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасида мазкур вазифани самарали ва ўз вақтида амалга ошириш зарурлиги қатъий таъкидланди.
Шу асосда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси лойиҳаси ишлаб чиқилди. Лойиҳа матни миллий, хорижий ва халқаро ҳамкорлар билан биргаликда кенг муҳокама қилинди.
Ўтган даврда Миллий стратегия лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун regulation.gov.uz сайтига, шунингдек Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказнинг расмий сайтига 2 марта, яъни дастлабки ва таклиф-мулоҳазалар билан такомиллаштирилган вариантлари жойлаштирилди. Муҳокамалар жараёнида давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотларидан кўплаб таклифлар олинди.
Бундан ташқари, лойиҳа юзасидан жорий йил 28 февралда Миллий маслаҳатлашув ташкил этилди. Унда фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари, халқаро ташкилотлар, дипломатик корпус вакиллари фаол қатнашди. Ушбу иштирокчилардан ҳам Стратегия лойиҳасини янада мукаммаллаштириш юзасидан қимматли таклиф ва тавсиялар олинди.
Шу маънода, Президентимиз ижро этиш учун яқинда тасдиқлаган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси, Фармонда таъкидланганидек, "халқаро ташкилотлар, жумладан, БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталарининг тавсияларини инобатга олган ҳолда, шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш бўйича долзарб масалаларни ҳар томонлама ўрганиш, амалдаги қонунчилик, ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва илғор хорижий тажрибани таҳлил қилиш ҳамда кенг жамоатчилик муҳокамаси, халқаро ва миллий маслаҳатлашувлар натижасида ишлаб чиқилган".
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг долзарблиги ва аҳамияти нимада деб ҳисоблайсиз?
– Кейинги вақтда мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базасини мустаҳкамлаш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ва халқаро мажбуриятларни бажариш, шунингдек инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари юзасидан халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни фаоллаштиришга доир тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Натижада Ўзбекистон халқаро ҳуқуқнинг субъекти сифатида инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро  ҳамкорлик борасида ҳам ривожланишнинг янги босқичига кўтарилгани эътироф этилмоқда. Мамлакат халқаро норма ижодкорлиги фаолиятининг фаол иштирокчиси сифатида, янги халқаро  шартномаларнинг ташаббускори сифатида жаҳон майдонига дадил чиқаётгани буни тасдиқлайди.
БМТ Бош Ассамблеяси томонидан “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюциясининг қабул қилиниши Ўзбекистон Республикаси Президенти ушбу халқаро ташкилотнинг 73-сессиясида илгари сурган ташаббус ҳаётга татбиқ этилганига яққол амалий мисолдир. Бу муҳим ютуқ Ўзбекистоннинг жаҳон ҳамжамиятидаги нуфузи юксалишига катта туртки берди.
Янгиланган Ўзбекистоннинг ташаббуслари БМТ даражасида қўллаб-қувватланмоқда. Мамлакатимизга БМТ Бош котиби, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар, БМТнинг Диний эътиқод бўйича махсус маърузачиси ҳамда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масалалари бўйича махсус маърузачисининг амалга оширган ташрифлари катта аҳамиятга эга бўлди.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари бўйича 80 дан ортиқ халқаро ҳужжатларга, жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг 6 та асосий шартномаcи ва 4 та факультатив протоколига қўшилган. Ушбу халқаро ҳужжатларнинг амалга оширилиши юзасидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ва шартномавий қўмиталарига мунтазам равишда миллий маърузалар тақдим этиб келинмоқда.
Мамлакатда мазкур халқаро ҳужжатларда мустаҳкамланган инсон  ҳуқуқлари ва эркинликларига доир нормаларни миллий қонунчиликка  имплементация қилиш, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларни ривожлантириш борасида бир қатор ижобий ишлар амалга оширилди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда фуқаролик жамияти институтларининг ролини оширишга жиддий эътибор қаратилмоқда.
Содда қилиб айтганда, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси айнан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низоми имзоланган тарихий кун арафасида тасдиқланганида ўзига хос рамзий маъно бор.
Биринчидан, БМТ Низомининг 1945 йил 26 июнь куни имзолангани жаҳон жамоатчилиги учун қанчалик улкан тарихий аҳамият касб этган бўлса, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси халқимиз учун шунчалик муҳим тарихий қимматга эгадир.
Иккинчидан, БМТ Низомида акс этган халқаро принцип ва нормалар ер юзидаги инсонларнинг ҳаётини яхшилаш учун глобал ҳамкорликнинг муҳимлигига таянади. Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ўз Низомида тақдим этилган ваколатлари ва ўзининг ноёб халқаро хусусиятидан келиб чиқиб, тинчлик ва хавфсизлик, иқлим ўзгариши, барқарор ривожланиш, инсон ҳуқуқлари, қуролсизлантириш, терроризм, гуманитар ва фавқулодда вазиятлар, гендер тенглик, бошқарув, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш каби XXI асрда инсоният олдида турган масалалар бўйича қарорлар қабул қилиши мумкин.
Эътибор беринг: Фармонда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига Инсон ҳуқуқлари соҳасида халқаро мажбуриятларга риоя этилиши бўйича Парламент комиссиясини тузиш тавсия этилган. Шу биргина далилнинг ўзиёқ, фикримизча, Миллий стратегияда белгилаб берилган вазифалар ҳам глобал ҳамкорлик принципига таянишини яққол англатиб турибди.
Ва ниҳоят, учинчидан, БМТ Низоми инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида глобал қўллаб-қувватланган биринчи ҳужжатдир. БМТ Низоми матнида “инсон ҳуқуқлари” атамаси етти маротаба келтирилгани БМТ фаолиятининг устувор йўналишлари ва асосий тамойилларидан бири инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш эканидан далолат беради. 1948 йилда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси инсон ҳуқуқлари тушунчасини халқаро ҳуқуқ соҳасига киритди. Шундан бери БМТ ўз Низоми доирасида тегишли ҳуқуқий воситалар ва бир қатор аниқ чора-тадбирлар орқали инсон ҳуқуқларини ҳимоя этиб келмоқда.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги мамлакатимиз позицияси БМТ Низоми, Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қоидалари, улардан келиб чиқадиган халқаро келишувларга асосланади. Айниқса, Вена декларацияси ва Харакатлар дастури асосида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси тасдиқлангани мамлакатда амалга оширилаётган ҳуқуқий ислоҳотларнинг ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш институционал механизмларини яратишнинг муҳим босқичи ҳисобланади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган халқаро шартномаларда белгилаб берилган инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида ягона ва мувофиқлаштирувчи сиёсатнинг самарали воситаси бўлишига шак-шубҳа йўқ.
Миллий стратегиянинг мақсад ва вазифалари нималардан иборат?
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг мақсади – Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш бўйича изчил олиб борилаётган давлат сиёсатини амалга оширишнинг асосий вазифалари ва йўналишларини белгилаб олишдир.
Миллий стратегиянинг асосий вазифалари ҳақида сўз борганда, қуйидагиларни санаб ўтиш зарур:
• Мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишларини, умумэътироф этилган халқаро стандартлар ҳамда Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мажбуриятларини, шунингдек, БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталарининг тавсияларини ҳисобга олган ҳолда қонунчиликни такомиллаштириш;
• 2030 йилгача бўлган даврда Ўзбекистоннинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишида парламент ва фуқаролик жамияти институтларининг ролини ошириш, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш, миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларга мувофиқлаштириш;
• Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги халқаро рейтинглар ва индекслар, яъни қонун устуворлиги, норма ижодкорлиги сифати, ҳукумат фаолияти самарадорлиги, сўз ва ахборот эркинлиги, жиноятчилик ва коррупцияга қарши кураш, бизнесни олиб бориш шарт-шароитлари, глобал рақобатбардошлик, инновацион ривожланиш ва бошқа кўрсаткичлар бўйича дунёдаги 50 та етакчи мамлакатлар қаторига киришини таъминлаш;
• Инсон ҳуқуқлари бузилишларига барҳам бериш мақсадида суд ҳокимияти мустақиллигини таъминлаш, прокуратура органлари фаолиятини такомиллаштириш ва одил судлов тизими ваколатларини мустаҳкамлаш, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий институтлар фаолияти учун кенг шароитларни яратиш, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги давлат сиёсатини мониторинг қилиш ва баҳолашнинг миллий тизимини янада ривожлантириш, аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини ошириш, жамиятда инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантириш;
• Шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни ҳимоя қилишда давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари ҳамда хусусий сектор фаолиятининг очиқлиги ва ўзаро ҳамкорлиги самарадорлигини ошириш, шунингдек, қонун ижодкорлиги жараёнида фуқаролик жамияти институтлари билан маслаҳатлашувларни ўтказиш амалиётини такомиллаштириш;
• Жиноятчиликнинг, айниқса одам савдоси, коррупция, қийноққа солиш, уюшган ва трансмиллий жиноятчиликнинг олдини олиш ва бу иллатларга қарши курашиш, шунингдек, ушлаб турилганлар, қамоққа олинганлар ва маҳкумларни сақлаш жойлари тизимида одил судловга ва инсон ҳуқуқларига риоя этилишини таъминлаш;
• Аҳолининг имконияти чекланган, кам таъминланган гуруҳлар ҳуқуқларини БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларининг “ҳеч кимни орқада қолдирмаслик” тамойилига мувофиқ ҳимоя қилишни таъминлаш, давлат ва жамиятнинг алоҳида ҳимоясига муҳтож бўлган шахслар, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш ҳамда уларга хизматлар кўрсатиш сифатини ошириш;
• Дин, сўз ва фикр эркинлиги, маълумот олиш, камситишга йўл қўймаслик, гендер тенгликни таъминлаш, барчанинг сифатли таълим ва тиббий хизматлардан тенг фойдаланиши, кекса одамларнинг ижтимоий интеграцияси, болалар, ёшлар, аёллар, ногиронлиги бўлган шахслар ва мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳаларида ҳуқуқни қўллаш амалиётини янада такомиллаштириш;
• Оила институтини, оналик, оталик ва болаликни ҳимоя қилиш, оилада зўравонликнинг олдини олиш ва унга қарши курашишни ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа жиҳатлардан қўллаб-қувватлаш даражасини ошириш;
• Инсоннинг иқтисодий ҳуқуқларини таъминлаш, хусусий мулкчилик ва давлат-хусусий шериклик алоқаларини ривожлантириш;
• Таълимнинг сифати ва барча даражадаги қамровини ошириш, узлуксиз таълим тизимини ривожлантириш, ўқитиш тизимининг инклюзивлиги ва ундан барчанинг фойдалана олишини таъминлаш;
• Инсон ҳуқуқлари соҳасида ахборот-маърифий фаолиятининг сифати ҳамда манзиллигини яхшилаш;
• Давлатлараро муносабатларни, халқаро ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини уйғунлаштириш, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномавий органларнинг тавсияларини сифатли ва ўз вақтида бажариш мақсадида инновацион тамойилларни жорий этиш;
• БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига Ўзбекистон Республикаси сайланишини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш.
Ушбу ўта салмоқли ва қамровдор вазифаларни тўлиқ ҳамда ўз вақтида бажаришнинг аниқ механизмалари мавжудми?
– Фармон билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясидан ташқари яна иккита муҳим ҳужжат ҳам тасдиқланди. Булардан бири – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” бўлса, иккинчиси – БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталари хабарномалари ва қарорларини кўриб чиқиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси давлат органларининг ўзаро ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисидаги низом ҳисобланади.
Шу ўринда Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг амалга оширилиши юзасидан асосий масъулият Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказига юкланганини қайд этиш лозим. Фармон билан ўрнатилган тартибга мувофиқ, Марказ бу борада:
• мунтазам мониторинг олиб бориб, чора-тадбирлар сифатли ва ўз вақтида ижро этилиши бўйича таклиф ва тавсияларни тегишли вазирлик ва идораларга киритиб боради;
• доимий равишда аниқ кўрсаткичлар ва эришилган натижалар акс эттирилган батафсил ахборотни ўз веб-сайтида жойлаштириб боради;
• ҳар чоракда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига умумлаштирилган маълумот киритади;
• ахборот-таҳлилий шарҳлар тайёрланиши, хорижий тилларга таржима қилиниши ва эълон қилинишини таъминлайди.
Шуни ҳам айтиш керакки, “Йўл харитаси”да белгиланган масъул ижрочилар ўзларига юклатилган вазифалар ижроси тўғрисидаги маълумотларни ҳар ойнинг 5-санасига қадар Марказга тақдим этади. Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг ижро ҳолати юзасидан ҳар олти ойда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Раёсати мажлисларида вазирлик ва идораларнинг ахбороти тингланади.
Фармонда вазирлик ва идоралар раҳбарларининг Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг ижро ҳолати юзасидан ахборотини ҳар чоракда эшитиш ва танқидий муҳокама қилиш зарурлиги кўрсатилган.  Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар халқ депутатлари Кенгашларига вазирлик ва идоралар ҳудудий бўлинмалари раҳбарларининг Миллий стратегия ва “Йўл харитаси”нинг ҳудудлар кесимида ижро этилиши юзасидан ахборотини ҳар чоракда эшитиш ва танқидий муҳокама қилиш тавсия этилди.
Бундан ташқари, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва инсон ҳуқуқлари маданиятини оширишда кўрсатган хизматлари учун ҳар йили Халқаро инсон ҳуқуқлари кунида топшириладиган “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони таъсис этилади.
Ҳар икки йилда юқори савияда ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари, хорижий давлатлар мутахассислари ва фахрий меҳмонлар иштирокида Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд форуми ўтказилади.
Хулоса қилиб айтганда, Фармонда таъкидланганидек, "инсон ҳуқуқлари соҳасида узоқ муддатли стратегиянинг қабул қилиниши ушбу соҳада давлат сиёсатининг самарали амалга оширилишига, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига ҳурмат муносабати шаклланишига, мамлакатнинг халқаро майдондаги обрўси янада мустаҳкамланишига, шу жумладан, Ўзбекистон Республикасининг иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий рейтинг ҳамда индекслардаги мавқеи яхшиланишига хизмат қилади".

Национальная стратегия по правам человека: суть, значение, цели и задачи
22 июня текущего года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал Указ «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека». На днях данный указ был опубликован в прессе.
О содержании, сути и значении нового указа корреспондент УзА побеседовала с директором Национального центра Республики Узбекистан по правам человека (НЦПЧ) Акмалем САИДОВЫМ.
– Говоря об указе, прежде всего необходимо обратить внимание на то, что в последнее время весь наш народ во главе с Президентом осуществляет стремительные и широкомасштабные реформы для построения нового Узбекистана, – говорит А.Саидов. – Эти системные реформы включили в повестку дня вопрос дальнейшего совершенствования механизма защиты прав и свобод человека.
Данная задача отражена в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Необходимость ее качественной и своевременной реализации отмечалась и в Послании Президента Олий Мажлису 24 января 2020 года.
Так, Национальным центром по правам человека был разработан проект Национальной стратегии по правам человека. Текст проекта широко обсуждался с участием отечественных, зарубежных и международных партнеров.
За прошедший период проект Национальной стратегии по правам человека размещался для общественного обсуждения на сайте regulation.gov.uz, а также дважды на официальном сайте Национального центра по правам человека – начальный вариант и вариант, усовершенствованный предложениями и суждениями. В ходе обсуждения поступило много предложений от государственных органов и негосударственных некоммерческих организаций, а также других институтов гражданского общества.
Кроме того, 28 февраля текущего года состоялись Национальные консультации по обсуждению проекта. В них активно участвовали представители институтов гражданского общества, средств массовой информации, международных организаций, дипломатического корпуса, которые также предоставили ценные предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию проекта стратегии.
В начале мая были организованы Международные консультации в онлайн-формате с участием представителей Управления Верховного комиссара по правам человека и его регионального офиса в Бишкеке, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, международного эксперта ООН и ОБСЕ Г.Тугуши, представителей дипломатического корпуса в Ташкенте. Конструктивные предложения, высказанные в ходе консультаций, были учтены при доработке окончательного варианта Национальной стратегии.
В этом смысле утвержденная недавно Президентом Национальная стратегия Республики Узбекистан, как говорится в указе, разработана «на основе всестороннего изучения актуальных вопросов обеспечения и защиты прав человека, анализа действующего законодательства, правоприменительной практики и передового зарубежного опыта, а также результатов широкого общественного обсуждения, международных и национальных консультаций» с учетом рекомендаций международных организаций, в том числе уставных органов и договорных комитетов ООН.
– Как вы считаете, в чем актуальность и значимость Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека?
– В последнее время в нашей стране осуществляется системная работа по укреплению законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, имплементации международных стандартов в данной области в национальное законодательство и выполнению соответствующих международных обязательств, а также активизации сотрудничества с международными организациями по вопросам защиты прав человека.
В результате этого мировым сообществом признается, что Узбекистан в качестве самостоятельного субъекта международного права поднялся на новый этап развития в плане международного сотрудничества в области прав человека. Об этом свидетельствует и то, что страна, будучи активным участником международной нормотворческой деятельности, уверенно выходит на мировую арену как инициатор новых международных договоров.
Принятие Генеральной Ассамблеей ООН резолюции «Просвещение и религиозная толерантность» является ярким практическим отражением воплощения в жизнь инициативы Президента Республики Узбекистан, выдвинутой на 72-й сессии данной организации. Это важное достижение придало мощный импульс повышению престижа Узбекистана на мировой арене.
Инициативы обновляемого Узбекистана поддерживаются на уровне ООН. Особо значимыми стали визиты в нашу страну Генерального секретаря ООН, Верховного комиссара по правам человека, Специального докладчика ООН по вопросу о свободе религии или убеждений, а также Специального докладчика Совета ООН по правам человека по вопросу о независимости судей и адвокатов.
В настоящее время Республика Узбекистан присоединилась к более 80 международным документам по правам человека, в том числе 6 основным договорам и 4 факультативным протоколам Организации Объединенных Наций и на постоянной основе представляет в Совет по правам человека и договорные комитеты ООН национальные доклады по их выполнению.
В стране проделана эффективная работа по имплементации норм касательно прав и свобод человека, закрепленных в этих международных документах, в национальное законодательство, развитию национальных институтов по правам человека. Кроме того, уделяется серьезное внимание повышению роли институтов гражданского общества в данном направлении.
В том, что Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека утверждена накануне исторической даты – дня подписания Устава Организации Объединенных Наций, есть символический смысл.
Во-первых, Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека имеет такую же историческую ценность и значимость для нашего народа, как и Устав ООН, утвержденный 26 июня 1945 года, для мирового сообщества.
Во-вторых, международные принципы и нормы, отраженные в Уставе ООН, основываются на важности глобального сотрудничества для улучшения жизни всего человечества. Организация Объединенных Наций, исходя из своих предусмотренных Положением полномочий и уникального международного свойства, может принимать решения по вопросам мира и безопасности, изменения климата, устойчивого развития, прав человека, обезоруживания, терроризма, гуманитарной и чрезвычайной ситуации, гендерного равенства, управления, производства продуктов питания и другим вопросам, стоящим перед человечеством в XXI веке.
Обратите внимание, что в указе палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан рекомендовано образовать Парламентскую комиссию по соблюдению международных обязательств в области прав человека. На наш взгляд, лишь этот факт уже свидетельствует о том, что задачи, определенные в Национальной стратегии, опираются на принципы глобального сотрудничества.
В-третьих, Устав ООН является первым документом в сфере защиты прав человека, который получил поддержку. В тексте Устава ООН семь раз приведены слова «права человека», что свидетельствует о том, что одним из приоритетных направлений деятельности и главных принципов ООН являются защита и продвижение прав человека. В 1948 году Всеобщая декларация прав человека внесла понятие «права человека» в сферу международного права. С тех пор ООН в рамках своего Устава защищает права человека посредством соответствующих правовых инструментов и ряда конкретных мер.
Позиция нашей страны по защите прав человека основывается на Уставе ООН, положениях Всеобщей декларации прав человека и вытекающих из них международных соглашениях. Утверждение указом Президента Узбекистана Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека на основе Венской декларации и Программы действий является важным этапом реализуемых в стране правовых реформ и создания институциональных механизмов защиты прав человека.
Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, несомненно, станет эффективным инструментом единой политики в области защиты прав и свобод человека, предусмотренных Конституцией Республики Узбекистан и международными договорами, ратифицированными нашей страной.
– Каковы цели и задачи Национальной стратегии?
– Цель Национальной стратегии Республики Узбекистан – определение основных задач и направлений последовательно проводимой в Узбекистане государственной политики в области обеспечения прав и свобод человека.
В число основных задач Национальной стратегии входят:
– совершенствование национального законодательства с учетом приоритетных направлений социально-экономического развития страны, общепризнанных международных стандартов и обязательств Узбекистана в сфере прав человека, рекомендаций уставных органов и договорных комитетов ООН;
– повышение роли парламента и институтов гражданского общества в достижении Целей в области устойчивого развития на период до 2030 года, укрепление верховенства закона, приведение национального законодательства и правоприменительной практики в соответствие с международными обязательствами в области прав человека;
– обеспечение вхождения Узбекистана в число 50 ведущих стран мира в международных рейтингах и индексах в сфере прав и свобод человека по показателям качества нормотворчества, эффективности деятельности правительства, свободы слова и информации, противодействия преступности и коррупции, ведения бизнеса, глобальной конкуренции, инновационного развития и другим;
– обеспечение независимости судебной власти в целях прекращения нарушений прав человека, совершенствование деятельности органов прокуратуры и укрепление полномочий системы справедливого судейства, создание широких условий для деятельности национальных институтов по защите прав человека, дальнейшее развитие системы мониторинга и оценки государственной политики в области прав человека, повышение правовой грамотности и правовой культуры населения, формирование в обществе культуры прав человека;
– повышение эффективности открытости и взаимодействия органов государственной власти и управления, институтов гражданского общества, средств массовой информации и частного сектора в защите личных, политических, экономических, социальных и культурных прав человека, а также совершенствование практики проведения консультаций с институтами гражданского общества в процессе законотворчества;
– предупреждение преступности, особенно торговли людьми, коррупции, пыток, организованной и транснациональной преступности, и борьба с этими угрозами, обеспечение справедливого судейства и соблюдения прав человека в местах содержания задержанных, арестованных и заключенных;
– обеспечение защиты прав людей с ограниченными возможностями, малообеспеченных слоев населения на основе принципа Целей в области устойчивого развития ООН «никого не оставим позади», социальная поддержка лиц, нуждающихся в особой защите государства и общества, в том числе не являющихся гражданами Республики Узбекистан, повышение качества оказания им услуг;
– обеспечение свободы вероисповедания, слова, мысли, права на получение информации, гендерного равенства, равного доступа к качественному образованию и медицинским услугам, недопущение дискриминации, социальная интеграция пожилых людей, дальнейшее совершенствование правоприменительной практики в области защиты прав детей, молодежи, женщин, лиц с инвалидностью и мигрантов;
– укрепление института семьи, охрана материнства и детства, предотвращение насилия в семьях и повышение уровня правовой, социально-экономической поддержки борьбы с ним;
– обеспечение экономических прав человека, развитие частнособственнических отношений и государственно-частного партнерства;
– повышение качества и охвата образования на всех этапах, развитие системы непрерывного образования, обеспечение инклюзивности системы обучения и доступа к ней всем;
– улучшение качества и адресности информационно-просветительской деятельности в области прав человека;
– гармонизация межгосударственных отношений, сотрудничества с международными организациями, внедрение инновационных принципов в целях качественного и своевременного выполнения рекомендаций международных договорных органов по правам человека;
– реализация мер, направленных на обеспечение вступления Республики Узбекистан в Совет ООН по правам человека.
– Существуют ли конкретные механизмы полной и своевременной реализации этих крайне важных и широкомасштабных задач?
– Помимо Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека указом утверждены еще два важных документа – "Дорожная карта" по ее реализации и Положение о порядке взаимодействия государственных органов Республики Узбекистан по рассмотрению сообщений и решений уставных органов и договорных комитетов по правам человека Организации Объединенных Наций.
Уместно отметить, что основная ответственность за реализацию Национальной стратегии и «Дорожной карты» возложена на Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. В соответствии с порядком, установленным указом, центр будет вести регулярный мониторинг, вносить в соответствующие министерства и ведомства предложения и рекомендации о качественной и своевременной реализации намеченных мер, а также на постоянной основе размещать на своем веб-сайте подробную информацию, отражающую конкретные показатели и достигнутые результаты.
Кроме того, центр ежеквартально будет вносить в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров обобщенную информацию, обеспечивать подготовку, перевод на иностранные языки и опубликование информационно-аналитических комментариев.
Следует также отметить, что ответственные исполнители, указанные в «Дорожной карте», до 5-го числа каждого месяца будут представлять в центр информацию о выполнении возложенных на них задач. На заседаниях Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан один раз в шесть месяцев будет заслушиваться информация министерств и ведомств о ходе реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты».
В указе отмечена необходимость ежеквартального заслушивания информации руководителей министерств и ведомств о ходе реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты» с проведением их критического обсуждения. Более того, Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента рекомендовано ежеквартально заслушивать информацию руководителей территориальных подразделений министерств и ведомств о реализации Национальной стратегии и «Дорожной карты» в разрезе регионов с проведением их критического обсуждения.
Помимо этого будет учрежден нагрудный знак «Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун», ежегодно вручаемый за заслуги в сфере защиты прав человека и повышения культуры соблюдения прав человека в Международный день прав человека.
Раз в два года на высоком организационном уровне будет проводиться Самаркандский форум по правам человека с участием представителей международных организаций, специалистов из зарубежных государств и почетных гостей.
Одним словом, как отмечено в указе, «принятие долгосрочной стратегии в области прав человека служит эффективной реализации государственной политики в данной области, формированию уважительного отношения к правам и свободам человека, дальнейшему укреплению авторитета страны на международной арене, в частности улучшению позиций Республики Узбекистан в экономических и политико-правовых рейтингах и индексах».