Давлат идоралари ва халқ ўртасидаги мулоқот механизмларини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга давлат идораларининг аҳоли билан коммуникацияси самарадорлигини оширишга қаратилган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Мамлакатимизда давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли янгиланишлар жараёнида аҳоли мурожаатлари билан ишлаш тизимини ҳам такомиллаштириш, Халқ қабулхоналарининг имкониятларини кенгайтириш, фаолиятига замонавий ёндашувларни жорий этиш, жамоатчилик фикрини чуқурроқ ўрганиш ва қарорлар қабул қилишда уни инобатга олиш тобора долзарб аҳамиятга эга бўлиб бораётгани таъкидланди.
Аҳолининг кайфияти, эҳтиёжи ва орзу-интилишларини аниқ ва тўлиқ ўрганишда замонавий, профессионал социология ва таҳлилий усуллардан фойдаланиш зарурлиги, бу ислоҳотлар нақадар самарали бўлаётгани ҳақида холис ахборот олиш ва келгуси истиқболга мўлжалланган тараққиёт дастурларини тўғри ишлаб чиқишнинг муҳим омили экани кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз халқ билан мулоқот маданиятини изчил юксалтириш, фуқароларни эшитиш, уларнинг фикр-мулоҳазаларини инобатга олган ҳолда қарор қабул қилиш давлат идоралари фаолиятида бош мезон бўлиши шартлигини таъкидлади.
Фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатларга нафақат тезкор жавоб бериш, балки уларни тизимли таҳлил қилиб, социологик тадқиқотлар натижалари билан солиштириш орқали тегишли ечимларни таклиф қилиш, умуман, давлат ва жамият ўртасидаги мулоқот сифати ҳамда ишончни мустаҳкамлаш давлат ва бошқарув органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият идораларининг асосий вазифаларидан бири экани яна бир бор кўрсатиб ўтилди.
Ҳокимият ва аҳоли ўртасидаги доимий мулоқотнинг институционал асосларини мустаҳкамлаб, янгича ёндашувларга асосланган замонавий моделини шакллантириш, уни жамоатчилик фикрини ўрганиш тизимига боғлаш муҳим экани қайд этилди.
Мутасаддиларга халқ билан мулоқот механизмларини янада такомиллаштириш, фуқароларнинг мурожаатлари билан ишлаш самарадорлигини ошириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

Обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования механизмов диалога между государственными органами и населением
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о работе, направленной на повышение эффективности коммуникации государственных органов с населением.
В условиях широкомасштабных преобразований, происходящих во всех сферах государственной и общественной жизни, возрастает значимость совершенствования системы работы с обращениями граждан, расширения возможностей Народных приемных, внедрения в их деятельность современных подходов, а также более глубокого изучения общественного мнения и его учета при принятии решений.
Подчеркнуто, что для точного и всестороннего понимания настроений, потребностей и ожиданий населения необходимо использовать современные профессиональные социологические и аналитические методы. Это является важным фактором для получения объективной информации о результативности реформ и разработки долгосрочных программ развития.
Президент нашей страны отметил, что последовательное укрепление культуры диалога с народом, умение слышать граждан и принимать решения с учетом их мнения должны быть главным принципом деятельности государственных органов.
Вновь указано, что одной из главных задач органов государственной власти и управления, исполнительной власти на местах является не только оперативное реагирование на обращения, но и их системный анализ, сопоставление с результатами социологических исследований и выработка необходимых решений, и в целом повышение качества диалога и укрепление доверия между государством и обществом.
Подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления институциональных основ постоянного взаимодействия власти и населения, формирования современной модели, основанной на новых подходах и увязанной с системой изучения общественного мнения.
По итогам обсуждения ответственным лицам даны соответствующие поручения по совершенствованию механизмов диалога с населением и повышению эффективности работы с обращениями граждан.