Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган тантанали маросимдаги нутқи
Ассалому алайкум, қадрли опа-сингиллар, дилбар қизларим!
Аввало, сиз, азизларни, кўпмиллатли бутун юртимиз аёлларини 8 март – Халқаро хотин-қизлар байрами билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Мутафаккир бобомиз Алишер Навоий буюк она сиймоси, мўътабар аёл зотини улуғлаб, уларнинг бахт-саодати йўлида барчамизни фидокор бўлишга даъват этгани албатта бежиз эмас.
Чиндан ҳам, меҳр-оқибат, олижаноблик, муҳаббат ва садоқат каби юксак инсоний қадриятларни камол топтиришда, оила қўрғонини мустаҳкамлашда сизларнинг хизматингизни ҳеч нарса билан қиёслаб бўлмайди.
Бугунги қутлуғ байрамнинг файзли Рамазон ойида бўлиб ўтаётгани унинг эзгу руҳи ва мазмунини янада оширмоқда.
Муқаддас динимиз ҳам муҳтарама оналаримиз, дилбар опа-сингилларимиз, мунис қизларимизга ҳамиша яхшилик қилишга, уларнинг иззат-ҳурматини жойига қўйишга буюради.
Мана шундай қувончли айёмлар барчангизга муборак бўлсин!
Сўнгги йилларда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини тўлиқ таъминлаш, уларнинг қадр-қимматини улуғлаш Янги Ўзбекистоннинг давлат сиёсатида етакчи ўринга қўйилмоқда.
Бугунги кунда ҳурматли аёлларимиз турли соҳа ва тармоқларда Ватанимизнинг жадал тараққиёти учун муносиб ҳисса қўшаётганларини миннатдорлик билан эътироф этамиз.
Масалан, 2017 йилда бошқарув соҳасида ходимларнинг 20 фоизини хотин-қизлар ташкил этган бўлса, ҳозирги вақтда бу рақам 35 фоизга етди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг 38 фоизини, Сенат аъзоларининг 27 фоизини аёллар ташкил этмоқда.
Аёлларнинг давлат бошқаруви ва парламент фаолиятидаги иштироки кучайгани жамиятимиз ривожига ҳам ижобий таъсир этаётганини ҳаётнинг ўзи кўрсатмоқда.
Энг муҳими, ақл-заковатли, билимли ва истеъдодли хотин-қизларимиз давлат ва жамиятнинг барча соҳаларида намуна бўлишмоқда.
Ўтган йили Олимпия ва Паралимпия ўйинларида мамлакатимиз делегацияси таркибидаги аёл спортчилардан 3 нафари олтин, 8 нафари кумуш, 3 нафари бронза медалини қўлга киритгани тарихимизда илгари бўлмаган натижадир.
Қизларимиз маданият ва санъат соҳасида ҳам Ўзбекистон байроғини баланд кўтаришмоқда. Ўтган йили маданият ва санъат соҳасидаги нуфузли халқаро танловларда 25 нафар, мамлакат миқёсидаги кўрик-танловларда эса 71 нафар истеъдодли қизларимиз ғолиб бўлганлари ҳам шундан далолат беради.
Мана шундай аёлларимиз сафи кенгайиши, қизларимиз бунёдкор авлод бўлиб майдонга чиқиши учун келгусида уларга қўшимча шароитлар яратиб берамиз.
Албатта, бундай кенг кўламли ишларимиз халқаро миқёсда ҳақли равишда эътироф этилмоқда.
Қадрли юртдошлар!
Бир ҳақиқатни барчамиз яхши тушуниб олишимиз зарур. Аёлларнинг ташвиш ва машаққати ҳам, зиммасидаги масъулияти ҳам эркакларга нисбатан анча юқори.
Уй-рўзғор ишлари ва фарзанд тарбиясидан ортиб, таълим олаётган, меҳнат қилаётган ва тадбиркорлик билан шуғулланаётган хотин-қизлар замонамизнинг ҳақиқий қаҳрамонлари, десак, тўғри бўлади.
Янги Ўзбекистонда хотин-қизларнинг оғирини енгил қилиш, улар учун барча соҳаларда зарур шароитларни яратиб бериш доимо давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолади.
Шу боис, янгиланган Конституциямиздаги ижтимоий давлат тамойилига мувофиқ, ижтимоий ҳимоя соҳасидаги ишларни тубдан янгича ташкил этмоқдамиз. Бу борада ҳар бир маҳаллада хотин-қизларнинг ҳолати ўрганилиб, ижтимоий ҳимояга муҳтож ва эҳтиёжманд 1 миллион нафар хотин-қизларимиз “Аёллар дафтари”га киритилди.
Жорий йилда уларнинг ҳар бири билан манзилли ишлаб, ногиронлиги бўлган 162 минг нафар аёлга санаторий, шифохона ва ўзлари яшаётган маҳаллада тиббий ёрдам кўрсатилади, боқувчисини йўқотган 130 минг нафар хотин-қизга моддий ёрдам берилади, яна 6 минг нафар аёлнинг уй-жой шароитлари яхшиланади, меҳнатга лаёқатли ва иш излаётган опа-сингилларимиз ишга жойлаштирилади.
Шунингдек, ҳар йили оғир вазиятга тушиб қолган 50 минг нафар хотин-қиз мамлакатимиздаги сўлим масканларга ўқиш ва ҳордиқ чиқариш учун юборилади. Уларга психологик ёрдам кўрсатилиб, тадбиркорлик кўникмаларини ўргатиш бўйича мотивацион семинарлар ташкил этилади.
Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси раиси Қ.Рафиқов бу ишларга бош-қош бўлади.
Хотин-қизларнинг саломатлиги – ҳар томонлама соғлом ва қудратли жамият пойдеворидир.
Шу мақсадда юртимиздаги 230 та туғруқ муассасаси 21 мингта энг замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозланади. Бундан ташқари, жорий йилда 1,5 миллион нафар хотин-қизда саратон касаллигини эрта аниқлаш мақсадида скрининглар ўтказилади.
Аёллар ўртасида жисмоний тарбия ва спорт оммалашиб бораётгани жамиятда соғлом муҳитни шакллантиришга катта туртки бермоқда. Шу боис, бу йил барча маҳаллалардаги 4 миллион хотин-қиз оммавий спорт мусобақаларига жалб қилинади.
Биз бир муҳим ҳақиқатни ҳаётимиз қоидасига айлантиришимиз зарур. Аёллар соғлом бўлса – оила мустаҳкам бўлади, уларда маънавий муҳит, ишчанлик кайфияти юксалади, келажакка ишонч ортади.
Бугунги кунда юртимизда 40 мингта ана шундай оила барчага намуна бўлаётгани, ўтган йили уларнинг 208 таси “Ибратли оила” кўкрак нишони билан тақдирлангани барчамизни хурсанд қилади.
Биргина мисол. Тошлоқ туманидаги Қўзибоевлар оиласи 45 йил давомида барчага ўрнак бўлиб келмоқда. Оила бекаси Муқаддамхон опа умрининг 35 йилини ёш авлодга таълим-тарбия беришга бағишлаган. У киши турмуш ўртоғи билан биргаликда фермер хўжалиги ҳам ташкил этиб, тумандаги элликка яқин оилани даромадли қилган.
Яна бир жиҳатига эътибор беринглар. Бу оила 30 дан ортиқ эҳтиёжманд оилани оталиққа олиб, уларнинг фарзандларига ғамхўрлик кўрсатиб, таълим олиши, касб-ҳунар ўрганишига кўмаклашмоқда.
Маҳаллаларда баркамол авлодни вояга етказиш ва камбағалликка қарши курашишда бизга мана шундай ибратли оилалар елкадош бўлиб келаётгани ҳар қандай юксак эътирофга муносибдир.
Фурсатдан фойдаланиб, Янги Ўзбекистон тимсоли бўлган ана шундай ибратли оилаларга чин дилдан самимий ташаккурларимни билдираман.
Бундай оилалар қанча кўпайса, Ватанимиз шунча кучли, халқимиз шунча қудратли бўлади! Ибратли оила – ибратли ва адолатли жамият учун асос бўлади.
Азиз опа-сингиллар!
Барчангизга яхши маълум, кейинги йилларда хотин-қизларнинг сифатли таълим олишига алоҳида эътибор қаратяпмиз.
Мен бир фикрни такрор ва такрор айтишдан сира ҳам чарчамайман.
Битта қизни ўқитсак, бутун оилага таълим берган бўламиз. Агар оила билимли, маърифатли бўлса, жамиятнинг онги, маданий даражаси ҳам юксалади.
Юртимиздаги 203 та олийгоҳ талабаларининг 52 фоиздан ортиғини хотин-қизлар ташкил этаётгани мана шу эзгу ғоянинг амалий натижаси, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз. Ўтган йилнинг ўзида магистратурада ўқиётган 15 мингга яқин хотин-қизларга 100 миллиард сўмга яқин контракт пули тўлаб берилди.
Ҳозирги вақтда 6 минг 200 дан ортиқ хотин-қизлар илмий фаолият билан шуғулланаётгани, илмий ишланмаларнинг 25 фоизини олима аёлларимиз яратаётгани ҳам, жамиятда уларнинг ўрни мустаҳкамланиб бораётганидан далолат беради. Уларнинг орасида халқаро даражада эътироф этилаётган илм-фан вакилларининг борлиги барчамизга чексиз фахр-ифтихор бағишлайди, ёшларимизни янги-янги ютуқларга ундайди.
Масалан, таниқли микробиолог олимамиз Дилфуза Эгамбердиева шўрланган тупроқда серҳосил экинлар етиштириш бўйича олиб борган илмий тадқиқотлари учун ЮНЕСКОнинг нуфузли Карлос Финлей халқаро мукофотига сазовор бўлди.
Аёллари ўқимишли ва касб-ҳунарли бўлган юртда тинчлик ва тараққиёт бўлади. Аёллари маърифатли бўлган халқ албатта бахтли бўлади.
Шу боис, ҳар бир оиладаги қизларимиз боғча, мактаб билан тўлиқ қамраб олиниши, замонавий касб-ҳунар ва чет тилларини эгаллаши, олий маълумотга эга бўлиши учун бундан буён ҳам барча шароитларни яратамиз. Хусусан, бу йил 250 минг нафар қизимиз олий таълимга қамраб олинади. Бу 2017 йилга нисбатан 3,5 карра кўп. Натижада ҳар бир маҳалладан 25-30 нафар хотин-қиз олийгоҳларда таълим олиш имконига эга бўлади.
Бунинг учун Оила ва хотин-қизлар қўмитаси раиси З.Маҳкамова, Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳ.Умарова ҳар бир мактабда юқори синфда таълим олаётган қизларимиз билан ишлашни индивидуал ёндашув асосида ташкил этиб, уларни олийгоҳларга тайёрлайди.
Бу йил шароити оғир оилалардаги иқтидорли ёшларни хорижда ўқитиш бўйича “Ёрқин келажак” лойиҳасини бошлаяпмиз. Ушбу лойиҳа доирасида камида 200 нафар қизимиз ҳар йили дунёнинг нуфузли олийгоҳларига ўқишга юборилади.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазири Қ.Шарипов, Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Б.Зоҳидов, Савдо-саноат палатаси раиси Д.Ваҳобов тизими эса яна 250 минг нафар хотин-қизни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш учун масъул бўлади.
Биз халқимизнинг розилигини, аввало, сизларнинг розилигингиз, деб тушунамиз.
Бу борада аёлларимизни безовта қилаётган энг катта масала, бу – ишсизлик. Шу боис, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш ва тадбиркорликка жалб этиш бўйича катта дастурларни амалга оширяпмиз. Ўтган йилнинг ўзида бу мақсадларга 17 триллион сўм кредит ажратилди. Ана шундай эътибор туфайли аёл тадбиркорларимиз ўтган йили 81 триллион сўмлик маҳсулот яратиб, 450 миллион долларлик экспортни амалга оширгани албатта таҳсинга сазовордир.
Масалан, Навоий шаҳрида қандолат ва нон маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи тадбиркор Шаҳноза Каримова 50 нафар эҳтиёжманд хотин-қизни ўқитиб, ишга олган. Шулардан 10 нафарига уй-жой сотиб олиш учун бошланғич тўловни тўлаб берган.
Энг муҳими, бундай саховатпеша тадбиркор аёллар барча ҳудудларимизда кўплаб топилади. Улар “Мен – бунёдкор аёлман” деган лойиҳани илгари суриб, маҳаллаларда минглаб аёлларни касб-ҳунарга ўқитиб, даромадли қилиш ташаббусини билдиргани, тўғриси, мени жуда руҳлантирди.
Мен ўзига катта ижтимоий масъулият олган мана шундай ишбилармон хотин-қизларни “Янги Ўзбекистоннинг бунёдкор аёллари” деб биламан ва уларга чуқур миннатдорлик изҳор этаман. Уларга қандай қўшимча шароит ва енгилликлар керак бўлса, яратиб беришга тайёрман.
Шу борадаги амалий қадам сифатида Савдо-саноат палатаси ҳузурида Тадбиркор аёллар кенгашини ташкил этсак, нима дейсизлар?
Ушбу кенгаш жойларда аёл тадбиркорларни қийнаётган ҳаётий муаммоларни ҳал қилиш бўйича тўғридан-тўғри парламент олдига масала қўйса, ўйлайманки, айни муддао бўлади.
Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари Нодира Шотурсунова бу ишларга бош-қош бўлади.
Бу йил 2 миллион нафар аёллар бандлигини таъминлаш, шундан 1 миллион 300 минг нафар хотин-қизни тадбиркорликка жалб этиш бўйича катта марралар олганмиз. Бунинг учун тижорат банклари томонидан аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш учун қулай молиявий пакетлар тақдим этилади.
Мисол учун, “Миллий банк” (бошқарув раиси А.Мирсоатов) хизматлар соҳасида камида 200 минг нафар хотин-қизнинг лойиҳаларига кўмаклашади. “Туронбанк” АТБ (бошқарув раиси Ч.Мирзаев) лимончиликда 150 минг нафар аёллар даромад топиши учун арзон кредитлар тақдим этади.
Худди шунингдек, “Микрокредитбанк” АТБ (бошқарув раиси О.Бўтаев) паррандачиликда – 160 минг нафар, “Саноат қурилиш банк” АТБ (бошқарув раиси А.Акбаржонов) сабзавот ва кўчатлар етиштиришда – 160 минг, “Халқ банки” (бошқарув раиси Ш.Отабоев) узум, брокколи ва маҳаллий карам етиштиришда – 150 минг, “Агробанк” (бошқарув раисининг биринчи ўринбосари Э.Қаҳҳоров) боғдорчилик йўналишида – 144 минг, “Бизнесни ривожлантириш банки” (бошқарув раиси С.Аннақличев) кўкат, булғор қалампири, бақлажон ва помидор етиштиришда – 94 минг, “Асакабанк” (бошқарув раиси Қ.Тўлаганов) фармацевтика ва узумчиликда – 82 минг, “Алоқабанк” (бошқарув раиси К.Ирисбекова) IT, асаларичилик ва мевали экинлар етиштиришда 58 минг нафар аёлларимизни банд этишга кўмаклашади.
Шу мақсадда бу йил маҳаллаларда аёллар тадбиркорлиги лойиҳалари учун қўшимча 3,3 триллион сўм ажратилади. Хусусан, оилавий тадбиркорлик дастурлари доирасида яна 100 миллион доллар берилади. Бунга қўшимча равишда тижорат банклари ҳам 100 миллион доллар жалб қилиб, маҳаллаларда ўзини ўзи банд қилган хотин-қизларга 50 миллион сўмгача гаровсиз кредитлар ажратади.
Ўтган йили ташкил этилган “Ҳамроҳ” компанияси янги тизим асосида Тадбиркор аёлларни қўллаб-қувватлаш дастурини бошлаган эди. Бу лойиҳага ҳам 100 миллион доллар ажратганмиз.
Кредитини вақтида тўлаган аёл тадбиркорларга ушбу дастур доирасида 100 миллион сўмгача гаровсиз кредит беришни бошлаймиз.
Шунингдек, маҳаллада 5 нафар аёлни бизнесга олиб кирган 1 минг нафар “устоз” тадбиркорларга 50 миллион сўмгача грант ажратилади.
Марказий банк (Т.Ишметов) тижорат банклари билан бирга икки ой муддатда банкларда хотин-қизлар учун янгича ёндашув асосида молиявий хизматларни йўлга қўйиш учун масъул бўлади.
Масалан, туғруқ таътилига чиққан аёллар учун банк кредитлари бўйича тўловлар муддати 10 ойгача узайтирилади.
Энди аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш бўйича 4 босқичли янги тизимни йўлга қўямиз.
Биринчи босқичда бизнесга қизиққан, лекин кўникмаси бўлмаган 20 минг нафар хотин-қиз тадбиркорликка ўқитилади. Бунга Савдо-саноат палатаси (Д.Ваҳобов, Н.Шотурсунова) масъул бўлади.
Иккинчи босқичда “Халқ банки” (Ш.Отабоев, Г.Рашидова) ўзини ўзи банд қилган 100 минг нафар аёлнинг кичик тадбиркор бўлиши учун кўмаклашади.
Учинчи босқичда ҳар бир туманда 2 тадан кичик корхонани намунали ўрта бизнес даражасига олиб чиқишга “Ҳамроҳ” компанияси (Д.Нурматова) масъул бўлади.
Тўртинчи босқичда Савдо-саноат палатаси (Д.Ваҳобов) энг фаол 50 нафар аёл тадбиркорни йиллик айланмаси 100 миллиард сўмдан ошадиган “чемпион тадбиркор”га айлантиради.
Жорий йилда 60 та туманни “ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудуд”га айлантириш бўйича катта марра олганмиз. Бунга қўшимча равишда ҳокимлар ҳар бир вилоятнинг 2 тадан туманини ишсиз аёллар қолмайдиган ҳудудга айлантириш учун масъул бўлади.
Умуман, 2025 йил аёллар бандлигини таъминлашда ҳал қилувчи йил бўлади.
Хотин-қизларни касб-ҳунарга ўқитиш, ишли қилиш ва тадбиркорликни ривожлантириш ҳисобидан 2 миллион нафар аёлнинг бандлиги таъминланади.
Бунда Марказий банк (Т.Ишметов) тижорат банклари билан 1 миллион 300 минг нафар, Касаба уюшмалари федерацияси (Қ.Рафиқов) “Аёллар дафтари”га киритилган 636 минг, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси (З.Маҳкамова) тадбиркорлик қилиш истагида бўлган 100 минг нафар хотин-қизни ўқитиб, иш билан таъминлаш ва бизнесини очишга кўмаклашиш учун масъул бўлади.
З.Маҳкамова, Қ.Рафиқов бугун айтилган ҳар бир йўналиш бўйича белгиланган вазифалар ижросини вилоят, туман, маҳалла даражасида самарали ташкил этишга масъул бўлади.
Т.Норбоева маҳаллий кенгашлар билан бирга бу ишларни тизимли назоратга олиб, масъуллар иштирокида уларни мунтазам муҳокама қилиб боради.
Муҳтарама опа-сингиллар!
Бугунги кунда ҳаётимиз, одамларнинг турмуш тарзи, тафаккури, дунёқараши ва маданияти тобора юксалиб бормоқда.
Олдимизга барча соҳа ва йўналишларда ғоят улуғвор мақсадларни қўймоқдамиз.
Бунга эришиш учун биз таянадиган етук авлодни тарбиялаб, вояга етказиш сиз, азизларнинг – фидойи оналарнинг қўлида.
Шунинг учун сиз, муҳтарама аёлларимизга улкан таҳсинлар айтиб, сизларни қўллаб-қувватлашдан ҳеч қачон чарчамаймиз.
Бугунги байрам муносабати билан меҳнат фаолияти ва жамоат ишларида катта натижаларга эришган, эл-юртимиз ўртасида ҳурмат ва эътибор топган муҳтарама аёлларимиздан бир гуруҳи давлатимизнинг юксак орден ва медаллари билан тақдирландилар.
Шунингдек, ўзининг билими, иқтидори ва одоби билан тенгдошларига намуна бўлиб келаётган қизларимиздан 28 нафари турли соҳалардаги ютуқлари учун Зулфия номидаги давлат мукофотига сазовор бўлдилар.
Ватанимизнинг юксак мукофотлари барчангизга муборак бўлсин!
Сизларни ўз номимдан, бутун халқимиз номидан яна бир бор чин юракдан табриклаб, келгуси ишларингизда улкан ютуқ ва омадлар тилайман.
Доимо соғ-омон бўлинглар!
Бугун биз мард ва олижаноб халқимизга, унинг бунёдкорлик салоҳиятига ишониб, бошлаган улкан ислоҳотларимизни қатъий давом эттиришимиз, янги босқичга кўтаришимиз лозим.
Жонажон Ватанимизнинг янги юксалиш даврини барпо этишда азиз аёлларимиз доимо олдинги сафда бўладилар, деб ишонаман.
Сизларни бугунги қутлуғ байрам билан яна бир бор чин қалбимдан табриклайман.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, хонадонларингизга тинчлик-омонлик, дунёдаги энг катта бойлик – оилавий бахт-саодат ёр бўлишини тилайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвященной Международному женскому дню
Дорогие сестры, милые дочери!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех женщин нашей многонациональной страны с Международным женским днем – 8 Марта.
Глубоко символично, что великий поэт и мыслитель Алишер Навои, воспевая священный образ матери, женщины, призывал нас сделать все во имя их счастья и благополучия.
Действительно, ни с чем не сравнимы ваши заслуги в формировании таких высоких человеческих качеств, как доброта, милосердие и благородство, любовь и преданность, в укреплении семейного очага.
Сегодняшний прекрасный праздник проходит в благословенный месяц Рамазан, что придает ему особый смысл и содержание.
Наша священная религия всегда призывает проявлять заботу и внимание к почтенным матерям, милым сестрам и дочерям, оказывать им высокое уважение.
С праздником всех вас, дорогие мои!
Уважаемые участники торжества!
В последние годы в Новом Узбекистане обеспечение прав и интересов, возвеличивание чести и достоинства женщин является одним из приоритетных направлений государственной политики.
Сегодня мы с благодарностью отмечаем их достойный вклад в динамичное развитие разных сфер и отраслей, всей страны.
Так, если в 2017 году в сфере управления женщины составляли 20 процентов, то в настоящее время – 35 процентов. Женщины также составляют 38 процентов депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, 27 процентов членов Сената.
Сама жизнь подтверждает, какое положительное влияние на развитие общества оказывает все более активное их участие в системе государственного управления и деятельности парламента.
Самое важное, наши мудрые, образованные и талантливые женщины являются для нас примером во всех сферах жизни государства и общества.
В прошлом году на Олимпийских и Паралимпийских играх спортсменки, входившие в состав сборной страны, завоевали 3 золотые, 8 серебряных и 3 бронзовые медали, такого результата еще не было в нашей истории.
Девушки Узбекистана прославляют Родину также в сфере культуры и искусства. Об этом свидетельствует и то, что в прошлом году в число победителей престижных международных конкурсов в этой области вошли 25 наших талантливых девушек, а республиканских конкурсов – 71.
Для того, чтобы одаренные девушки и женщины могли еще более полно реализовать свой потенциал, мы обязательно продолжим создавать для них все условия.
Отрадно, что осуществляемая нами широкомасштабная работа в этом направлении получает признание на международной арене.
Мы все хорошо понимаем, что на плечах женщин лежит очень много забот и ответственности.
Не будет преувеличением сказать, что женщины, которые наряду с домашними делами, воспитанием детей учатся, трудятся и занимаются предпринимательством, действительно являются настоящими героями нашего времени.
В Новом Узбекистане облегчение жизни и быта наших матерей и сестер, создание для них необходимых условий во всех сферах всегда будет в центре государственной политики.
В связи с этим согласно закрепленному в обновленной Конституции принципу социального государства мы совершенно по-новому организуем работу в области социальной защиты. По результатам изучения положения женщин в каждой махалле 1 миллион малообеспеченных и нуждающихся в социальной защите включили в «женскую тетрадь».
В текущем году с каждой из женщин этой категории будет проводиться адресная работа. В частности, 162 тысячам женщин с инвалидностью будет оказана медицинская помощь в санаториях, клиниках, а также махаллях, где они проживают, 130 тысяч женщин, потерявших кормильца, получат материальную помощь, будут улучшены жилищные условия 6 тысяч женщин, а те, кто нуждается в работе, будут трудоустроены.
А также, ежегодно 50 тысяч женщин, оказавшихся в трудной жизненной ситуации, будут направляться на обучение и отдых в оздоровительные зоны республики. Им будет оказана психологическая помощь, организованы мотивационные семинары по обучению навыкам предпринимательства.
Эту работу организует председатель Совета Федерации профсоюзов Узбекистана К. Рафиков.
Здоровье женщины – основа всесторонне здорового и сильного общества.
С этой целью 230 родильных учреждений страны будет оснащено 21 тысячей единиц современного медицинского оборудования. Кроме того, в текущем году 1,5 миллиона женщин пройдут скрининг по ранней диагностике онкологических заболеваний.
Популяризация физкультуры и спорта среди женщин служит импульсом для формирования в обществе здорового образа жизни. Поэтому в нынешнем году 4 миллиона женщин и девушек во всех махаллях будут привлечены к участию в массовых спортивных состязаниях.
Нашим жизненным правилом должна стать одна важная истина. Если здорова женщина, то и семья будет крепкой, улучшится духовно-нравственная атмосфера, повысится удовлетворенность результатами своего труда, уверенность в будущем.
Примечательно, что сегодня в стране насчитывается 40 тысяч семей, служащих для других примером. В прошлом году 208 из них были удостоены нагрудного знака «Ибратли оила» («Образцовая семья»).
Так, всем известна семья Кузибаевых из Ташлакского района. Мукаддамхон-опа 35 лет своей жизни посвятила образованию и воспитанию молодого поколения. Вместе с супругом она создала фермерское хозяйство, обеспечила доходной работой около 50 семей в районе.
Обратите внимание на еще один факт. Эта семья взяла шефство над более 30 нуждающимися семьями, проявляя заботу об их детях, оказывая содействие в получении ими образования, профессии.
Такие образцовые семьи – наша опора в воспитании гармонично развитого молодого поколения, борьбе с бедностью в махаллях, и они заслуживают большого уважения.
Пользуясь возможностью, выражаю искреннюю признательность дружным и крепким семьям, являющимся символом Нового Узбекистана.
Чем больше будет таких семей, тем могущественнее будет наша Родина, сильнее – наш народ. Крепкая семья – это основа устойчивого развития общества.
Дорогие сестры!
Как всем вам известно, в последние годы мы уделяем особое внимание получению женщинами качественного образования.
Я вновь и вновь повторяю, что если мы обучим одну девочку, то образованной будет вся семья. Если семья будет просвещенной и образованной, повысится также уровень сознания и культуры во всем обществе.
И такой подход находит свое воплощение. Сегодня в 203 вузах страны девушки составляют более 52 процентов студентов. Только в прошлом году около 15 тысячам девушек, занимающихся в магистратуре, был оплачен контракт на обучение в общей сложности почти на 100 миллиардов сумов.
В настоящее время более 6 200 женщин заняты научной деятельностью, они являются создателями 25 процентов научных разработок, все это свидетельствует о повышении их роли в обществе. Среди них есть деятели науки, получившие международное признание, и это придает всем нам чувство гордости, побуждает нашу молодежь к новым достижениям.
Так, известный ученый-микробиолог Дилфуза Эгамбердиева за научные исследования по выращиванию высоких урожаев на засоленных почвах удостоена престижной международной премии ЮНЕСКО имени Карлоса Финлея.
В стране, где женщины имеют современные образование и профессии, царят мир и развитие. Народ, женщины которого образованны, обязательно будет счастливым.
Поэтому мы и впредь будем создавать условия для того, чтобы все девочки и девушки в каждой семье были охвачены обучением и воспитанием в детских садах и школах, овладевали востребованными профессиями, иностранными языками, имели высшее образование. В частности, в этом году еще 250 тысяч девушек будут охвачены высшим образованием. Это в 3,5 раза больше, чем в 2017 году. В результате 25–30 женщин из каждой махалли будут иметь возможность учиться в вузах.
С этой целью председатель Комитета семьи и женщин З.Махкамова, министр дошкольного и школьного образования Х.Умарова организуют в каждой школе работу с ученицами старших классов на основе индивидуального подхода для их подготовки к поступлению в вуз.
В этом году мы дадим старт проекту «Ёркин келажак» («Светлое будущее») по обучению за рубежом одаренной молодежи из семей, находящихся в трудной ситуации. В рамках данного проекта не менее 200 девушек ежегодно будут направляться на учебу в известные высшие учебные заведения мира.
Структуры, подведомственные министру высшего образования, науки и инноваций К. Шарипову, министру занятости и сокращения бедности Б.Захидову, председателю Торгово-промышленной палаты Д.Вахабову, будут ответственны за обучение еще 250 тысяч женщин профессиям и предпринимательству.
Уважаемые участники встречи!
Когда мы говорим о благополучии нашего народа, то прежде всего думаем о вас, дорогие женщины.
Самым серьезным вопросом в этом плане, волнующим женщин, является безработица. Мы осуществляем большие программы по обеспечению занятости женщин и их привлечению к предпринимательству. Только в прошлом году на эти цели было выделено 17 триллионов сумов. Благодаря такому вниманию женщины-предприниматели в прошлом году произвели продукцию на 81 триллион сумов, экспортировали товары на 450 миллионов долларов, что, безусловно, заслуживает признания.
Например, предпринимательница из города Навои Шахноза Каримова, занимающаяся изготовлением кондитерских и хлебобулочных изделий, обучила и приняла на работу 50 малообеспеченных женщин. Из них 10 женщинам оплатила первоначальный взнос на приобретение жилья.
Самое важное, таких добрых и отзывчивых женщин-предпринимателей немало во всех наших регионах. Меня очень воодушевило, что, продвигая проект «Я – участница процесса созидания», они выступили с инициативой обучить профессиям и ремеслам тысячи женщин в махаллях для получения ими дохода.
Таких деловых женщин, которые взяли на себя большую социальную ответственность, я считаю созидателями Нового Узбекистана и выражаю им свою глубокую признательность. Готов создать для них дополнительные условия и преференции.
Что вы скажете, если в качестве практического шага в этом направлении мы учредим Совет деловых женщин при Торгово-промышленной палате?
Думаю, целесообразно, чтобы этот Совет напрямую ставил перед парламентом жизненные вопросы, волнующие женщин-предпринимателей на местах.
Заместитель председателя Торгово-промышленной палаты Нодира Шотурсунова будет руководить этой работой.
В текущем году мы поставили перед собой большие задачи по обеспечению занятости 2 миллионов женщин и привлечению 1 миллиона 300 тысяч из них к предпринимательству. Для развития женского предпринимательства коммерческие банки будут предоставлять выгодные финансовые пакеты.
Так, Национальный банк (председатель правления А.Мирсоатов) окажет содействие не менее 200 тысячам женщин в реализации проектов в сфере услуг. «Туронбанк» (председатель правления Ч.Мирзаев) выделит доступные кредиты 150 тысячам женщин для получения доходов от выращивания лимонов.
Также содействие в обеспечении занятости в птицеводстве 160 тысячам женщин окажет ответственный за данную отрасль «Микрокредитбанк» (председатель правления О.Бутаев), в выращивании овощей и саженцев 160 тысячам женщин – ответственный за сферу «Саноат курилиш банк» (председатель правления А.Акбаржонов), в выращивании винограда, брокколи и белокочанной капусты 150 тысячам женщин – Народный банк (председатель правления (Ш.Атабаев), в садоводстве 144 тысячам женщин – «Агробанк» (первый заместитель председателя правления Э.Каххоров), в выращивании зелени, болгарского перца, баклажанов и помидоров 94 тысячам женщин –  Банк развития бизнеса (председатель правления С.Аннакличев), в сфере фармацевтики и виноградарства 82 тысячам женщин – «Асакабанк» (председатель правления К.Тулаганов), в направлении IT, пчеловодства и выращивания фруктов 58 тысячам женщин – «Алокабанк» (председатель правления К.Ирисбекова).
С данной целью в этом году на реализацию в махаллях проектов женского предпринимательства будет дополнительно направлено 3,3 триллиона сумов. В частности, в рамках программ семейного предпринимательства будет выделено еще 100 миллионов долларов. Кроме того, коммерческие банки также привлекут 100 миллионов долларов и выделят самозанятым женщинам в махаллях беззалоговые кредиты в размере до 50 миллионов сумов.
Организованная в прошлом году компания «Хамрох» на основе новой системы приступила к реализации Программы поддержки женщин-предпринимателей. На эти цели мы также выделили 100 миллионов долларов.
Женщинам-предпринимателям, своевременно выплатившим кредит, в рамках данной программы станем предоставлять беззалоговые кредиты до 100 миллионов сумов.
Также 1 тысяче предпринимательниц-наставниц, которые привлекли к бизнесу 5 женщин в махалле, будут выделены гранты до 50 миллионов сумов.
На Центральный банк (председатель Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками возлагается ответственность за налаживание в двухмесячный срок банковских финансовых услуг для женщин на основе новых подходов.
Например, для женщин, вышедших в декретный отпуск, срок выплаты банковских кредитов будет продлен на период до 10 месяцев.
Отныне мы наладим новую 4-этапную систему развития женского предпринимательства.
На первом этапе 20 тысяч женщин, желающих заняться бизнесом, но не владеющих нужными навыками, будут обучены предпринимательству. За это ответственна Торгово-промышленная палата (председатель Д.Вахабов и его заместитель Н.Шотурсунова).
На втором этапе Народный банк (председатель правления Ш.Атабаев и его заместитель Г.Рашидова) окажет содействие 100 тысячам самозанятых женщин, желающих стать предпринимателями.
На третьем этапе руководитель компании «Хамрох» Д.Нурматова организует работу с целью вывести по 2 малых предприятия в каждом районе на уровень образцового среднего бизнеса.
На четвертом этапе Торгово-промышленная палата (Д.Вахабов) будет способствовать становлению 50 наиболее активных женщин-предпринимателей «предпринимателями-чемпионами» с годовым оборотом более 100 миллиардов сумов.
В нынешнем году мы поставили перед собой важную цель – превратить 60 районов страны в «зоны, свободные от безработицы и бедности». В дополнение к этому хокимы будут ответственны за превращение 2 районов в каждой области в территорию, где нет безработных женщин.
В целом 2025 год станет решающим в обеспечении занятости женщин. За счет обучения профессиям, трудоустройства и развития предпринимательства будет обеспечена занятость 2 миллионов женщин.
При этом ответственность за обучение, обеспечение занятости 1 миллиона 300 тысяч женщин и содействие им в открытии бизнеса возлагается на Центральный банк (Т.Ишметов) совместно с коммерческими банками, 636 тысяч женщин, включенных в «женскую тетрадь», – на Совет Федерации профсоюзов Узбекистана (К.Рафиков), 100 тысяч женщин, желающих заняться предпринимательством, – на Комитет семьи и женщин (З.Махкамова).
З.Махкамова, К.Рафиков несут ответственность за эффективную организацию выполнения задач по каждому определенному сегодня направлению на уровне области, района, махалли.
Председатель Сената Олий Мажлиса Т.Нарбаева совместно с местными Кенгашами организует системный контроль за данной работой, ее регулярное обсуждение с участием ответственных лиц.
Уважаемые женщины!
Сегодня все больше растет благосостояние, меняется образ жизни наших людей, их мышление, мировоззрение и культура.
Мы ставим перед собой высокие цели во всех сферах и направлениях. Для их достижения будем опираться на гармонично развитое молодое поколение, воспитание которого находится в руках самоотверженных матерей.
Поэтому мы никогда не перестанем поддерживать вас, благодарить и восхищаться вами, дорогие женщины.
В связи с сегодняшним праздником группа женщин Узбекистана, достигших больших результатов в трудовой и общественной деятельности, заслуживших уважение и признание народа и страны, награждена орденами и медалями нашего государства.
Также 28 наших девушек, ставших примером для сверстниц благодаря своим знаниям, талантам и образцовому воспитанию, за достижения в разных сферах удостоены Государственной премии имени Зульфии.
От имени всего нашего народа и от себя лично искренне поздравляю всех вас с высокими наградами Родины, желаю больших успехов в дальнейшей деятельности.
Сегодня мы вместе с нашим мужественным и благородным народом, опираясь на его огромный созидательный потенциал, решительно продолжаем начатые нами реформы, чтобы вывести их на новый уровень.
Уверен, что наши дорогие женщины всегда будут в авангарде на новом этапе созидания и развития родного Узбекистана.