Тошкентда бўлиб ўтадиган Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси Жанубий Корея матбуоти нигоҳида
СЕУЛ, 27 март. /"Дунё" АА/. Жанубий Кореянинг етакчи "Diplomacy Journal" нашри Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси депутати, академик Акмал Саидовнинг "Тошкент парламент дипломатияси маркази сифатида: Парламентлараро иттифоқнинг юбилей ассамблеяси" сарлавҳали мақоласини эълон қилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Мақолада қайд этилишича, бўлажак тадбир 100 дан ортиқ миллий парламентлардан 2000 дан ортиқ парламент аъзоларини бирлаштиради, бу эса асосий глобал масалаларни муҳокама қилиш учун ноёб имконият яратади.
Тошкентнинг ушбу муҳим тадбир учун майдон сифатида танланиши Янги Ўзбекистоннинг халқаро парламент дипломатиясидаги таъсири ортиб бораётганини ва унинг демократик ислоҳотларга содиқлигини таъкидлайди, шунингдек, мамлакатнинг минтақадаги конструктив сиёсий мулоқот маркази сифатидаги мақомини тасдиқлайди.
"Парламентлараро иттифоқ миллий парламентларни бирлаштирувчи энг муҳим халқаро ташкилотлардан бири ҳисобланади. Унинг фаолияти БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш томонидан белгиланган тамойилга асосланган бўлиб, у Парламентлар нафақат қонунлар чиқариши, балки уларнинг ижросини халқ номидан назорат қилиши керак", – деб таъкидлаган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев таъбири билан айтганда Парламент ҳақиқий демократия мактабига, ислоҳотларни амалга оширишда ташаббускор ва ҳал қилувчи кучга айланиши керак.
"Бу фикрлар Ўзбекистоннинг парламент назоратини кучайтириш, депутатлар корпуси ваколатларини кенгайтириш ва қонун ижодкорлиги жараёнининг шаффофлигини ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини акс эттиради. Парламентлараро Иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясининг Тошкентда ўтказилиши нафақат мамлакат учун тарихий воқеа , балки Марказий Осиёда парламент дипломатиясини ривожлантиришда янги босқичдир", дея қайд этилган нашрда.
Мақола "Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси Тошкентда ўтказилиши Ўзбекистоннинг халқаро парламент дипломатиясини ривожлантиришга қўшаётган ҳиссасининг муҳим эътирофи бўлади. Бу нафақат мамлакатнинг халқаро майдондаги мавқеини мустаҳкамлайди ва жаҳон ҳамжамияти билан ҳамкорлик қилиш учун янги имкониятлар очади, балки парламент дипломатиясини ривожлантиришнинг янги йўналишларини белгилайди", деган сўзлар билан якунланади.

«Diplomacy Journal»: Выбор Ташкента в качестве места проведения Ассамблеи Межпарламентского Союза подчеркивает растущее влияние Узбекистана
СЕУЛ, 27 марта. /ИА «Дунё»/. В преддверии 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза, которая пройдет в Ташкенте в апреле текущего года, одно из ведущих южнокорейских изданий «Diplomacy Journal» опубликовало статью под заголовком «Ташкент как центр парламентской дипломатии: юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В статье депутата Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана, члена Комитета ООН по правам человека, академика Акмала Саидова отмечается, что предстоящее мероприятие соберет более 2 тысяч парламентариев из более чем 100 национальных парламентов, что создаст уникальную возможность обсудить ключевые мировые вопросы.
«Выбор Ташкента в качестве места проведения этого важного мероприятия подчеркивает растущее влияние Узбекистана в международной парламентской дипломатии и его приверженность демократическим реформам, а также подтверждает статус страны как центра конструктивного политического диалога в регионе», - говорится в статье.
Межпарламентский союз - одна из важнейших международных организаций, объединяющих национальные парламенты. В основе его деятельности лежит принцип, установленный генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, который подчеркнул, что «парламенты должны не только принимать законы, но и контролировать их исполнение от имени народа».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев также подчеркивает, что «парламент должен стать подлинной школой демократии, инициатором и решающей силой в реализации реформ». Отмечается, что эти слова отражают усилия нашей страны по усилению парламентского контроля, расширению полномочий парламентского органа и повышению прозрачности законотворческого процесса.
«Проведение 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза в Ташкенте станет важным признанием вклада Узбекистана в развитие международной парламентской дипломатии. Это не только укрепит позиции страны на международной арене и откроет новые возможности для сотрудничества с мировым сообществом, но и определит новые направления развития парламентской дипломатии», - резюмирует журнал.