Сенатда Парламентлараро иттифоқ Бош котиби билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 2 апрель куни Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Парламентлараро иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Ўзбекистонда ўтказиладиган Парламентлараро иттифоқнинг юбилей 150-ассамблеясига тайёргарлик кўришга оид асосий масалалар ҳамда парламент ислоҳотлари соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳокама қилинди.
Ассамблеянинг Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга тўлиқ мос келадиган “Ижтимоий ривожланиш ва адолат учун парламент ҳаракати” мавзусининг тарихий аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон парламенти фаолиятининг ижобий жиҳатлари бошқа мамлакатлар учун намуна бўлиши мумкинлиги таъкидланди.
М. Чунгонг Ўзбекистон парламентининг Парламентлараро иттифоқ билан самарали ҳамкорлиги учун миннатдорлик билдириб, мамлакатимизнинг Парламентлараро иттифоқ фаолиятига қўшаётган салмоқли ҳиссасини қайд этди.
Учрашув якунида томонлар Тошкентда ўтказиладиган Парламентлараро иттифоқнинг юбилей ассамблеяси халқаро парламентаризм тарихида муҳим воқеа бўлишига ва глобал муаммоларни ҳал қилишда парламентларнинг ролини кучайтиришига ишонч билдирдилар.

В Сенате состоялась встреча с Генеральным секретарем Межпарламентского союза
2 апреля текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с Генеральным секретарем Межпарламентского союза (МПС) Мартином Чунгонгом.
В ходе встречи обсуждались ключевые вопросы, касающиеся подготовки к юбилейной 150-й Ассамблее МПС, которая состоится в Узбекистане, а также дальнейшее развитие сотрудничества в области парламентских реформ.
Особое внимание уделено исторической значимости Ассамблеи на тему: «Парламентское движение за социальное развитие и справедливость», которая полностью соответствует проводимым в Узбекистане реформам.  Подчеркивалось, что положительные аспекты парламентской работы Узбекистана могут стать ориентиром для других стран.
М. Чунгонг выразил благодарность за плодотворное сотрудничество парламента Узбекистана с Межпарламентским союзом и отметил значительный вклад нашей страны в деятельность МПС.
По завершении встречи стороны выразили уверенность, что юбилейная Ассамблея МПС, которая пройдет в Ташкенте, станет важным событием в истории международного парламентаризма и укрепит роль парламентов в решении глобальных проблем.