Ўзбекистоннинг жаҳон инсон ҳуқуқлари ҳамжамияти иштирокчиси сифатидаги ўрни тобора юксалмоқда
27-28 май кунлари Қатарнинг Доҳа шаҳрида рақамли технологиялар ва сунъий интеллектнинг жадал ривожланиши шароитида инсон ҳуқуқларига риоя этиш масалаларига бағишланган юқори даражадаги халқаро анжуман бўлиб ўтди. Тадбирда 70 дан ортиқ мамлакатдан давлат тузилмалари ва халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари вакиллари, етакчи мутахассислар ва олимлар иштирок этди.
Ўзбекистон ушбу муҳокама майдонида фаол қатнашиб, рақамлаштириш даврида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро тизимини мустаҳкамлаш бўйича глобал саъй-ҳаракатларга содиқлигини тасдиқлади. Анжуманнинг иккинчи кунида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси Акмал Саидов сўзга чиқди.
А.Саидов аввало рақамли ўзгаришлар шароитида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш бўйича Ўзбекистон тажрибасига батафсил тўхталди. Сўнгги йилларда мамлакатда давлат бошқарувига рақамли технологияларни жорий этишга қаратилган изчил ислоҳотлар амалга оширилгани, бунда рақамли муҳитда инсон ҳуқуқларини ҳуқуқий тартибга солиш ва таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш, киберхавфсизликни таъминлаш ва фуқароларнинг ахборотдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтиришга қаратилган стратегик норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш каби муҳим ташаббуслар тақдим этилди.
БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитасининг амалдаги аъзоси сифатида А.Саидов мазкур Қўмитанинг инсон ҳуқуқлари бўйича универсал стандартларни технологиялар, шу жумладан сунъий интеллект ривожланиши келтириб чиқарадиган муаммоларга мослаштириш борасидаги тажрибаси билан ҳам ўртоқлашди. Бунда инновацион ривожланишни шахс ҳуқуқ ва эркинликларига қатъий риоя қилиш билан уйғунлаштирадиган мувозанатли ёндашувларни ишлаб чиқиш зарурлигига эътибор қаратилди.
Ўзбекистон вакилининг нутқи анжуман иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди ва инсон ҳуқуқлари нуқтаи назаридан рақамли жараёнларни тартибга солишга умумий ёндашувни шакллантиришга муҳим ҳисса қўшди.
Умумий ва мавзули мажлисларда турли мамлакатлар ва ташкилотлар вакиллари рақамли муҳитда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, сунъий интеллект технологиялари билан боғлиқ хатарларни бошқариш, бу борада халқаро ахлоқий меъёрларни ишлаб чиқиш зарурати юзасидан ўзаро тажриба ва мутахассислик фикрларини алмашдилар.
Анжуман якунида технологик тараққиёт шароитида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалаларида иштирокчиларнинг асосий тамойиллари, ёндашувлари ва мажбуриятлари акс эттирилган якуний ҳужжат – Доҳа декларацияси лойиҳаси муҳокама қилинди ва тасдиқланди. Ўзбекистон Республикаси ушбу Декларациянинг қабул қилинишини қўллаб-қувватлаб, глобал мулоқотда фаол иштирок этишга ва бу соҳадаги халқаро мажбуриятларни бажаришга тайёрлигини тасдиқлади.
Делегациямизнинг Доҳа халқаро анжуманидаги иштироки Ўзбекистоннинг адолатли, рақамли жиҳатдан қамровли ва инсон манфаатларига йўналтирилган ривожланиш моделини яратиш устида фаол ишлаётган халқаро инсон ҳуқуқлари ҳамжамиятининг масъулиятли ва ташаббускор иштирокчиси сифатидаги ўрни тобора юксалиб бораётганининг яна бир тасдиғи бўлди.

Растет роль Узбекистана, как участника мирового правозащитного сообщества
В городе Доха (Государство Катар) 27-28 мая 2025 года состоялась международная конференция высокого уровня, посвящённая вопросам соблюдения и продвижения прав человека в условиях стремительного развития цифровых технологий и искусственного интеллекта. В мероприятии принимают участие представители государственных и международных правозащитных организаций, ведущие эксперты и учёные, а также представители органов власти более чем из 70 стран.
Узбекистан принял активное участие в данной дискуссионной платформе, подтверждая свою приверженность глобальным усилиям по укреплению международной системы защиты прав человека в эпоху цифровизации. Во второй день конференции с  докладом выступил директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, член Комитета ООН по правам человека Акмал Саидов.
В своём выступлении А. Саидов подробно осветил опыт Узбекистана в обеспечении и защите прав и свобод граждан в условиях цифровой трансформации. Отметил, что в последние годы в стране реализован ряд последовательных реформ, направленных на внедрение цифровых технологий в государственное управление, при этом особое внимание уделяется вопросам правовой регламентации и обеспечения прав человека в цифровой среде. Были представлены ключевые инициативы, включая принятие стратегических нормативно-правовых актов, направленных на защиту персональных данных, обеспечение кибербезопасности и расширение доступа граждан к информациии
Особое внимание было уделено международной повестке. В качестве действующего члена Комитета по правам человека ООН А. Саидов поделился наработками Комитета в части адаптации универсальных стандартов прав человека к вызовам, порождаемым развитием технологий, включая искусственный интеллект. Подчеркнуто необходимость выработки сбалансированных подходов, сочетающих инновационное развитие с неукоснительным соблюдением прав и свобод личности.
Выступление узбекского представителя вызвало живой отклик у участников конференции и стало важным вкладом в формирование общего подхода к регулированию цифровых процессов с позиций прав человека.
В ходе пленарных и тематических сессий представители различных стран и организаций обменялись опытом и экспертными позициями по вопросам обеспечения прав человека в цифровой среде, управления рисками, связанными с технологиями искусственного интеллекта, и необходимости выработки международных этических стандартов в этой области.
По итогам конференции состоялось обсуждение и утверждение проекта итогового документа — Дохинской декларации, в котором отражены основные принципы, подходы и обязательства участников в вопросах защиты прав человека в условиях технологического прогресса. Республика Узбекистан поддержала принятие данной декларации, подтвердив свою готовность к активному участию в глобальном диалоге и реализации международных обязательств в данной сфере.
Участие Республики Узбекистан в конференции в Дохе стало ещё одним подтверждением её растущей роли как ответственного и инициативного участника международного правозащитного сообщества, активно работающего над созданием справедливой, цифрово-инклюзивной и человекоориентированной модели развития.