Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Доҳада ватандошлар билан учрашди
ДОҲА, 1 июнь. /"Дунё" АА/. Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори, БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси, академик Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси Қатарга ташрифи доирасида ушбу мамлакатдаги ватандошлар билан учрашди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Академик Акмал Саидов мулоқот чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида мамлакатимизда қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш, мамлакатимизни "Янги Ўзбекистон" концепцияси руҳида ҳар томонлама модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳақида сўзлаб берди.
Ўзбекистон элчиси Ашраф Хўжаев ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг муҳим йўналишлари, жумладан, аҳоли турмуш даражасини юксалтириш, айниқса, ёшларни ижтимоий ҳимоя қилишни кенгайтириш, хорижий сармояларни фаол жалб этиш ва тадбиркорлик фаолиятини рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида йиғилиш иштирокчиларига батафсил маълумот берди. Мамлакатимиз миллий брендлари ва маҳсулотлари кенг намойиш этилаётган "Project Qatar Expo 2025" халқаро кўргазмасида ўзбекистонлик тадбиркорларнинг иштироки ҳақида ҳам айтиб ўтилди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистоннинг бой маданий-тарихий меросини хорижда оммалаштириш, миллий брендни ва мамлакатимизнинг туристик жозибадорлигини кенг тарғиб қилиш муҳимлиги таъкидланди. Қатарда биргаликда маданий-маърифий тадбирларни ташкил этиш юртимиз имижини оширишга хизмат қилиши маълум қилинди.
Учрашув якунида хориждаги юртдошларимизни Ватан билан маънавий-маданий алоқаларини мустаҳкамлаш, Ўзбекистоннинг халқаро ташаббусларини жаҳон миқёсида кенг тарғиб этиш борасидаги саъй-ҳаракатларни бирлаштириш таклифи қўллаб-қувватланди.

Делегация Узбекистана встретилась с соотечественниками в Катаре
ДОХА, 1 июня. /ИА "Дунё"/. В рамках официального визита в Катар делегации Узбекистана во главе с директором Национального центра по правам человека, членом Комитета ООН по правам человека, академиком Акмалом Саидовым состоялась встреча с соотечественниками, проживающими в Дохе, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие прошло в Посольстве Узбекистана в теплой и конструктивной атмосфере.
Выступая перед соотечественниками, Акмал Саидов отметил, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева в стране реализуются масштабные реформы, направленные на обеспечение верховенства закона, защиту прав человека, развитие институтов гражданского общества и всестороннюю модернизацию страны в духе концепции Новый Узбекистан.
С приветственным словом также выступил посол Узбекистана Ашраф Ходжаев. Он проинформировал участников встречи о ключевых направлениях социально-экономических реформ, включая меры по повышению уровня жизни населения, расширению социальной защиты — особенно молодежи, активному привлечению иностранных инвестиций и стимулированию предпринимательской активности.
Особо отмечено участие узбекских предпринимателей в международной выставке «Project Qatar Expo 2025», где широко представлены национальные бренды и продукция страны.
В ходе мероприятия внимание было уделено и вопросам сохранения и популяризации богатого культурно-исторического наследия Узбекистана за рубежом, продвижения национального бренда и укрепления туристической привлекательности страны.
Обсуждены перспективы реализации совместных культурно-просветительских мероприятий, в том числе на территории Государства Катар.
В завершение встречи участники подчеркнули важность консолидации усилий соотечественников за рубежом в целях укрепления духовных и культурных связей с Родиной, а также содействия продвижению международных инициатив Узбекистана на глобальной арене.