Инсон ҳуқуқлари соҳасида Ўзбекистон-Россия ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари муҳокама этилди
4 июнь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов Россия Федерацияси Президентининг маслаҳатчиси, Россия Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш раиси В.Фадеев билан учрашди.
Мулоқот асносида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳамкорлик, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди. Шунингдек, ўзаро имзоланган Ҳамкорлик меморандуми доирасида икки давлат институтлари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Томонлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган институционал ва ҳуқуқий ислоҳотлар юзасидан фикр алмашдилар. Инсон ҳуқуқлари, ҳуқуқий маърифат ва гуманитар ҳамкорлик соҳасидаги долзарб масалалар бўйича экспертлар мулоқотини давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
В.Фадеев икки мамлакат экспертлари иштирокида гуманитар масалаларга бағишланган қўшма давра суҳбатини ўтказиш ва таҳлилий материаллар тақдимотини уюштириш таклифини билдирди.
Томонларнинг малака ошириш ва илғор тажрибаларни алмашиш мақсадида соҳа мутахассислари учун инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув-услубий материалларни биргаликда ишлаб чиқишга тайёрлиги қайд этилди.
Учрашув якунида иштирокчилар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида конструктив мулоқотни янада ривожлантириш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришдан икки томон ҳам манфаатдор эканлигини тасдиқладилар.

Обсуждено развитие узбекско-российского сотрудничества в сфере прав человека
4 июня 2025 года состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидова с Советником Президента Российской Федерации, Председателем Совета при Президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека В. Фадеевым.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия в сфере прав человека, развития институтов гражданского общества, а также перспективы расширения двустороннего сотрудничества между институтами двух стран в рамках заключенного Меморандума о сотрудничестве.
Стороны обменялись мнениями о проводимых институциональных и правовых реформах в Узбекистане. Подчёркнута важность продолжения экспертного диалога по актуальным вопросам в области прав человека, правового просвещения и гуманитарного взаимодействия.
В. Фадеев предложил организацию совместного круглого стола, посвящённого вопросам гуманитарного характера и проведению презентаций аналитических материалов, с участием представителей экспертных кругов двух стран.
Стороны также выразили готовность к совместной работе над разработкой учебно-методических материалов в сфере прав человека для профильных специалистов, с целью повышения квалификации и обмена наилучшими практиками.
По итогам встречи подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем развитии конструктивного диалога и расширении практического взаимодействия в сфере защиты прав человека.