Ўзбекистон ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига сайланди
2025 йил 21-22 июнь кунлари Туркиянинг Истанбул шаҳрида Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 51-сессияси бўлди. Сессия "Ислом ҳамкорлик ташкилоти дунё  ўзгариши шароитида" шиори остида ўтказилди.
Тадбирда ИҲТга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирлари, ИҲТ раҳбарияти ва тузилмалари, шунингдек, халқаро ташкилотлар, илмий-тадқиқот марказлари, дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Саммит давомида ИҲТ кун тартибидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди, Истанбул декларацияси қабул қилинди.
Сессиянинг асосий натижаларидан бири 2025-2028 йилларга мўлжалланган муддатга ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг тўққиз нафар янги аъзоси сайлови ўтказилганидир. Овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон вакили – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари, профессор Мирзатилло Тиллабоев уч йил муддатга ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига аъзо этиб сайланди.
Ушбу воқеа Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро дипломатияда эгаллаган мавқеи тобора ўсиб бораётганини яна бир бор тасдиқлайди ва мамлакатимизнинг кўп томонлама ҳамкорлик, исломий бирдамлик ва асосий эркинликларни ҳимоя қилиш принципларига содиқлигини намойиш этади. Бундан ташқари, бу натижа Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро институтлар билан ўзаро ҳамкорлигидаги муҳим босқич бўлиб, ИҲТга аъзо давлатларнинг мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларга бўлган ишончидан далолат беради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия ИҲТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий эксперт органи ҳисобланади. Ушбу Комиссия 2011 йилда ташкил этилган бўлиб, уч йил муддатга сайланадиган 18 аъзодан иборат. Комиссия ИҲТга кенг кўламли масалалар, жумладан, фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар, ижтимоий адолат, озчиликлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, аёлларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, диний бағрикенглик ва инсонпарварлик муаммолари бўйича маслаҳатлар беради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия ўз фаолиятида ИҲТ Низоми ва ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Қоҳира декларациясига амал қилади. Ислом қадриятларини инсон ҳуқуқлари соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро нормалар билан уйғунлаштиришга интилади.
Ўзбекистон вакили – Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов 2018-2021 йилларда илк бор ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси аъзолигига сайланган. А. Саидов 2019 йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияга раислик қилган ва ўша йили Тошкентда ушбу Комиссиянинг ёшлар ҳуқуқларига бағишланган 6-йиллик семинари ўтказилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси  Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари  М. Тиллабоев Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни ривожлантиришни мувофиқлаштириш, халқаро ва минтақавий ташкилотлар билан ҳамкорлик қилишда муҳим роль ўйнаган. Унинг Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия аъзолигига сайланиши бир вақтнинг ўзида касбий тажрибасининг эътирофи ва Ўзбекистоннинг миллий тажрибасини ислом дунёси майдонида тақдим этиш ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича долзарб кун тартибини шакллантиришга ҳисса қўшиш учун стратегик имконият ҳамдир.
ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 51-сессияси қарорида Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия фаолиятининг устувор йўналишлари белгиланди. Бу ўринда, жумладан, Фаластин халқи ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, исломофобияга қарши курашиш, аёллар ва болалар ҳуқуқларини илгари суриш, диний бағрикенгликни таъминлаш ва дунёда содир бўлаётган воқеаларга инсонпарварлик билан муносабатда бўлиш масалалари ҳақида сўз бормоқда.
Янги технологияларни ҳуқуқий тартибга солишга алоҳида эътибор қаратилиб, Сунъий интеллектни тартибга солиш принциплари ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги Жидда декларацияси қабул қилинди. Ушбу Декларация ислом дунёсида бундай турдаги илк ҳужжатдир.
Сессия қарорида акс этган муҳим воқеалар қаторида 2024 йил июнь ойида Ўзбекистон томонидан ташкил этилган Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форум ҳам алоҳида қайд этилган. Форум мисолида мамлакатимиз инсон ҳуқуқлари бўйича глобал мулоқотни ривожлантиришга ўз муносиб ҳиссасини қўшганлиги таъкидланган.
Ўзбекистоннинг аъзолиги ИҲТ Комиссияси фаолиятига Марказий Осиё минтақаси томонидан ҳам муносиб ҳисса қўшилиши имконини беради. Бу воқелик, шунингдек, ИҲТга аъзо давлатлар билан қонунчиликни такомиллаштириш, институционал ривожланиш, инсон ҳуқуқларига асосланган бошқарув ва таълим каби соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш учун қўшимча имкониятлар очади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиянинг тўлақонли аъзоси сифатида Ўзбекистон долзарб ташаббусларни илгари суриш ва умумий қадриятларга асосланган конструктив мулоқот учун янада салмоқли платформага эга бўлади.

Узбекистан избран в состав Независимой постоянной комиссии по правам человека ОИС
21–22 июня 2025 года в городе Стамбул (Турция) состоялась 51-я сессия Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС) под девизом «ОИС в условиях трансформации мира».
В мероприятии приняли участие министры иностранных дел государств-членов ОИС, руководства и структур ОИС, а также представители международных организаций, научно-исследовательских центров, дипломатического корпуса.
В ходе саммита были обсуждены актуальные вопросы повестки ОИС, принята Стамбульская декларация.
Одним из ключевых итогов сессии стало проведение выборов девяти новых членов Независимой постоянной комиссии по правам человека (НПКПЧ) ОИС на срок 2025–2028 годов. По итогам голосования представитель Узбекистана, первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека профессор Мирзатилло Тиллабаев был избран членом НПКПЧ ОИС на трехлетний срок.
Это событие еще раз подчеркивает растущую роль Узбекистана в международной дипломатии в сфере прав человека и демонстрирует приверженность страны принципам многосторонности, исламской солидарности и защите фундаментальных свобод. Кроме того, оно является важной вехой во взаимодействии Узбекистана с международными институтами по правам человека и свидетельствует о доверии государств-членов ОИС к проводимым в стране реформам.
Независимая постоянная комиссия по правам человека (НПКПЧ) является основным экспертным органом ОИС в области прав человека. Основанная в 2011 году она состоит из 18 членов, избираемых сроком на три года. Комиссия консультирует ОИС по широкому кругу вопросов, включая гражданские и политические права, социальную справедливость, защиту прав меньшинств, расширение прав и возможностей женщин, религиозную толерантность и гуманитарные вызовы.
В своей деятельности НПКПЧ руководствуется Уставом ОИС и Каирской декларацией ОИС по правам человека, стремясь к гармонизации исламских ценностей с общепризнанными международными нормами в области прав человека.
В период 2018-2021 годов представитель Узбекистана, директор Национального центра по правам человека академик Акмал Саидов впервые был избран в члены НПКПЧ, в 2019 году он возглавлял данную комиссию и в том же году в Ташкенте состоялся 6-ой ежегодный семинар НПКПЧ, посвященной правам молодежи.
В должности первого заместителя директора Национального центра по правам человека Мирзатилла Тиллабаев сыграл ключевую роль в разработке и реализации национальной стратегии в области прав человека, координации развития образования по правам человека, сотрудничества с международными и региональными организациями. Его избрание в состав НПКПЧ одновременно является признанием его профессионального опыта и стратегической возможностью для Узбекистана представить национальный опыт на площадке исламского мира и внести вклад в формирование актуальной повестки по правам человека.
Резолюцией 51-й сессии были определены приоритетные направления работы НПКПЧ, включая защиту прав палестинского народа, борьбу с исламофобией, продвижение прав женщин и детей, обеспечение религиозной терпимости и гуманное реагирование на происходящие в мире.
Особое внимание было уделено правовому регулированию новых технологий, принята Джиддская декларация о принципах регулирования искусственного интеллекта и защите прав человека, ставшая первым документом подобного рода в исламском мире.
Среди значимых событий, отражённых в резолюции, также отмечено проведение IV Самаркандского форума по правам человека, организованного Узбекистаном в июне 2024 года, что подчёркивает вклад страны в развитие глобального диалога по правам человека.
Членство Узбекистана в Комиссии позволит внести ценный вклад центральноазиатского региона в ее деятельность. Это также откроет дополнительные возможности для углубления сотрудничества с государствами-членами ОИС в таких сферах, как совершенствование законодательства, институциональное развитие, управление на основе прав человека и образование. Как полноправный член НПКПЧ, Узбекистан получит более весомую платформу для продвижения актуальных инициатив и конструктивного диалога, основанного на общих ценностях.