БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 49-сессиясида Ўзбекистон вакили маъруза қилди
Янги Ўзбекистоннинг Тараққиёт стратегиясида инсон ҳуқуқлари мамлакатни сиёсий-ҳуқуқий ва ижтимоий-иқтисодий модернизация қилиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларда марказий ўрин эгаллайди. Ўзбекистон делегацияси раҳбари Акмал Саидов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 49-сессиясидаги маърузасида шу ҳақда сўзлади.
Женева шаҳрида 2022 йил 28 февралда бошланган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 49-сессияси ўз ишини давом эттирмоқда. Сессиянинг Олий даражадаги сегменти мажлисида 2 март куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори А.Саидов сўзга чиқди.
Худди шу санада Ўзбекистон Республикаси жаҳондаги энг нуфузли халқаро ташкилот – Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо бўлганига роппа-роса 30 йил тўлди, деди мамлакатимиз делегацияси раҳбари. Ўзбекистон “БМТнинг инсон манфаатлари йўлида саъй-ҳаракатга даъвати” ни қўллаб-қувватлайди.
А. Саидов қайд этганидек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси сессиясида 2020 йил 13 октябрь куни бўлиб ўтган сайловларда Ўзбекистон миллий давлатчилигимиз тарихида илк бор БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзолигига уч йил муддатга – 2021-2023 йилларга сайланган. Мамлакатимиз 2021 йил 1 январдан бошлаб бу борадаги вазифасини бажариб келмоқда.
2021 йил октябрь ойида Ўзбекистон Президенти сайлови миллий қонунчилик ва халқаро сайлов андозалари талабларига мувофиқ ҳолда ўтказилди. Ушбу сайловда ЕХҲТ ва МДҲнинг анъанавий қатнашиб келадиган миссиялари билан бир қаторда, илк бор Европа парламентидан ҳам кузатувчилар иштирок этди.
Бугунги кунда 2030 йилгача мўлжалланган Кун тартиби доирасида Барқарор тараққиётнинг миллий мақсадларига эришиш борасида изчил иш олиб борилмоқда. Бунда “ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” принципига сўзсиз амал қилинмоқда.
Парламентлараро Иттифоқ билан ҳамкорликда 2021 йил июнида Бухорода "Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда парламентлараро глобал ҳамкорлик" халқаро форуми ташкил этилди. А.Саидов таъкидлаганидек, Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида парламентларнинг ролини ошириш тўғрисидаги резолюциясини қабул қилишга доир ташаббусни қўллаб-қувватлашга чақиради.
Маърузада Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши аъзоси сифатида зиммасига олган мажбуриятлари доирасидаги фаолияти ҳақида ҳам сўз юритилди. Хусусан, мамлакатимиз 2021 йилда БМТ Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификация қилди. Ўтган йил декабрида эса “Марказий Осиё мамлакатлари етакчи аёлларининг мулоқоти” шафелигида, фуқаролик жамиятининг хотин-қизлар ташкилотлари ва “БМТ-аёллар” тузилмаси иштирокида минтақавий форум ўтказилди.
Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Пандемия шароитида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги резолюцияси қабул қилинди. Ўтган йил августида Тошкентда “Глобал ҳаракатларга ёшларни жалб қилиш” мавзусида Ёшлар ҳуқуқлари бўйича бутунжаҳон конференцияси бўлиб ўтди. А.Саидов ушбу форумни ўтказишда кўрсатган ёрдами учун Олий комиссарга миннатдорчилик изҳор этди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг Ёшлар ҳуқуқлари масалалари бўйича махсус маърузачиси лавозимини жорий этиш борасидаги Ўзбекистон ташаббуси қўллаб-қувватлангани учун ҳам ташаккур билдирамиз, деди мамлакатимиз делегацияси раҳбари.  Сўнгги йилларда юртимизда мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига барҳам бериш соҳасидаги ҳолат  тубдан ўзгарди. Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг роли кучайтирилди. Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий механизм фаолиятини такомиллаштиришга қаратилган қонунчилик чоралари кўрилди.
БМТнинг фуқаролиги йўқ шахслар сонини камайтиришга оид чақириғига жавобан, 2020 йилда мамлакатимизда “Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги тўғрисида”ги қонун қабул қилинди ва шу асосда қисқа даврда 70 минг нафардан зиёд фуқаролиги йўқ шахс Ўзбекистон Республикаси фуқаролари сифатида эътироф этилди.
Маърузада, шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси доирасида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар ёритиб берилди. Жумладан, 2021-2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепцияси тасдиқлангани, «Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги янги қонун қабул қилингани, Ўзбекистон Республикасида 2030 йилгача гендер тенгликка эришиш стратегияси тасдиқлангани, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари таълими бутунжаҳон дастурининг тўртинчи босқичи доирасида Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасида Миллий дастур лойиҳаси ишлаб чиқилгани каби амалий натижаларга эътибор қаратилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар Бошқармаси билан биргаликда бу йил “Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим” Глобал форумини ўтказиш режалаштирилмоқда. Шу муносабат билан А.Саидов халқаро жамоатчилик вакилларини ушбу тадбирларда фаол иштирок этишга таклиф қилди.
Маърузада, шунингдек, сўнгги йилларда Ўзбекистон БМТнинг махсус процедуралари билан ўзаро ҳамкорликда сезиларли илгари силжишларга эришгани таъкидланди. Хусусан, барча мандат эгаларига мамлакатимизга ташриф буюриш учун доимий таклифнома йўлланди. Шубҳасиз, биргаликдаги ишларимиз Ўзбекистонда ислоҳотларнинг изчил ва самарали амалга оширилишида мустаҳкам асос бўлади.
Бу ўринда 2021 йил декабрида Ўзбекистонга БМТнинг Терроризмга қарши кураш шароитида инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларни ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш масалалари бўйича махсус маърузачиси Фионнуала Ни Аолайн ташриф буюрганини алоҳида қайд этиш лозим. БМТ Махсус маърузачисининг тавсиялари асосида унинг таклифларини амалга оширишга қаратилган Миллий режа ишлаб чиқилмоқда. Жорий йилда БМТнинг Қийноқлар масаласи бўйича махсус маърузачиси юртимизга ташриф буюради.
Ўзбекистон дунёнинг барча мамлакатлари билан манфаатли ҳамкорлик қилишга ва БМТ ҳамда унинг институтлари билан амалий мулоқотга ҳамиша тайёр, деб таъкидлади сўзининг якунида мамлакатимиз делегацияси раҳбари А.Саидов. Бинобарин, Ўзбекистон БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзолиги даврида инсон ҳуқуқлари соҳасида энг юксак стандартларга содиқлигини намоён қилишга астойдил интилмоқда.

Права человека занимают центральное место в проводимых реформах по политико-правовой и социально-экономической модернизации в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана. Об этом сказал в своей речи на 49-ой сессии Совета ООН по правам человека (СПЧ) глава делегации Узбекистана Акмал Саидов.
Сессия СПЧ ООН проходит в Женеве с 28 февраля 2022 года, выступление первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директора Национального центра по правам человека Акмаля Саидова состоялось 2 марта.
«Для меня особая честь выступать на сессии Совета ООН по правам человека в день 30-летия вступления Республики Узбекистан в самую авторитетную мировую организацию - в Организацию Объединенных Наций. Узбекистан поддерживает «Призыв ООН к действиям в интересах прав человека», - отметил в начале выступления глава делегации страны.
А. Саидов напомнил, что Узбекистан впервые в своей истории избран членом Совета ООН по правам человека на трехлетний срок - 2021- 2023. Данное избрание состоялось на выборах в Генеральную Ассамблею ООН 13 октября 2020 года.
На проведенных в октябре 2021 года выборах Президента Узбекистана, состоявшихся в соответствии с требованиями национального законодательства и международными избирательными стандартами, впервые участвовали наблюдатели от Европейского парламента, наряду с традиционными миссиями ОБСЕ и СНГ.
В рамках Повестки дня на период до 2030 года принимаются меры, направленные на реализацию национальных целей устойчивого развития с безусловным учетом принципа «никого не оставлять позади».
Совместно с Межпарламентским союзом в июне 2021 г. в г. Бухаре организован международный форум «Глобальное межпарламентское сотрудничество в достижении Целей устойчивого развития». А. Саидов отметил, что Узбекистан призывает поддержать инициативу о принятии резолюции Генассамблеи ООН о повышении роли парламентов в достижении Целей устойчивого развития и обеспечении прав человека.
В докладе была отмечена деятельность страны в рамках взятых на себя обязательств как члена Совета по правам человека, в том числе ратификация Узбекистаном в 2021 году Конвенции ООН о правах инвалидов; проведение в декабре 2021 года под эгидой «Диалога женщин – лидеров стран Центральной Азии» регионального форума с участием женских организаций гражданского общества, а также структуры «ООН-женщины».
Было подчёркнуто, что по инициативе Узбекистана принята резолюция Совета по правам человека о защите прав молодежи в условиях пандемии и в августе 2021 года состоялась Всемирная конференция по правам молодежи на тему: «Вовлечение молодежи в глобальные действия». А. Саидов выразил благодарность Верховному комиссару за содействие в проведении данного форума.
«Будем также благодарны за поддержку инициативы по учреждению поста Специального докладчика по правам молодежи Совета ООН по правам человека. Кардинально изменилось положение дел в области искоренения принудительного и детского труда. Усилена роль национальных институтов по правам человека. Приняты законодательные меры по совершенствованию деятельности национального механизма по предупреждению пыток», - сказал далее глава делегации страны.
Он подчеркнул, что в соответствии с призывом ООН к сокращению числа лиц без гражданства в 2020 году в стране принят закон «О гражданстве Республики Узбекистан», с момента принятия которого более 70 тыс. лиц без гражданства были признаны гражданами Республики Узбекистан.
В ходе доклада были также освещены действия, предпринимаемые в рамках Национальной стратегии по правам человека. В их числе утверждение
Концепции развития гражданского общества на 2021-2025 годы; принятие новый закон «О свободе совести и религиозных организациях»; утверждение Стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан до 2030 года; разработка проекта Национальной программы в сфере образования по правам человека в рамках четвертого этапа Всемирной программы и другие шаги.
«Совместно с Управлением Верховного комиссара по правам человека в этом году планируется проведение Глобального форума «Образование в области прав человека», - отметил А. Саидов, приглашая представителей международной общественности принять самое активное участие в указанных мероприятиях.
В докладе было также отмечено достижение страной значительного прогресса во взаимодействии со специальными процедурами ООН и направление приглашения посетить Узбекистан всем мандатариям, совместная работа с которыми станет хорошей предпосылкой для эффективной реализации реформ в республике. Так, в декабре 2021 года Узбекистан посетила Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу по вопросам поощрения и защиты прав человека в условиях борьбы с терроризмом Ф. Ни Аолайн. По рекомендациям Спецдокладчика ООН будет принят Национальный план действий по их реализации. В этом году ожидается визит Специального докладчика ООН по пыткам.
«Узбекистан всегда готов к широкому и взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами мира и практическому диалогу с ООН и ее институтами. Хочу заверить, что в ходе своего членства в Совете, Узбекистан твердо привержен придерживаться самых высоких стандартов в области прав человека», - отметил в завершении выступления от имени делегации страны А. Саидов.