Олий Мажлис палаталари Кенгашларининг навбатдаги қўшма мажлиси бўлиб ўтди
2022 йил 18 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгаши ва Қонунчилик палатаси Кенгашининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Олий Мажлис палаталари Кенгашлари аъзолари, депутатлар, сенаторлар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Қўшма мажлисда Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича Конституциявий комиссиянинг ўтган даврдаги фаолияти юзасидан ахборот берилди.
Таъкидланганидек, мамлакатимиз парламенти учун ортда қолган бир ой давлатимиз ва жамиятимиз ҳаётининг конституциявий-ҳуқуқий асосларини барқарор ривожлантириш ва мустаҳкамлаш, Янги Ўзбекистонни бунёд этишга қаратилган жараёнларнинг бошланиши билан боғлиқ муҳим воқеаларга бой бўлди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари Кенгашларининг Қўшма қарори билан Конституциявий комиссия тўғрисидаги Низом тасдиқланиб, Конституциявий комиссиянинг Таклифлар билан ишлаш ва Йиғма ахборот-таҳлил гуруҳлари ҳамда Матбуот хизмати фаолияти йўлга қўйилди.
Конституциявий комиссия иши самарадорлигини таъминлаш мақсадида унинг фаолиятига илмий-тадқиқот муассасалари, тегишли вазирлик ва идоралар мутахассислари, соҳа экспертлари кенг жалб қилинди. Энг муҳими, жаҳон давлатларининг конституциявий тажрибаси чуқур ва ҳар томонлама ўрганилди.
Комиссия ҳузурида тузилган Таклифлар билан ишлаш ва Йиғма аҳборот таҳлил гуруҳлари томонидан иш 24/7 режимида йўлга қўйилиб, кенг жамоатчиликнинг Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлари турли воситалар орқали куну тун қабул қилинди
Конституциявий ислоҳотларни аҳоли орасида кенг тарғиб қилиш мақсадида Конституциявий комиссия аъзолари, депутатлар ва сенаторлар томонидан ҳудудларда қатор учрашувлар ташкил этилди, аҳоли билан тўғридан-тўғри мулоқотлар олиб борилди. Бундай учрашувлар давомида конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамияти кенг жамоатчиликка етказилди.
Аҳоли фикрлари ва таклифларини узвий, ўз вақтида қабул қилиш, умумлаштириш, уларга жавоб қайтаришнинг аниқ механизмлари жорий этилиб, “Meningkonstitutsiyam.uz” электрон платформаси, 1341 қисқа рақамли колл-маркази, почта алоқаси, маҳаллалар, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари, “Telegram” мессенжеридаги махсус бот орқали таклифларни қабул қилиш тизими йўлга қўйилди.
Ўтган даврда аҳоли томонидан келиб тушган таклифларнинг салмоқли қисмини шахснинг шаъни ва қадр-қимматини ҳимоя қилишга доир таклифлар ташкил этмоқда. Шу билан бирга, Бош қомусимизда оила институтини ривожлантириш, эзгу инсоний қадриятларимизни асраб-авайлашга қаратилган нормаларни акс эттириш билан боғлиқ таклифлар кўпчиликни ташкил қилмоқда.
Эътиборлиси, бугун халқимиз Бош қомусимизда сифатли ва малакали тиббий хизматни ташкил этиш, таълимни ривожлантириш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш, экологияга устувор аҳамият қаратиш, хусусий мулк ҳимоясини муҳофаза қилиш, коррупцияга қарши курашиш каби масалаларда конституциявий кафолатларни кучайтиришга оид нормалар акс эттирилишини исташаётганини очиқ баён қилмоқда.
Мажлисда аҳолининг барча қатламларидан келиб тушган фикр-мулоҳаза ва таклифларни ўз вақтида кўриб чиқиш ҳамда таҳлил қилиш мақсадида Конституциявий комиссиянинг 4 та йиғилиши ўтказилгани, уларда Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича тақдим этилган таклифлар моддама-модда муҳокама қилинган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилгани таъкидланди.
Шу билан бирга, фуқароларимизга конституциявий ислоҳотларга оид ўзгартиш ва қўшимчалар мазмун-моҳияти ҳақида тезкор, холис ва тўлақонли ахборот етказиш мақсадида телевидение, радио, газета ва журналлар ҳамда интернет нашрлари билан ўзаро ҳамкорлик ўрнатилди. Ўтган даврда ОАВда 10 мингдан ортиқ чиқишлар қилинди.
Конституциявий комиссия Матбуот хизмати томонидан 3 маротаба брифинг ва 1 маротаба матбуот анжумани, 2 маротаба Халқаро пресс-клуб ташкил этилди. Энг муҳими, ўтган даврда барча мобиль алоқа операторлари орқали фуқароларга ўз таклифлари билан Конституциявий ислоҳотлар жараёнида фаол бўлишга қаратилган смс-хабарномалар юборилди.
Қўшма мажлисда Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан тақдим этилган таклифлар атрофлича муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, ҳозирги кунга қадар Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича кенг жамоатчилик томонидан жами 35 мингдан ортиқ таклифлар юборилган.
Ушбу таклифларда “инсон – жамият – давлат” тамойили асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қадр-қимматини юксалтириш, ижтимоий ҳимояни кучайтириш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш, ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, таълим, илм-фан соҳаларини тараққий эттириш, хусусий мулк дахлсизлигини янада мустаҳкамлаш, фуқаролик жамияти институтларининг ролини ошириш, оила институтини ривожлантириш, бой тарихий ва маданий меросимизни муносиб сақлаб қолиш, экологик ҳуқуқлар ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш каби масалаларга алоҳида урғу қаратилган.

Состоялось очередное заседание Кенгашей палат Олий Мажлиса
18 июня 2022 года состоялось совместное заседание Кенгашей Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В нем приняли участие члены Кенгашей палат Олий Мажлиса, депутаты, сенаторы и представители средств масссовой информации.
На совместном заседании заслушана информация о деятельности Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений в Конституцию Республики Узбекистан и реализации организационных мер за истекший период.
Отмечено, что последний месяц для парламента был насыщен на важные события, связанные с началом процессов, направленных на устойчивое развитие и укрепление конституционно-правовых основ жизни нашего государства и общества, строительство Нового Узбекистана.
В частности, совместным Постановлением Кенгашей палат Олий Мажлиса утвержден Устав о Конституционной комиссии, налажена деятельность ее сводной информационно-аналитической и рабочей групп по работе с предложениями, а также Пресс-службы.
В целях обеспечения эффективности работы Конституционной комиссии широко привлечены специалисты научно-исследовательских институтов, соответствующих министерств и ведомств, эксперты сферы. Самое главное, что был глубоко и всесторонне изучен конституционный опыт зарубежных стран.
Созданные при Конституционной комиссии сводная информационно-аналитическая и рабочая группы по работе с предложениями вели деятельность круглосуточно в режиме 24/7, принимая через разные средства связи предложения представителей широкой общественности по внесению изменений и дополнений в Конституцию.
В целях широкого разъяснения конституционных реформ среди населения члены Конституционной комиссии, депутаты и сенаторы организовали ряд встреч в регионах, провели прямые диалоги с населением. Таким образом представители широкой общественности были ознакомлены с сутью и значением проводимых сегодня Конституционных реформ.
За отчетный период внедрены четкие механизмы по непрерывному, своевременному принятию, реагированию и обобщению мнений и предложений населения, налажена система по их получению по электронной платформе www.bumeningkonstitutsiyam.uz или короткому номеру Call-центра 1341, а также электронную почту, через махалли и местные Кенгашей народных депутатов, специальный бот в мессенджере «Telegram».
Значительная часть предложений, поступивших от населения за истекший период — о защите чести и достоинства человека, отражении в Основном законе норм по развитию института семьи, сохранению наших благородных общечеловеческих ценностей.
Примечательно, что сегодня наш народ выступает с предложениями об отражении в Основном законе и усилению в нем конституционно гарантированных норм по организации оказания качественных и квалифицированных медицинских услуг, развитию образования, усилению обеспечения социальной защиты, уделению приоритетного внимания экологии, защите частной собственности, борьбе с коррупцией.
На заседании отмечено о проведении в течение месяца 4 заседаний Конституционной комиссии по своевременному рассмотрению и анализу мнений и предложений, поступивших от всех слоев населения, после детального обсуждения которых, разработан проект закона о внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Также с целью предоставления нашим гражданам оперативной, объективной и полноценной информации о сути и содержании изменений и дополнений к Конституционным реформам налажено взаимодействие с теле- и радиоканалами, газетами и журналами, а также интернет-изданиями. За истекший период в средствах массовой информации освещено более 10 тысяч выступлений и информаций.
Пресс-служба Конституционной комиссии провела 3 брифинга и 1 пресс-конференцию, организовала 2 Международных пресс-клуба. Примечательно, что за отчетный период через все операторы мобильной связи гражданам отправлены SMS-уведомления о созданной для них возможности отправить свои предложения для внесения измений и дополнений в Конституцию, тем самым активно участвуя в процессе проводимых Конституционных реформ.
На совместном заседании подробно обсуждены предложения по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
Отмечено, до сегодняшнего дня получено более 35 тысяч предложений от представителей широкой общественности по внесению изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан.
В этих предложениях особое внимание уделяется вопросам обеспечения прав, свобод, чести и достоинства человека на основе принципа «человек – общество – государство», усиления социальной защиты, создания достойных условий труда, оказания всесторонней поддержки молодежи, развития сфер образования и науки, дальнейшего укрепления неприкосновенности частной собственности, повышения роли институтов гражданского общества, развития института семьи, сохранения нашего богатого исторического и культурного наследия, защиты экологических прав и окружающей среды.