2022 йил 29 июль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси Акмал Саидовнинг Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Миллий озчиликлар масалалари бўйича олий комиссари К.Абдураҳмонов бошчилигидаги делегация аъзолари билан учрашуви бўлиб ўтди.
А.Саидов мулоқот аввалида меҳмонларни мамлакатимизга ташрифи билан қутлаб, юртимизда бўлаётган Конституциявий ислоҳотлар юзасидан батафсил маълумотлар берди.
Таъкидланганидек, аҳолининг Конституциявий қонун лойиҳасига ўз таклиф ва фикр-мулоҳаларини юбориши учун барча зарур шароитлар яратилган. Хусусан, мобиль алоқа компаниялари орқали мамлакатимиз фуқароларига Конституцияга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш юзасидан ўз таклифларини юбориш мумкинлиги тўғрисида 30 миллиондан ортиқ абонентга СМС-хабарномалари юборилди. Натижада қонун лойиҳаси юзасидан берилган  таклифлар сони кескин ошди ва ҳозирги кунга қадар 100 мингдан зиёд таклифлар келиб тушди.
Учрашувда қайд этилганидек, бугун ёшлар мамлакатимизда бўлаётган Конституциявий ислоҳотлар жараёнига фаол иштирок этмоқда ва аниқ фуқаролик позицияларини билдирмоқда. Айни вақтга қадар келиб тушган таклифларнинг салмоқли қисмини ёшлар томонидан юборилган таклифлар ташкил этаётгани эътиборга моликдир.
Суҳбат чоғида делегация аъзолари берилган кенг қамровли ва таҳлилий ахборот учун миннатдорлик билдириб, Конституцияга киритилиши таклиф этилаётган ўзгартиш ва қўшимчалар Ўзбекистоннинг ташқи сиёсат соҳасидаги фаолиятини янада такомиллаштиришга хизмат қилишини билдирди.
Учрашув давомида делегация аъзолари Конституциявий комиссиянинг Таклифлар билан ишлаш гуруҳи фаолияти билан ҳам яқиндан танишди.
Меҳмонларга аҳоли ўз таклифларини Конституциявий комиссияга замонавий воситалар — “Meningkonstitutsiyam.uz” электрон платформаси, қисқа рақамли колл-маркази, почта алоқаси, “Telegram” мессенжеридаги махсус бот орқали юбориш имконияти яратилгани ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, босма матбуот нашрлари, телевидение ва радио орқали ҳам таклифлар қабул қилинаётгани, жойларда маҳалла фуқаролар йиғинлари ҳамда халқ депутатлари Кенгашлари аҳолининг таклифларини оғзаки ёки ёзма шаклда қабул қилинаётгани хусусида ҳам сўзлаб берилди.
Делегация аъзолари шу куни Конституциявий комиссиянинг Матбуот хизмати фаолияти билан ҳам танишиб, амалга оширилаётган ишларни тўлиқ қўллаб-қувватлади.

Члены делегации ознакомились с деятельностью Конституционной комиссии
29 июля 2022 года состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателя Конституционной комиссии Акмала Саидова с членами делегации под руководством Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств К. Абдурахмонова.
Также отмечено о создании всех условий для направления гражданами своих предложений и мнений по внесению изменений и дополнений в Конституцию. В частности, более 30 млн абонентам через операторов мобильной связи 3 раза были отправлены смс-оповещения о возможности направить свои предложения по всем платформам Конституционной комиссии. В результате количество предложений резко возросло, на сегодняшний день получено более 100 000 предложений.
Сегодня граждане активно участвует в процессе проводимых сегодня Конституционных реформ, выражая четкую гражданскую позицию. Примечательно, что большая часть предложений поступает от молодых людей.
Члены делегации выразили признательность за предоставленную исчерпывающую и аналитическую информацию и отметили, что вносимые изменения и дополнения в Конституцию послужат дальнейшему совершенствованию деятельности Узбекистана в сфере внешней политики.
В ходе встречи члены делегации ознакомились с деятельностью Рабочей группы Конституционной комиссии по работе с предложениями.
Гостям рассказали о том, что граждане направляют свои предложения в Конституционную комиссию через электронную площадку «Meningkonstitutsiyam.uz», короткий номер колл-центра, электронную почту, а также специальный телеграм-бот.
Кроме того подчеркнуто, что предложения направляются и через печатные СМИ, телевидение и радио, а также в махалли или местные Кенгаши народных депутатов в устной или письменной форме
В этот же день члены делегации ознакомились с деятельностью Пресс-службы Конституционной комиссии и всецело поддержали проводимую работу в данном направлении.