A.Саидов Парламентлараро иттифоқнинг Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари П.Торсни билан учрашди
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Конституциявий комиссия раиси, A.Саидов Парламентлараро иттифоқнинг (ПAИ) Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари П.Торсни билан учрашди.
ПАИ – 178 та доимий ва 14 та ассоциатив аъзога эга миллий парламентларнинг глобал ассоциацияси. Парламентлараро иттифоқ дунё давлатлари қонун чиқарувчи органларининг демократик бошқарув, инсон ҳуқуқлари, гендер тенглигини таъминлаш, ёшлар ҳуқуқларини кенгайтириш, иқлим ўзгаришига қарши курашиш ва барқарор ривожланиш борасидаги ҳаракатларини мувофиқлаштиришга хизмат қилади.
A.Саидов суҳбатдошга Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотнинг мазмун-моҳияти, уни амалга оширишнинг асосий босқичлари, шунингдек, махсус тузилган Конституциявий комиссиянинг иш тамойиллари ҳақида батафсил маълумот берди.
Қайд этилганидек, Конституциявий қонун лойиҳаси аҳоли таклифларини умумлаштириш асосида ишлаб чиқилган. Бундан ташқари, ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисидаги қонун лойиҳаси 35 кун мобайнида умумхалқ муҳокамасидан ўтди, унинг мантиқий якуни референдум бўлади.
П.Торсни Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотнинг зарурлигини ва ўз вақтида ўтказилаётганини таъкидлади. У Конституциявий комиссия фаолиятининг очиқлигини, шунингдек, конституциявий жараёнда аҳолининг барча қатламлари қамраб олиниши таъминланаётганини юқори баҳолади.
Собиқ парламентарий сифатида П.Торсни ҳар қандай ўзгаришларнинг мураккаблигини эътироф этди: “Бир неча йил олдин, баъзи мамлакатларда ҳатто эркаклар ва аёллар ўртасидаги тенглик мавзусини ҳам муҳокама қилиш қийин эди”.
ПАИнинг Нью-Йоркдаги ваколатхонаси раҳбари фуқаролик жамияти ва оммавий ахборот воситалари вакилларининг барча ўзгаришларда фаол иштирок этиши муҳимлигини таъкидлади. ОAВ эркинлигига ҳар қандай чеклов демократияга тўсқинлик қилишига ишонч билдирилди.
П.Торсни Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасидаги муваффақиятларини юқори баҳолади ва шу йилнинг октябрь ойида мамлакатимизда ушбу мавзуда глобал форум ўтказиш ғоясини қўллаб-қувватлади. ПАИ мазкур тадбирда юқори даражада фаол иштирок этишини билдирди.

А.Саидов встретился с главой Офиса Межпарламентского союза
1 августа 2022 года в американском городе Нью-Йорк состоялась встреча первого заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председателя Конституционной комиссии А.Саидова с главой Офиса Межпарламентского союза (МПС) П.Торсни.
А.Саидов в ходе встречи дал подробную информацию о сути и значении проводимой в Узбекистане Конституционной реформы, основных этапах ее реализации, а также принципах работы специально созданной Конституционной комиссии.
Отмечено, что проект Конституционного закона разработан на основе обобщения предложений народа. Так, проведенное в течение 35 дней всенародное обсуждение проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» стало логическим продолжением начатой реформы. После полной готовности документа, он будет вынесен на референдум.
П.Торсни высоко оценив открытость деятельности Конституционной комиссии, а также обеспечение инклюзивности всех слоев населения в данном процессе, отметила своевременность и необходимость Конституционной реформы в Узбекистане.
Глава Офиса МПС в Нью-Йорке особо отметив важность активного участия во всех преобразованиях представителей гражданского общества и средств массовой информации.
Также П.Торсни дала высокую оценку достижениям Узбекистана в вопросе образования в области прав человека и поддержала идею проведения в стране в октябре этого года глобального форума по данной тематике. Заверила, что МПС примет активное участие в мероприятии на высоком уровне.
Для информации: МПС является глобальным объединением национальных парламентов, в которое входят 178 постоянных и 14 ассоциированных членов. Межпарламентский союз служит для координации действий законодательных органов стран мира в вопросах продвижения демократического управления, прав человека, гендерного равенства, расширения прав и возможностей молодежи, борьбы с изменением климата и устойчивого развития.