Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурини тўртинчи босқичи, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси доирасида ҳамда Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 30 йиллиги муносабати билан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотлар” мавзусидаги республика танлови эълон қилинади.
Танлов қуйидаги номинациялар бўйича ўтказилади:
Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши ўкув курси;
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши расм;
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши видеоролик;
Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши мақола: энг яхши илмий мақола ва энг яхши оммабоп мақола;
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши ўкув адабиётлари: босма ўкув адабиёт ва электрон ўкув адабиёти.
Ушбу танловнинг мақсади инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш, шунингдек мамлакат аҳолиси ўртасида инсон ҳуқуқлари маданиятини ривожлантиришдир.
Иштирок этиш учун электрон аризани тўлдиришингиз ва танлов материаллари билан бирга 2022 йил 10 ноябргача konkurs2022@nhrc.uz электрон манзилига кечиктирмасдан жўнатишингиз лозим.
Ғолиблар Халқаро инсон ҳуқуқлари кунида эълон қилинади ва қимматбаҳо совғалар билан мукофотланадилар.

В рамках Четвертого этапа реализации Всемирной программы образования в области прав человека, Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека, а также по случаю 30-летия принятия Конституции Республики Узбекистан Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека планирует проведение Республиканского конкурса на тему: «Образование и исследования в области прав человека».
Конкурс проводится в следующих номинациях:
-лучший учебный курс по правам человека;
-лучший рисунок о правах и свободах человека;
-лучший видеоролик о правах и свободах человека;
-лучшая учебная литература по правам и свободам человека: печатные учебники и электронная учебная литература;
-лучшая статья о правах человека: лучшая научная статья и лучшая научно- популярная статья.
Целью данного конкурса является развитие образования и исследований в области прав человека, а также развитие культуры прав человека среди населения.
Для участия необходимо заполнить электронную заявку и отправить ее на электронный адрес konkurs2022@nhrc.uz вместе с конкурсными материалами до 10 ноября 2022 года.