Ўзбекистон Республикаси Президентининг Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш бўйича иккинчи Бутунжаҳон конференцияси очилиш маросимидаги нутқи
Сиз, азизларни Тошкент шаҳрида Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим беришга бағишланган Бутунжаҳон конференциясининг очилиши билан чин қалбимдан табриклайман.
Ҳурматли конференция қатнашчилари!
Халқаро анжуманда иштирок этаётган юқори мартабали меҳмонларимизга, халқаро ташкилотлар раҳбарлари, хорижий давлатлар вазирлари ва масъул вакилларига ўзимнинг самимий ҳурматим ва эзгу тилакларимни билдираман.
Ўзбекистон заминига хуш келибсиз, қадрли меҳмонлар!
Халқаро конференциянинг очилиш маросимида ЮНЕСКО Бош директори Одри Азуле хонимнинг шахсан иштирок этаётгани бизга алоҳида мамнуният бағишлайди.
Сўнгги йилларда ЮНЕСКО билан таълим, фан, маданий мерос, ахборот ва коммуникация соҳаларида ҳамкорлигимиз жадал ривожланиб бормоқда.
Жумладан, мазкур ташкилот кўмагида юртимиздаги бутунжаҳон маданий мерос объектларини асраб-авайлаш, қадимий Буюк Ипак йўлида мавжуд бўлган маданий алоқаларни қайта тиклаш, таълим тизими сифатини ошириш ва баркамол авлодни тарбиялаш, Ўзбекистонда ёшларнинг меҳнат кўникмаларини ривожлантириш бўйича қатор муҳим дастур ва лойиҳалар самарали амалга ошириб келинмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, Азуле хонимга ва барча чет эллик ҳамкорларимизга бу муҳим ва шарафли ишга қўшаётган ҳиссалари учун ташаккур изҳор этаман.
Ҳурматли конференция иштирокчилари!
Ҳозирги вақтда дунё миқёсида кичик ёшдаги болаларни сифатли мактабгача таълим билан таъминлаш борасида қатор муаммолар мавжудлигини инкор этиб бўлмайди.
Кўплаб мамлакатларда қарийб 200 миллион бола мактабгача таълим билан қамраб олинмагани натижасида уларнинг бошланғич билим олиш имкониятлари чекланмоқда.
Ўз навбатида, кейинги бир неча йил давомида коронавирус пандемияси таълим соҳасига ҳам катта салбий таъсир кўрсатгани сир эмас.
Мана шундай синовлар даврида барча давлатларнинг яқин ҳамкорликни янада чуқурлаштириши, халқларимиз ўзаро бирлашиб, муаммоларни биргаликда ҳал этиши нақадар муҳимлигини яққол кўрсатмоқда.
Шу маънода, бугунги анжуманимиз ҳам Барқарор ривожланиш мақсадларининг муҳим йўналиши ҳисобланган болалар таълими масаласида барчамиз бир бўлиб, янги ёндашувлар ва ечимлар ишлаб чиқишимизга хизмат қилади, деб ишонаман.
Азиз дўстлар!
Биз “инсон қадри, унинг ҳуқуқ ва манфаатлари – олий қадрият”, деган тамойилдан келиб чиққан ҳолда, мамлакатимиз аҳолиси учун муносиб турмуш шароитини яратишни Янги Ўзбекистон сиёсатининг устувор йўналиши этиб белгилаганмиз.
Бу борада, авваламбор, ёшлар ва болаларга эътибор ва амалий ғамхўрлик кўрсатиш, уларни жисмоний ва маънавий баркамол этиб тарбиялашга алоҳида аҳамият қаратмоқдамиз.
Болаларни кичик ёшдан бошлаб ривожлантириш, уларнинг ўқиши учун муносиб шарт-шароитлар яратиш орқали келажакда ёшларнинг ўзлигини тўла намоён этишига мустаҳкам замин яратаяпмиз.
Зеро, бу каби эзгу мақсадимиз йўлида сарфланган инвестициялар эртага бир неча баробар ортиғи билан қайтишига шубҳа йўқ.
Шу билан бирга, бола шахсиятининг асоси айнан мактабгача таълим ёшида шаклланиши, бу даврда унинг интеллектуал ва жисмоний камолоти учун пойдевор яратилиши ҳаммамизга яхши маълум.
Ҳозирги пайтда юртимизда 3 миллионга яқин мактабгача ёшдаги болалар бор.
Ҳеч шубҳасиз, улар бизнинг энг бебаҳо бойлигимиз, эркин ва фаровон ҳаётимиз, ёруғ келажагимиз бунёдкорларидир.
Шуни ҳам айтиш жоизки, юртимизда яқин ўтмишда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш кўрсаткичи 27 фоизга тушиб қолган эди.
Деярли барча мактабгача таълим ташкилотларда замонавий технологиялар ва қўлланмалар йўқ, бинолари таъмирталаб эди.
Бу эса болаларимизни тўлақонли сифатли таълим ва тарбия олишини чеклаган.
Ҳолбуки, фарзандларимиз тарбиясида энг асосий бўғин ҳисобланган мактабгача таълим тизимининг ижтимоий ҳаётимиздаги ўрни ва аҳамиятини ҳеч нарса билан ўлчаб, баҳолаб бўлмайди.
Биз ислоҳотларнинг биринчи кунлариданоқ мавжуд таълим соҳасини, хусусан, мактабгача таълимни тубдан модернизация қилишга қарор қилдик.
Шу мақсадда, юртимиз тарихида илк бор алоҳида Мактабгача таълим вазирлигини ташкил этдик.
Боғчаларни замон талабларига мос равишда янги босқичга кўтариш, илғор тарбия услублари ва методикаларини кенг қўллаш, ўқув-моддий базасини кучайтиришга катта эътибор қаратмоқдамиз.
Соҳани кенг ривожлантириш учун хусусий сектор кириб келишига ҳам қулай шарт-шароитлар яратиб бердик.
Боғчаларда ҳар бир тарбияланувчи бола учун Давлат бюджети ҳисобидан субсидиялар берила бошланди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда боғчалар сони 6 баробарга кўпайди. Олис ва чекка ҳудудларда минглаб оилавий боғчалар ташкил қилинди.
Тарбиячи ва педагоглар сони ҳам 3 баробарга ўсиб, 160 мингга етди. Шунингдек, педагог кадрларнинг малакасини тизимли ошириб бориш ишлари ҳам йўлга қўйилди.
Ушбу чоралар натижасида боғчаларда таълим ва тарбия оладиган болалар сонини 600 мингдан 2 миллионга етказилиб, қамров кўлами 70 фоизга чиқди.
“Таълим ва тарбияда танаффус бўлмайди”, деган ҳикматли ибора сизларга яхши таниш.
Шу сабабли биз Ўзбекистонда олиб бораётган демократик ислоҳотларимиз жараёнида таълим тизимини замонавий талаблар даражасига кўтаришга устувор аҳамият қаратмоқдамиз.
Жумладан, ҳозирги вақтда мамлакатимизда 10 мингдан ортиқ ўрта таълим мактаблари фаолият кўрсатмоқда.
Сўнгги йилларда олий ўқув муассасалари сони қарийб 2,5 баробар кўпайиб, 186 тага етди. Уларнинг 31 таси дунёдаги етакчи университет ва институтларнинг филиалларидир.
Олийгоҳларга қабул квотаси 3,5 баробарга ортганини, олий таълим қамрови эса 9 фоиздан 38 фоизгача ошганини қайд этиш лозим.
Сизларга яхши маълумки, Буюк ипак йўлининг чорраҳасида жойлашган мамлакатимиз қадимдан жаҳон цивилизацияси ва маданияти ривожига муносиб ҳисса қўшиб келади.
Диёримиздан етишиб чиққан атоқли алломалар, алгебра фани ва алгоритм тушунчасига асос солган Ал-Хоразмий, минералогия фанининг тамал тошини қўйган Ал-Беруний, дунёда Авиценна номи билан танилган машҳур тиббиёт олими Ибн Сино, бир минг ўн саккизта юлдузнинг координатларини ва ҳаракатини аниқ белгилаб берган буюк астроном Мирзо Улуғбек, Нил дарёсининг сатҳини ўлчовчи ноёб ускуна яратган аллома Аҳмад Фарғоний каби улуғ аждодларимиз ўзларининг бебаҳо асарлари, илмий ва ижодий кашфиётлари билан ўрта асрлардаги биринчи ва иккинчи шарқ ренессанси ривожига улкан ҳисса қўшганлар.
Бу ҳақда сўз борар экан, ўтмишда Бухорода 300 дан ортиқ, Самарқандда эса 120 га яқин ўз даврининг университетлари бўлган мадрасалар фаолият кўрсатганини алоҳида таъкидлаш ўринлидир.
Азал-азалдан бизнинг юртимизда таълим билан бирга тарбия масаласига беқиёс аҳамият бериб келинади.
Буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳар томонлама уйғун ривожланган, юксак билим ва маънавият соҳиби бўлган комил инсон ғоясини илгари сургани сизларга яхши маълум.
ХХ аср бошида фаолият кўрсатган улуғ маърифатпарвар, атоқли адиб ва педагог Абдулла Авлонийнинг: “Тарбия биз учун ё ҳаёт – ё мамот, ё нажот – ё ҳалокат, ё саодат – ё фалокат масаласидир”, деган сўзлари биз учун бугунги кунда ҳам муҳим дастур бўлиб хизмат қилмоқда.
Биз юртимизда учинчи ренессансни барпо этиш масаласини стратегик вазифа сифатида олдимизга қўйиб, уни миллий ғоя даражасига кўтармоқдамиз.
Биз мактабгача таълим ва мактаб таълими, олий таълим тизими ҳамда илмий-маданий муассасаларни бўлғуси Ренессанснинг тўрт узвий ҳалқаси, деб биламиз.
Боғча тарбиячиси, мактаб муаллими, профессор-ўқитувчилар ва илмий-ижодий зиёлиларимизни эса янги Уйғониш даврининг тўрт таянч устуни, деб ҳисоблаймиз.
Бу борада биз ўзимизнинг миллий тажрибамиз ва жаҳондаги илғор ютуқларини уйғунлаштирган ҳолда фаолият олиб борамиз.
Барчамизга аёнки, таълим ва тарбия бор жойда албатта илм, албатта маданият ва тараққиёт бўлади.
Таълим ва тарбия ривожланган жамиятда радикализм ва экстремизм кайфиятлари ҳеч қачон илдиз отолмайди.
Биз келгусида ҳам бу йўлда бошлаган ишларимизни изчил давом эттириб, 2025 йилда болаларни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражасини 80 фоизга етказиш учун барча зарур чораларни амалга оширамиз.
Бундан ташқари, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларида белгиланган кўрсаткичларга эришиш доирасида 2025 йилга қадар 6 ёшли болаларнинг 100 фоизини мактабга тайёргарлик дастури билан қамраб олишни мақсад қилиб олганмиз.
Ҳурматли тадбир иштирокчилари!
Анжуманимизда жаҳоннинг 150 мамлакатидан вакиллар ташриф буюргани бугунги кунда мактабгача таълим соҳасини ривожлантириш глобал даражада долзарб аҳамиятга эга эканидан яққол далолат беради.
Ишончим комил, мазкур конференция бутун дунёда 2030 йилга қадар мактабгача таълим соҳасига оид сиёсатни белгилаб олиш ва шу орқали ёш болаларга сифатли таълим бериш йўлида халқаро ҳамкорликни янада кенгайтиришда янги имкониятлар яратади.
Шулардан келиб чиқиб, биз қуйидаги муҳим таклифларни илгари суришни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Биринчидан, шиддатли дунёда турли хавф-хатарлар кучайиб бораётган давримизда энг заиф қатлам бўлган мактабгача ёшдаги болалар ҳам жиддий азият чекмоқда.
Шу сабабли, кичик ёшдаги болалар учун сифатли таълим бериш муаммоларини глобал даражада самарали ҳал қилиш, бу масалаларга биргаликда тезкор ечимлар ва тизимли ёндашувларни ишлаб чиқиш жуда долзарбдир.
Буни инобатга олиб, мазкур халқаро конференцияни мунтазам равишда ўтказиб боришни таклиф этамиз.
Иккинчидан, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадларига уйғун бўлган таълим бўйича барча саъй-ҳаракатларимизни тизимли мувофиқлаштириш мақсадида Тошкентда ЮНЕСКОнинг минтақавий марказини ташкил этиш ташаббусимизни маъқуллайсизлар, деб ишонаман.
Шунингдек, Кичик ёшдаги болалар таълими бўйича жаҳон ташкилоти билан қўшма лойиҳа ва тадқиқотларни олиб бориш, тарбиянинг янгича услубларини ва методик қўлланмаларни тайёрлаш учун кенг қамровли дастурни ишлаб чиқишни таклиф этаман.
Шу билан бирга, мазкур йўналишда жаҳонда тўпланган илғор тажрибалар, замонавий интерактив ўқитиш услублари, амалий билим ва кўникмалар билан ўзаро алмашиш мақсадида тарбиячилар халқаро ҳамжамиятини ташкил этиш ташаббусини илгари сурамиз.
Учинчидан, 2024 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан ўтказиладиган келажак саммитининг умумий кун тартибидаги асосий мавзулардан бири сифатида, кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш масаласини киритиш ҳамда унга алоҳида сессияни бағишлаш муҳимдир.
Бугунги конференция якунлари бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг болалар тарбияси масалалари умумбашарий тараққиётга эришишнинг муҳим омили экани тўғрисида махсус резолюциясини қабул қилиш айни муддао бўлар эди.
Ушбу ҳужжатда ота-оналарни болаларнинг сифатли таълим ва тарбия олиши, маънавий ва жисмоний баркамоллигини таъминлашдаги ролини, уларнинг қобилият ва салоҳиятларини тўлиқ намоён этиш борасидаги масъулиятини янада ошириш каби масалалар ўз ифодасини топиши лозим.
Муҳтарам хонимлар ва жаноблар!
Бугунги конференция қизғин мунозара ва ўзаро фикр алмашувлар руҳида ўтишига, унда янги ғоя ва ташаббуслар, аниқ таклиф ҳамда тавсиялар ишлаб чиқилишига ишонаман.
Анжуман якунлари бўйича қабул қилинадиган Тошкент декларацияси келгусида ушбу йўналишда биз биргаликда амалга оширадиган саъй-ҳаракатларимиз учун асос бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизга мустаҳкам саломатлик ва омадлар, анжуман ишига эса улкан муваффақиятлар тилайман.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Всемирной конференции по воспитанию и образованию детей младшего возраста
От всей души поздравляю вас с открытием в Ташкенте Всемирной конференции по воспитанию и образованию детей младшего возраста.
Выражаю нашим высоким гостям, главам международных организаций, министрам и ответственным лицам зарубежных государств, участвующим в международной конференции. искреннюю признательность и наилучшие пожелания
Добро пожаловать в Узбекистан, уважаемые гости!
Нам особенно приятно, что в церемонии открытия международной конференции принимает личное участие Генеральный директор ЮНЕСКО госпожа Одри Азуле.
В последние годы наше сотрудничество с ЮНЕСКО в сферах образования, науки, культурного наследия, информации и коммуникаций стремительно развивается. В частности, при поддержке Организации эффективно реализуется ряд важных программ и проектов по сохранению в нашей стране объектов всемирного культурного наследия, восстановлению культурных связей, существовавших на древнем Великом шелковом пути, повышению качества системы образования и воспитания гармонично развитого поколения, формированию профессиональных навыков у молодежи Узбекистана.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить госпожу Азуле и всех наших зарубежных партнеров за их вклад в это важное и благородное дело.
Нельзя отрицать, что сегодня во всем мире существует ряд проблем в обеспечении детей младшего возраста качественным дошкольным образованием. Во многих странах не охвачены дошкольным образованием почти 200 миллионов детей, в следствие чего ограничивается их доступ к начальному образованию.
Не секрет, что за последние несколько лет продолжающаяся пандемия коронавируса оказала на эту сферу большое негативное воздействие. Период таких испытаний наглядно показывает, насколько важно для всех стран углублять тесное сотрудничество, решать проблемы, объединяя усилия наших народов.
Уверен, что наша сегодняшняя конференция будет способствовать совместной выработке новых подходов к вопросу образования детей как важному направлению Целей устойчивого развития.
Приоритетным направлением политики Нового Узбекистана мы определили создание достойных условий жизни для населения нашей страны на основе принципа «человек, его честь и достоинство, права и интересы являются высшей ценностью»,
В этой связи, особое значение придаем прежде всего проявлению внимания и заботы о молодежи и детях, их физическом и духовном воспитании.
Развивая детей с раннего возраста, создавая благоприятные условия для их обучения, мы формируем прочный фундамент для полноценной самореализации молодежи в будущем. Ибо инвестиции, направленные на достижение этой благородной цели, обязательно вернутся многократной отдачей.
Все мы знаем, что основы личности ребенка формируются в дошкольном возрасте, именно в этот период закладывается фундамент его интеллектуального и физического развития.
В настоящее время в нашей стране около 3 миллионов детей дошкольного возраста. Безусловно, они являются нашим самым дорогим богатством, созидателями свободной, благополучной жизни и нашего будущего.
Следует отметить, что еще в недавнем прошлом показатель охвата дошкольным образованием детей в нашей стране составлял лишь 27 процентов. Практически во всех дошкольных образовательных учреждениях отсутствовали современные технологии и учебные пособия, их здания нуждались в ремонте. Это ограничивало наших детей в доступе к полноценному качественному образованию и воспитанию.
Но ни с чем несоизмеримы роль и значение в нашей социальной жизни системы дошкольного образования, являющейся самым основным звеном в воспитании наших детей.
С первых дней реформ мы решили кардинально модернизировать существующую сферу образования, в частности, его дошкольное звено. С этой целью впервые в истории нашей страны было образовано Министерство дошкольного образования.
Большое внимание уделяем повышению на новый уровень детских садов в соответствии с требованиями времени, широкому применению передовых методов воспитания, укреплению материально- учебной базы.
В целях широкого развития сферы мы также создали благоприятные условия для активного участия в этом процессе частного сектора. Детским садам на каждого воспитанника стали предоставлять субсидии из Государственного бюджета.
За последние годы количество детских садов в нашей стране увеличилось в 6 раз. В отдаленных и труднодоступных населенных пунктах созданы тысячи семейных детских садов. Число воспитателей и педагогов выросло в 3 раза и достигло 160 тысяч. Также была налажена работа по последовательному повышению квалификации педагогических кадров.
В результате этих мер количество детей, получающих образование и воспитание в детских садах, увеличилось с 600 тысяч до 2 миллионов, их охват достиг 70 процентов.
Всем известно мудрое изречение: «Образование и воспитание беспрерывны».
Поэтому в ходе демократических реформ в Узбекистане мы отдаем приоритет выведению системы образования на уровень современных требований.
В частности, в настоящее время в нашей стране действует более 10 тысяч общеобразовательных школ.
За последние годы количество высших учебных заведений увеличилось почти в 2,5 раза и достигло 186. 31 из них – филиалы ведущих университетов и институтов мира. Следует отметить, что квота приема в вузы увеличилась в 3,5 раза, а охват высшим образованием – с 9 до 38 процентов.
Как известно, наша страна, расположенная на перекрестке Великого шелкового пути, с древних времен вносит достойный вклад в развитие мировой цивилизации и культуры.
Выдающиеся ученые нашей страны Аль-Хорезми, основавший понятие алгебры и алгоритма, Аль-Беруни, заложивший основы минералогии, Ибн Сино, ученый-медик, прославившийся во всем мире как Авиценна, Мирзо Улугбек, великий астроном, точно определивший положение и движение тысячи восемнадцати звезд, Ахмад Фергани, создавший уникальный прибор для измерения уровня реки Нил, в средние века своими бесценными трудами, научными и творческими открытиями внесли большой вклад в развитие Первого и Второго Восточного Ренессанса.
Следует особо подчеркнуть, что в прошлом в Бухаре действовали более 300 и в Самарканде около 120 медресе, выполнявшие роль университетов своего времени.
Испокон веков в нашей стране наряду с образованием придавалось большое значение и воспитанию.
Известно, что великий узбекский поэт и мыслитель Алишер Навои продвигал идею о совершенном, гармонично развитом во всех отношениях человеке, обладающем высокими знаниями и духовностью.
Слова Абдуллы Авлони, великого просветителя, известного писателя, педагога начала ХХ века: «Образование и воспитание для нас – это наиважнейший вопрос, от его решения зависит наше счастье, сама наша жизнь и судьба» — для нас и сегодня являются важной программой.
Мы ставим вопрос о строительстве фундамента для Третьего Ренессанса в нашей стране в качестве стратегической задачи и доводим его до уровня национальной идеи.
Системы дошкольного, школьного, высшего и средне-специального образования, научных и культурных учреждений – это четыре взаимосвязанных звена будущего Ренессанса. Воспитателей детских садов, школьных учителей, профессоров и преподавателей, научную и творческую интеллигенцию мы считаем четырьмя важнейшими опорами в формировании эпохи нового Возрождения.
В этом плане мы будем действовать, гармонизируя свой национальный опыт и лучшие мировые достижения.
Очевидно, что там, где развивается образование и воспитание, обязательно будут знания, культура и прогресс. В обществе, где развито образование и воспитание, никогда не смогут пустить корни радикализм и экстремизм.
Мы последовательно продолжим нашу работу и примем все необходимые меры, чтобы к 2025 году охватить дошкольным образованием 80 процентов детей.
Кроме того, в рамках достижения Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций мы поставили перед собой задачу к 2025 году полностью охватить шестилетних детей программой подготовки к школе.
Тот факт, что на сегодняшней нашей конференции присутствуют представители около 150 стран мира, является ярким свидетельством того, что развитие дошкольного образования сегодня имеет глобальное значение.
Уверен, что эта конференция создаст новые возможности для дальнейшего расширения международного сотрудничества с целью дальнейшего расширения международного сотрудничества в деле определения политики в области дошкольного образования до 2030 года в мире, и на этой основе обеспечив качественное образование для детей. В этой связи считаем целесообразным выдвинуть следующие важные предложения.
Во-первых, в наше сегодняшнее стремительное время, когда все более усиливаются различные угрозы, серьезно страдают и дети дошкольного возраста, являющиеся уязвимой частью населения.
Поэтому чрезвычайно актуально эффективное решение вопроса качественного образования детей младшего возраста на глобальном уровне, выработка неотложных совместных решений и системных подходов. С учетом этого предлагаем эту международную конференцию на регулярной основе.
Во-вторых, убежден, что вы поддержите нашу инициативу по созданию в Ташкенте Регионального центра ЮНЕСКО в целях системной координации всех наших усилий в сфере образования в соответствии с Целями ООН в области устойчивого развития.
Кроме того, предлагаю разработать комплексную программу для реализации проектов и исследований совместно со Всемирной организацией по образованию детей млашего возраста для подготовки новых методов обучения и пособий.
В то же время, мы выдвигаем инициативу о создании Международного сообщества воспитателей с целью обмена передовым опытом, современными интерактивными методами обучения, практическими знаниями и навыками в этом направлении.
В-третьих, важно включить вопрос о воспитании и образовании детей раннего возраста в качестве одной из основных тем общей повестки дня Саммита будущего ООН в 2024 году.
По итогам нашей международной конференции было бы целесообразно принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций, в которой вопрос о воспитании детей закрепляется как важный фактор достижения общечеловеческого прогресса. В этом документе должны быть отражены вопросы о роли родителей в обеспечении детей качественным образованием и воспитанием духовно и физически зрелыми, их ответственности за полную реализацию способностей и потенциала детей.
Уверен, что сегодняшняя конференция пройдет в духе горячих дискуссий и обмена мнениями, будут выработаны новые идеи и инициативы, конкретные предложения и рекомендации.
Несомненно, Ташкентская декларация, которая будет принята по итогам конференции, послужит основой наших совместных усилий в этом направлении.