Ўзбекистон болаларининг манфаатлари асосида БМТ бола ҳуқуқлари қўмитаси тавсияларини амалга ошириш йўллари муҳокама қилинмоқда
16 ноябрь куни Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция (БҲТ) қабул қилинган кун ҳамда Ўзбекистоннинг ушбу конвенцияга қўшилганининг 30 йиллиги муносабати билан давра суҳбати ташкил этилди. Унда БМТ Бола ҳуқуқлари қўмитасининг Ўзбекистон учун тавсияларини амалга ошириш бўйича кейинги қадамлар муҳокама қилинди.
Сенат раиси Танзила Нарбаева раислигида ўтган тадбирда сенаторлар ва Сенат ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари, Бола ҳуқуқлари бўйича Олий Мажлис вакили, Инсон ҳуқуқлари миллий маркази, вазирликлар ҳамда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этдилар.
Давра суҳбатида қатнашган ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Афшан Хан тавсияларни амалга оширишда икки муҳим жиҳат, яъни парламент назорати ва далилларга асосланган қарорлар қабул қилиш муҳимлигини таъкидлади.
БМТ Бола ҳуқуқлари қўмитаси БҲКнинг барча тамойиллари ва қоидаларини қонунчиликка киритиш ва уларнинг тегишли органлар томонидан амалда тадбиқ этишни тавсия қилди. Давра суҳбати иштирокчилари камчиликларни бартараф этиш ва мамлакатда БҲК ижроси устидан назоратни кучайтириш учун бола ҳуқуқлари соҳасидаги қонунчилик ташаббуслари ва устувор йўналишларни муҳокама қилдилар.
Тадбир давомида БМТ Бола ҳуқуқлари қўмитасининг якуний тавсияларини амалга ошириш бўйича жорий режалар муҳокама қилинди. Бунда камситмаслик, боланинг энг яхши манфаатлари, яшаш, омон қолиш ва ривожланиш ҳуқуқи, боланинг қарашларини ҳурмат қилиш сингари умумий тамойилларга эътибор қаратилди.
Шунингдек, сенаторлар ҳамда вазирлик ва миллий идоралар вакиллари томонидан мазкур тавсияларни амалга ошириш, жумладан, Ҳаракат дастурини мониторинг қилиш ва ҳисобот тайёрлаш бўйича фикр ва аниқ режалар билдирилиб, бунда фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситаларини ҳам мамлакатда бола ҳуқуқларининг амалга оширилиши мониторингига жалб қилиш зарурлиги таъкидлаб ўтилди.

Обсуждаются пути реализации рекомендаций Комитета по правам ребенка в наилучших интересах детей Узбекистана
В рамках празднования годовщины Конвенции о правах ребенка (КПР) и 30-летия с момента присоединения Узбекистана к данной конвенции, парламентарии обсудили дальнейшие шаги по реализации рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка в наилучших интересах детей в Узбекистане в ходе специального круглого стола.
Сенаторы и члены Молодежного парламента, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам ребенка, представители Национального центра по правам человека, министерств и организаций гражданского общества приняли участие в данном мероприятии под председательством Танзили Нарбаевой, председателя Сената Олий Мажлиса.
Выступая на данном мероприятии, региональный директор Детского фонда ЮНИСЕФ по странам Европы и Центральной Азии Афшан Хан, отметила важность двух важнейших аспектов выполнения рекомендаций, а именно парламентского контроля и важности принятия решений на основе фактических данных.
Комитет ООН по правам ребенка рекомендовал включение всех принципов и положений КПР во внутреннее законодательство и их выполнение соответствующими органами. Участники круглого стола обсудили законодательные инициативы и приоритеты в области прав ребенка для устранения пробелов и усиления надзора за выполнением КПР в стране.
В ходе круглого стола обсуждены текущие планы по реализации Заключительных рекомендаций Комитета ООН по правам ребенка с учетом общих принципов, таких как недискриминация; наилучшие интересы ребенка; право на жизнь, выживание и развитие; уважение взглядов ребенка.
Также сенаторы и представители министерств и национальных агентств поделились своим мнением и планами по реализации рекомендаций, включая мониторинг и отчетность по Плану действий. Особо отмечено, что для этого также необходимо привлечение гражданского общества и СМИ к мониторингу реализации прав ребенка в стране.