Инсон ҳуқуқлари бўйича илмий тадқиқотлар соҳасидаги янги имкониятлар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони билан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий стратегияга мувофиқ, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳузурида 12.0013 – “Инсон ҳуқуқлари (юридик фанлар, социология фанлари)” ихтисослик шифри бўйича Илмий кенгаш тузилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссиясининг карори билан мазкур ихтисослик бўйича малакавий имтиҳон дастури ҳамда имтиҳон комиссияси таркиби ҳам тасдиқланди.
Шундай қилиб, инсон ҳуқуқлари соҳасида илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлашни ихтисослаши учун янги имкониятлар яратилмоқда.

Новые возможности в сфере научных исследований по правам человека
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека», при Национальном Центре Республики Узбекистан по правам человека образован Научный совет по шифру специальности 12.00.13 – «Права человека (юридические науки, социологические науки)».
Постановлением Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан утверждены программа квалификационного экзамена и состав экзаменационной комиссии по этой специальности.
Таким образом, создаются новые возможности для специализации подготовки научных и научно-педагогических кадров в сфере прав человека.