Давлат тилини янада ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётининг барча соҳаларида давлат тили имкониятларидан тўлиқ ва самарали фойдаланиш, таълим ташкилотларида ўзбек тилини ўқитиш тизимини такомиллаштириш, унинг софлигини сақлаш ва мунтазам бойитиб бориш, замонавий ахборот технологиялари ва коммуникацияларига фаол интеграциялашувини таъминлаш, халқаро миқёсдаги ўрни ва нуфузини кенгайтириш мақсадида қарор қиламан:
I. Асосий мақсадлар
1. Қуйидагилар давлат тилини янада ривожлантиришнинг асосий мақсадлари этиб белгилансин:
а) мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётининг барча соҳаларида давлат тили имкониятларидан тўлиқ ва самарали фойдаланишга эришиш;
б) таълим ташкилотларида давлат тилини ўқитиш тизимини янада такомиллаштириш, унинг илм-фан тили сифатидаги нуфузини ошириш;
в) давлат тилининг софлигини сақлаш ва унинг луғат бойлигини мунтазам ошириб бориш;
г) давлат тилининг замонавий ахборот технологиялари ва коммуникацияларига фаол интеграциялашувини таъминлаш, бу борада сунъий интеллект имкониятларидан унумли фойдаланиш;
д) давлат тилининг халқаро миқёсдаги ўрни ва нуфузини ошириш, хорижий ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш;
ж) мамлакатимизда истиқомат қиладиган барча миллат ва элатлар вакиллари ҳамда хориждаги ватандошларимизнинг давлат тилини ўрганиши учун қулай шарт-шароитлар яратиш.
II. Республикада давлат тили имкониятларидан самарали фойдаланишга эришиш
2. 2020-2030 йилларда ўзбек тилини ривожлантириш ва тил сиёсатини такомиллаштириш концепциясини 2025-2026 йилларда амалга ошириш дастури иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. 2026 йил 1 январдан бошлаб республика даражасидаги давлат органлари ва хўжалик бирлашмаларининг марказий аппаратларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туман (шаҳар) ҳокимликларида бошқарув ходимларининг белгиланган умумий чекланган сони доирасида раҳбарнинг маънавият ва давлат тили масалалари бўйича маслаҳатчиси лавозими жорий этилсин.
4. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда 2026 йилдан бошлаб:
а) таълим қардош тилларда олиб бориладиган умумий ўрта таълим ташкилотлари учун ўзбек тилини ўргатиш бўйича дарсликларнинг даврийлиги асосида янги авлодини яратсин;
б) мактабгача таълим ташкилотларида ўзбек тилини ўргатиш бўйича педагоглар учун ўқув қўлланмаларни ишлаб чиқсин;
в) мактабгача таълим ёшидаги болалар учун “Менинг илк изоҳли луғатчам” расмли луғат китобини яратсин;
г) болаларга ўзбек тилини ўргатиш бўйича замонавий анимацион видео ва аудио маҳсулотлар ишлаб чиқилишини ташкил этсин.
5. Фанлар академияси:
а) 2026 йил 1 июнга қадар кўп жилдли Ўзбекистон миллий қомуси”ни электрон шаклда тайёрлаш ва эълон қилиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) 2026 йил 1 декабрга қадар “Она тили. Қомус” китобининг нашрга тайёрланиши ва чоп этилишини таъминласин.
6. Давлат тилининг ахборот технологиялари ва коммуникацияларига фаол интеграциялашувини таъминлаш борасида:
а) Рақамли технологиялар вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Фанлар академияси манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда 2026 йил 1 майга қадар ўзбек тилини сунъий интеллект ёрдамида қўллаб-қувватлашга хизмат қиладиган платформа ишлаб чиқиш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
б) Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги 2025 йил 1 декабрга қадар:
i) янги қабул қилинаётган атамалар бўйича жамоатчилик муҳокамасида билдирилган таклиф, фикр ва тавсияларни қайд этиб борувчи;
ii) тасдиқланган янги сўз ва атамаларни ўзида акс эттирадиган электрон реестрни юритувчи;
iii) ўзбек тилида чоп этилган соҳавий, изоҳли ва имло луғатларини ўзида жамлаш ва фойдаланиш учун мўлжалланган электрон платформани яратиш бўйича илмий лойиҳага танлов эълон қилсин.
III. Давлат тилининг софлигини сақлаш, уни бойитиб бориш ҳамда илм-фан тили сифатида нуфузини ошириш
7. Ҳар йили октябрь ойида:
а) Фанлар академияси, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбек тилини ривожлантириш жамғармаси ўзбек тилининг дунё тиллари ўртасида тутган ўрни ва халқаро нуфузини оширишга қаратилган халқаро илмий-амалий конференцияни;
б) Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги мамлакатимиздаги олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган чет эллик талабалар ўртасида:
i) ўзбек тили бўйича республика олимпиадасини;
iiЎзбек тили – қалбим таржимони” кўрик-танловини юқори савияда ташкил этсин;
в) Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбек тилини ривожлантириш жамғармаси, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда ўзбек тилини ривожлантиришга қаратилган энг яхши илмий, ижодий, амалий ишларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Жонажон ўзбек тилим” танловини;
г) Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ёшлар ишлари агентлиги, Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари вазирлик ва идоралар билан биргаликда умуммиллий диктант лойиҳасини;
д) Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари ҳамда вазирлик ва идоралар 21 октябрь Ўзбек тили байрами кунига бағишланган маданий-маърифий, адабий тадбирлар, янги китоблар тақдимотларини;
ж) Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги:
i) умумтаълим мактаблари ўқувчилари ўртасида ўзбек тили мавзусида иншолар танловини;
ii) ўзбек тили фани ўқитувчилари ўртасида “Йилнинг энг яхши ўзбек тили ўқитувчиси” республика танловини ўтказсин.
8. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, “Ватандошлар” жамоат фонди билан биргаликда ҳар йили Алишер Навоий номидаги халқаро ўзбек тили олимпиaдасини ўтказиб борсин. Бунда олимпиaда ғолибларини республика олий таълим муассасаларининг “филология ва тилларни ўқитиш: ўзбек тили ва адабиёти” таълим йўналишига умумий қабул квотасидан ташқари давлат гранти асосида ўқишга қабул қилиш йўлга қўйилсин.
9. Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети ҳузуридаги Давлат тилида иш юритиш асосларини ўқитиш ва малака ошириш маркази ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда унинг ҳудудий бўлинмаларида мамлакатимиздаги олий таълим ташкилотларида таҳсил олаётган ўзбек тилини ўрганиш истагида бўлган чет эллик талабаларни улар ўқиётган олий таълим ташкилотлари маблағлари ҳисобидан ўзбек тилига бепул ўқитиш курсларини ташкил этсин.
10. Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар масалалари бўйича қўмита:
а) 2026 йил давомида ўз маблағлари ҳамда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбек тилини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан мамлакатимизда фаолият кўрсатаётган миллий маданий марказлар вакиллари учун ўзбек тилига ўқитиш курсларини кенгайтириш;
б) Ташқи ишлар вазирлиги, “Ватандошлар” жамоат фонди ва манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда “Ватандошлар” жамоат фонди маблағлари ҳисобидан хорижий давлатлардаги ўзбек диаспора ташкилотлари ҳузурида ватандошларнинг фарзандларига ўзбек тилини ўргатишга ихтисослашган ўқув марказлари ташкил этишга кўмаклашиш, уларни зарур ўқув қўлланмалари, дарсликлар ва адабиётлар билан таъминлаш чораларини кўрсин.
11. Ёшлар ишлари агентлиги уч ой муддатда ўзбек тилини бошқа миллат ва элатлар вакиллари, хориждаги ватандошларнинг фарзандларини, ўзбек тилини ўрганиш истагида бўлган чет эл фуқароларини ўқитиш мақсадида “Ибрат фарзандлари” лойиҳаси билан ҳамкорликда алоҳида сунъий интеллект ёрдамида ўзбек тилини ўргатиш модулини ишга туширсин. Бунда ўзбек модулини яратиш учун харажатлар Ёшларга оид давлат сиёсатини қўллаб-қувватлаш жамғармасидан амалга оширилиши назарда тутилсин.
IV. Қарор ижросини ташкил этиш, таъминлаш ва назорат
12. Адлия вазирлиги уч ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
13. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб вазирликлар ва идоралар раҳбарлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари белгилансин.
14. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию государственного языка
В целях полноценного и эффективного использования возможностей государственного языка во всех сферах общественно-политической жизни страны, совершенствования системы преподавания узбекского языка в образовательных организациях, сохранения его чистоты и дальнейшего обогащения, обеспечения активной интеграции в современные информационные технологии и коммуникации, а также расширения роли и статуса узбекского языка в международном масштабе постановляю:
I. Основные цели
1. Определить основными целями дальнейшего развития государственного языка:
а) достижение полноценного и эффективного использования возможностей государственного языка во всех сферах общественно-политической жизни страны;
б) дальнейшее совершенствование системы преподавания государственного языка в образовательных организациях, повышение его статуса в качестве языка науки;
в) сохранение чистоты государственного языка и регулярное пополнение его словарного запаса;
г) обеспечение активной интеграции государственного языка в современные информационные технологии и коммуникации, эффективное использование возможностей искусственного интеллекта в этом направлении;
д) повышение роли и статуса государственного языка в международном масштабе, развитие международного сотрудничества;
ж) создание благоприятных условий для изучения государственного языка представителями всех наций и народностей, проживающих в нашей стране, а также соотечественниками за рубежом.
II. Достижение эффективного использования возможностей государственного языка в республике
2. Утвердить Программу реализации в 2025–2026 годах Концепции развития узбекского языка и совершенствования языковой политики в 2020–2030 годах согласно приложению.
3. Ввести с 1 января 2026 года в центральных аппаратах государственных органов и хозяйственных объединений республиканского уровня, а также в Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, районов (городов) должность советника руководителя по вопросам духовности и государственного языка в рамках установленной общей предельной численности управленческого персонала.
4. Министерству дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций начиная с 2026 года:
а) создавать на периодической основе новое поколение учебников по обучению узбекскому языку для общих средних образовательных организаций, в которых преподавание ведется на родственных языках;
б) разработать учебные пособия для педагогов по преподаванию узбекского языка в дошкольных образовательных организациях;
в) создать иллюстрированную книгу-словарь для детей дошкольного возраста «Менинг илк изоҳли луғатчам» («Мой первый толковый словарик»);
г) организовать выпуск современной анимационной видео- и аудиопродукции по обучению детей узбекскому языку.
5. Академии наук:
а) в срок до 1 июня 2026 года внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта по подготовке и опубликованию многотомной «Ўзбекистон миллий қомуси» («Национальной энциклопедии Узбекистана») в электронной форме;
б) в срок до 1 декабря 2026 года обеспечить подготовку к изданию и опубликование книги «Она тили. Қомус» («Родной язык. Энциклопедия»).
6. В направлении обеспечения активной интеграции государственного языка в информационные технологии и коммуникации:
а) Министерству цифровых технологий, Министерству высшего образования, науки и инноваций, Академии наук совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в срок до 1 мая 2026 года внести в Кабинет Министров проект нормативно-правового акта по разработке платформы, содействующей поддержке узбекского языка с помощью искусственного интеллекта;
б) Министерству высшего образования, науки и инноваций в срок до 1 декабря 2025 года объявить конкурс на научный проект по созданию электронной платформы, предусматривающей:
i) фиксирование предложений, мнений и рекомендаций, изложенных в ходе обсуждений общественности по новым принимаемым терминам;
ii) ведение электронного реестра, отражающего утвержденные новые слова и термины;
iii) подборку и использование изданных на узбекском языке отраслевых, толковых и орфографических словарей.
III. Сохранение чистоты государственного языка, его постоянное обогащение и повышение статуса в качестве языка науки
7. Осуществлять ежегодно в октябре:
а) Академии наук, Министерству высшего образования, науки и инноваций, Фонду развития узбекского языка при Кабинете Министров проведение международной научно-практической конференции, направленной на повышение роли и международного статуса узбекского языка среди языков мира;
б) Министерству высшего образования, науки и инноваций организацию на высоком уровне среди иностранных студентов, обучающихся в высших образовательных учреждениях страны:
i) республиканской олимпиады по узбекскому языку;
ii) смотра-конкурса «Ўзбек тили – қалбим таржимони» («Узбекский язык – зеркало моей души»);
в) Фонду развития узбекского языка при Кабинете Министров, Министерству высшего образования, науки и инноваций совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами организацию конкурса «Жонажон ўзбек тилим» («Мой родной узбекский язык») с целью поддержки лучших научных, творческих, прикладных работ, направленных на развитие узбекского языка;
г) Республиканскому центру духовности и просветительства, Агентству по делам молодежи, Союзу писателей Узбекистана, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с министерствами и ведомствами проведение проекта общенационального диктанта;
д) Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, а также министерствам и ведомствам организацию культурно-просветительских, литературных мероприятий, презентаций новых книг, посвященных 21 октября
– Дню праздника узбекского языка;
ж) Министерству дошкольного и школьного образования проведение:
i) конкурса сочинений на тему узбекского языка среди учащихся общеобразовательных школ;
ii) республиканского конкурса «Лучший учитель года по узбекскому языку» среди преподавателей узбекского языка.
8. Министерству дошкольного и школьного образования совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций, Общественным фондом «Ватандошлар» ежегодно проводить Международную олимпиаду узбекского языка имени Алишера Навои. При этом внедрить прием на учебу победителей олимпиaды по направлению образования высших образовательных учреждений республики «филология и обучение языкам: узбекский язык и литература» на основе государственного гранта вне устанавливаемой общей квоты приема.
9. Министерству высшего образования, науки и инноваций организовать бесплатные курсы обучения узбекскому языку в Центре обучения основам делопроизводства на государственном языке и повышения квалификации при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, а также его территориальных подразделениях в Республике Каракалпакстан и областях для иностранных студентов, обучающихся в высших образовательных организациях нашей страны и желающих изучать узбекский язык, за счет средств высших образовательных организаций, в которых они обучаются.
10. Комитету по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом принять меры:
а) в течение 2026 года по расширению курсов обучения узбекскому языку для представителей действующих в нашей стране национальных культурных центров за счет собственных средств и средств Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров;
б) совместно с Министерством иностранных дел, Общественным фондом «Ватандошлар», а также заинтересованными министерствами и ведомствами – по оказанию содействия за счет средств Общественного фонда «Ватандошлар» созданию при организациях узбекской диаспоры в зарубежных государствах учебных центров, специализированных на обучении узбекскому языку детей соотечественников, а также обеспечению их необходимыми учебными пособиями, учебниками и литературой.
11. Агентству по делам молодежи в трехмесячный срок запустить совместно с проектом «Ибрат фарзандлари» отдельный модуль по обучению узбекскому языку с помощью искусственного интеллекта в целях обучения узбекскому языку представителей других наций и народностей, детей соотечественников за рубежом, иностранных граждан, желающих изучать узбекский язык. При этом предусмотреть осуществление расходов на создание узбекского модуля из Фонда поддержки государственной молодежной политики.
IV. Организация, обеспечение и контроль исполнения настоящего постановления
12. Министерству юстиции в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
13. Возложить на руководителей министерств и ведомств, а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.