Ёшларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш масалалари кўриб чиқилди
2021 йил 22 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида “Мен парламентда ёшларни қўллайман” (I SAY YES TO YOUTH IN PARLIAMENT) мавзусида ёшлар парламентлари форуми ташкил этилди.
Ушбу форумда Парламентлараро Иттифоқнинг Бош котиби Мартин Чунгонг, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, академик Акмал Саидов, Қонунчилик палатаси Ёшлар масалалари бўйича комиссияси ҳамда Ёшлар парламентлари аъзолари иштирок этдилар.
Таъкидланганидек, Парламентлараро иттифоқ — турли давлатларнинг миллий парламент гуруҳларини бирлаштирувчи халқаро (ҳукуматлар қарамоғида бўлмаган) ташкилотлардан бири. 1889 йил тузилган. Асосий вазифалари: парламентлар ўртасидаги шахсий алоқаларни рағбатлантириш ва халқаро тинчлик ҳамда ҳамкорликни мустаҳкамлаш ишида биргаликда фаолият кўрсатиш учун уларни бирлаштириш. Парламентлараро иттифоқ фаолиятида 170 дан ортиқ давлатнинг парламент гуруҳлари қатнашади. Парламентлараро иттифоқ котибиятининг қароргоҳи — Женева шаҳрида жойлашган.
Учрашувдан кўзланган мақсад ёшларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасида, жумладан Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишда эришилган натижаларни, ёшларнинг давлат бошқаруви ва парламентдаги иштироки масалаларини кенг муҳокама қилиш.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Парламентлараро иттифоқ ижроия қўмитасининг раиси ўринбосари Акмал Саидов Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида сўзлаган нутқидан ўрин олган “Сайёрамизнинг эртанги куни, фаровонлиги фарзандларимиз қандай инсон бўлиб камолга етиши билан боғлиқ. Бизнинг асосий вазифамиз – ёшларнинг ўз салоҳиятини намоён қилиши учун зарур шароитлар яратишдан иборат” - деган фикрлари ер юзидаги ҳар бир мамлакат учун бирдек аҳамиятли эканлигини таъкидлаб, Ўзбекистонда сўнгги йилларда ёшларга қаратилаётган мазмундор ислоҳотлар ҳақида сўз очиб, ёшлар ҳуқуқларини таъминлашда Ўзбекистоннинг халқаро минбарлардан билдираётган ташаббуслари алоҳида эътибор билан қабул қилинаётганини таъкидлади.
Парламентлараро иттифоқнинг Бош Котиби Мартин Чунгонг жаноблари ҳам ёшларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишда шу каби сиёсий ва маданий-гуманитар ташаббусларни ривожлантириш ва чуқурлаштириш зарурлигини алоҳида эътироф этди.
Форумда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Ёшлар масалалари бўйича комиссияси раиси, Парламентлараро иттифоқнинг Ёш парламентарийлар Форуми аъзоси Абдулло Асланов ўз маърузасида ёшларнинг бугун ривожланган ва ривожланаётган мамлакатлардаги қонун ижодкорлиги жараёнида иштироки муҳим эканлигини, бу борада Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар борасида иштирокчиларни яқиндан таништирди.
Шунингдек, форумда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламентлари аъзолари ҳам сўзга чиқиб, ёшларга оид давлат сиёсатини амалга оширишда, уларга тааллуқли қарорларни қабул қилишда ёшлар парламентининг ўрнини алоҳида тўхталишди.
Ёшлар парламенти аъзоларининг қонунчилик жараёни, парламент фаолияти, ёшлар билан ишлашда тўпланган маҳаллий тажриба ва лойиҳалари форумда кенг муҳокама қилинди.
Муҳокамалар давомида Ёшлар парламентлари аъзолари ўзларини қизиқтирган саволларга батафсил жавоб олдилар, ўз фикр-мулоҳазалари, таклифлари билан фаол иштирок этдилар.
Тадбир якунида қўйилган мақсад ва вазифаларга эришиш бўйича келгуси режалар юзасидан маслаҳатлашувлар ўтказилди ҳамда келишув асосида шу каби форматда муҳокамаларни доимий равишда ўтказишга келишиб олинди.

Обсуждены вопросы защиты прав и интересов молодежи
22 июня 2021 года в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся Молодежный парламентский форум «Я поддерживаю молодых людей в парламенте» (I say yes to youth in parliament).
В форуме приняли участие Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, академик Акмал Саидов, члены Комиссии нижней палаты парламента по делам молодежи и члены молодежных парламентов.
Как отмечалось, Межпарламентский союз (МПС) — одна из международных (неправительственных) организаций, объединяющая национальные парламентские группы разных стран, и был создан в 1889 году. Его основные задачи — способствовать личным контактам между парламентами и объединять их для совместной работы над укреплением международного мира и сотрудничества. В деятельности Межпарламентского союза принимают участие парламентские группы из более чем 170 стран. Штаб-квартира Секретариата МПС находится в Женеве.
Цель мероприятия — обсуждение результатов, достигнутых в области защиты прав и интересов молодежи, включая реализацию государственной молодежной политики в Узбекистане, вопросы государственного управления и участия молодежи в парламенте.
— Особое внимание уделяется инициативам Узбекистана по обеспечению прав молодежи на международной арене, — говорит первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, заместитель председателя исполнительного комитета МПС Акмал Саидов. — Завтрашний день и благосостояние нашей планеты зависят от того, какими становятся и достигают совершенства наши дети. Наша главная задача – создать необходимые условия для проявления молодежью своего потенциала.
Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, также признал необходимость развития и углубления подобных политических, культурных и гуманитарных инициатив для защиты прав молодежи.
В своем докладе председатель Комиссии по делам молодежи нижней палаты парламента, член Форума молодых парламентариев МПС Абдулло Асланов подчеркнул важность участия юношей и девушек в законодательном процессе в развитых и развивающихся странах, а также проинформировал участников о текущих проводимых реформах в Узбекистане в этом направлении.
На форуме также выступили члены молодежных парламентов при Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса, подчеркнув роль Молодежного парламента в реализации государственной молодежной политики и принятии решений.
Кроме того, на мероприятии широко обсуждались законодательный процесс, парламентская деятельность, местный опыт и проекты работы с молодыми людьми.
В ходе форума члены Молодежных парламентов получили ответы на свои вопросы, активно участвовали со своими комментариями и предложениями.
По итогам мероприятия проведены консультации по дальнейшим планам для достижения целей и задач. Достигнута договоренность проводить регулярные обсуждения в аналогичном формате. Разработан ряд мнений и рекомендаций, которые будут соответственным образом изучены и предложены к имплементации со стороны парламентариев.