Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон касаба уюшмалари фаоллари билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 октябрь куни касаба уюшмалари фаоллари ва фахрийлари билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида касаба уюшмалари ҳаракати аъзоларига ўзининг юксак ҳурмати ва эзгу тилакларини билдирди, ҳар бир корхона ва ташкилотга ишчанлик муҳитини, меҳнат жамоаларига рағбат ва адолат руҳини олиб кираётгани учун миннатдорлик билдирди.
– Биз бугун Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлида улкан марраларга интилиб, дадил қадам ташлаяпмиз. Дунёда геосиёсий ва иқтисодий кескинлик авж олиб бораётган ҳозирги мураккаб даврда юртимизда тинчлик ва хотиржамликни мустаҳкамлаб, кўп миллатли халқимиз ҳаётини янада яхшилашга маҳкам бел боғлаганмиз. Бу борада меҳнаткаш ва бағрикенг халқимиз, ҳар бир юртдошимизнинг ўрни, қўшаётган ҳиссаси беқиёс, – деди Президент.
Саккиз йилда иқтисодиётимизга 130 миллиард доллар инвестиция кириб келгани, минглаб янги қувватлар ишга туширилиб, миллионлаб доимий иш ўрни яратилгани таъкидланди. Хусусий секторга кенг йўл очилиб, одамларга муносиб меҳнат шароити яратиб берилгани учун жон бошига даромад 3,5 минг долларга етди.
Шу билан бирга, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, меҳнатни муҳофаза қилиш, кафолатланган ижтимоий ҳимояни таъминлаш бўйича мустаҳкам қонуний асослар яратилгани таъкидланди. Янги таҳрирдаги Конституция, Меҳнат кодекси, “Аҳоли бандлиги тўғрисида” ва “Касаба уюшмалари тўғрисида”ги қонунлар қабул қилиниши бу соҳада муҳим қадам бўлди.
Ўзбекистон Халқаро меҳнат ташкилоти стандартларини қабул қилаётган энг фаол давлатлар сафидан жой олди. Саккиз йил олдин ушбу ташкилотнинг Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган ҳужжатлари сони 12 та бўлган бўлса, ҳозирги кунда 25 тага етди.
– Болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга тўлиқ барҳам бериш узоқ йиллар биз учун энг оғриқли масала бўлиб келган эди. Фақат кучли ирода, қатъий позициямиз орқали биз бу мураккаб муаммони ижобий ҳал қилдик, - деди Президент.
Ўзбекистоннинг болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўйича илғор тажрибаси Халқаро меҳнат ташкилоти томонидан намуна сифатида бошқа давлатларга тавсия этилгани ҳам шундан далолат беради.
Мамлакатимиз саноқли давлатлар қаторида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Адолатли ўтиш жараёнлари учун иш ўринлари яратиш ва ижтимоий ҳимоя бўйича глобал акселератор” ташаббусида иштирок этмоқда, Халқаро меҳнат ташкилотининг “Ижтимоий адолат бўйича глобал коалицияси”да қатнашмоқда, мамлакатимиз ўтган йили ушбу ташкилотнинг Маъмурий Кенгаши аъзолигига сайланди.
Бу натижаларда 8 миллионга яқин аъзога эга, энг халқчил ва катта нодавлат ташкилоти бўлган касаба уюшмаларининг муносиб ҳиссаси борлиги таъкидланди.
– Биз Ўзбекистонда касаба уюшмаларининг эркин ва мустақил фаолият юритиши учун барча шароитларни яратиб бердик ва мана шу принципларга ҳамиша содиқмиз. Бундан буён ҳам касаба уюшмаларига бирлашиш ҳуқуқини таъминлаш, уларнинг фаолиятига аралашмаслик бўйича сиёсатни қатъий давом эттирамиз, – деди Президент.
Касаба уюшмаларининг корхона ва ташкилотларда меҳнатга оид ҳуқуқларни ҳимоя қилишдаги жонбозлиги алоҳида қайд этилди.
Кейинги йилларда 500 мингга яқин ходимнинг қонуний ҳуқуқлари ҳимоя қилинди, уларнинг фойдасига 267 миллиард сўм ундириб берилди. Ишдаги бахтсиз ҳодисалар туфайли жабрланган 1 минг нафар ходимга 35 миллиард сўм товон пули тўлаб берилган. Ноҳақ бўшатилган 13 минг ходим ишга тикланган.
Касаба уюшмаларининг халқаро миқёсдаги ўрни ва нуфузи ортиб бормоқда. Федерация ташаббуси билан 2021 йилда Тошкент шаҳрида Марказий Осиё давлатлари касаба уюшмалари кенгаши тузилди. 2023 йилда Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар касаба уюшмалари ташкилотига асос солинди. Федерация ўтган йили Халқаро касаба уюшмалари конфедерациясига аъзо бўлгани унинг дунёдаги мавқеини янги босқичга олиб чиқадиган тарихий воқеа бўлди.
Учрашувда касаба уюшмалари фаолиятини янада ривожлантириш ва меҳнат муносабатларини яхшилаш бўйича келгуси вазифалар ҳам муҳокама қилинди.
Келгуси йилдан меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорига оид қонунчилик ҳужжатлари лойиҳасини ишлаб чиқишга Ижтимоий-меҳнат масалалари бўйича уч томонлама республика комиссиясини (Касаба уюшмалари федерацияси, Бандлик вазирлиги, Иш берувчилар конфедерацияси) ҳам жалб қилиш таклиф этилди. Бу меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорини белгилашда ходимлар манфаатини кафолатли ҳимоя қилиш бўйича янгича ёндашув бўлади.
Глобаллашув ва рақамли тараққиёт шароитида меҳнат муносабатлари соҳасида янги шакллар, жумладан масофавий ва платформали бандлик кенг оммалашмоқда. Бугун ушбу йўналишлар иқтисодий тараққиётимизнинг бир қисмига, уларда фаолият юритаётган одамлар эса меҳнат муносабатларининг тенг ҳуқуқли субъектига айланмоқда.
Шу боис, касаба уюшмалари билан биргаликда платформаларда фаолият юритаётган фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва меҳнат муҳофазасини таъминлаш, уларнинг ҳаёти, хавфсизлигини суғурталаш бўйича асосланган таклифларни ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.
Хотин-қизларнинг фаол ижтимоий қатлам бўлиб шаклланишида касаба уюшмаларини етакчи кучга айлантириш учун бугун барча имкониятлар мавжудлиги кўрсатиб ўтилди. Президентимиз меҳнат бозорида хотин-қизлар учун тенг имкониятлар яратиш, уларнинг ҳаётда ўз ўрнини топишига ва ижтимоий фаоллигини оширишга кўмаклашиш бўйича янги ёндашувларни жорий этишга чақирди.
Ҳар йили меҳнат жамоаларидаги гендер аудит натижаларини муҳокама қилиб, иш берувчилар билан биргаликда хотин-қизларга янада қулай меҳнат шароитларини яратиш мақсадга мувофиқ экани таъкидланди.
Касаба уюшмалари яраштирувчи, муросага келтирувчи бўғин сифатида иш берувчи ва ходим ўртасидаги низоларни судгача ҳал қилишда фаоллик кўрсатиши муҳим экани қайд этилди.
Шу билан бирга, иш билан боғлиқ бахтсиз ҳодисалар ва касбга оид касалликлар ҳақидаги маълумотларнинг яхлит тизими йўқлиги кўрсатиб ўтилди.
Масъул вазирликларга касаба уюшмалари билан бирга бахтсиз ҳодиса ва касбга оид касалликларга чалиниш ҳолатлари ҳақидаги маълумотларни олишнинг ягона тизимини ишга тушириш ҳамда бундай ҳодисалар ҳисоботини юритиш, сабабларини таҳлил қилиш ва унга ечим топиш бўйича қарор лойиҳасини киритиш топширилди.
Тегишли тармоқларда меҳнат қилаётган ходимлар ҳуқуқларини ишончли таъминлайдиган ташаббусларни илгари суриш мақсадида вазирлик ва идоралар ҳамда тармоқ касаба уюшмалари коллегиал органларининг қўшма йиғилишини доимий равишда ўтказиб борадиган тизимни йўлга қўйиш таклиф этилди
Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликда ишлаб чиқилаётган Ўзбекистонда муносиб меҳнат бўйича 2030 йилгача мўлжалланган дастурда муносиб бандлик, меҳнат муҳофазаси, ижтимоий суғурта, гендер тенглик, ёшлар ва инклюзивлик масалаларига алоҳида эътибор қаратиши зарурлиги таъкидланди.
Турли сабаблар билан ишсиз қолган, меҳнат жараёнида касаллик ёки ногиронликка чалинган одамларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш кафолатларини кучайтириш ҳам долзарб вазифадир.
Шу боис, тўғридан тўғри амал қилувчи “Давлат ижтимоий суғуртаси тўғрисида”ги Қонун қабул қилинишини тезлаштириб, унда ижтимоий суғурта жамғармасини шакллантиришда иш берувчи ва ходимлар иштироки аниқ белгилаш зарурлиги қайд этилди.
Олимлар, соҳа фахрийлари ва фаоллари томонидан ўтказилган ўрганишлар юртимизда касаба уюшмалари ҳаракатига 1905 йилда асос солинганини исботлади. Шу боис, бу йил бутун мамлакатимиз бўйлаб, касаба уюшмалари ҳаракатининг 120 йиллик юбилейи кенг нишонланмоқда.
Ушбу сана муносабати билан Президентимиз меҳнаткаш халқимизга чуқур ҳурмат ва эҳтиром ифодаси сифатида ҳар бир ҳудудда “Касаба уюшмалари боғлари”ни ташкил этишни таклиф қилди.
– Биргаликда бошлаган ишларимиз ҳар бир меҳнат жамоаси, ҳар бир ходим ва унинг оиласи учун манфаатли бўлаётганига яна бир бор амин бўлдим. Бундан буён ҳам “Инсон қадри учун”, деган эзгу ғоя Янги Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолади, - деди давлатимиз раҳбари.
Сўзини якунлар экан, давлатимиз раҳбари соҳа вакилларини Ўзбекистон касаба уюшмаларининг 120 йиллик юбилейи ва яқинлашиб келаётган касаба уюшмалари куни билан табриклади.
Учрашувда касаба уюшмалари фаоллари билан мулоқот ўтказилиб, уларнинг таклиф ва ташаббуслари тингланди.

​​​​​​​Президент Шавкат Мирзиёев встретился с представителями профсоюзов Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября провел встречу с активом и ветеранами профсоюзов.
Глава государства выразил глубокое уважение и теплые пожелания членам профсоюзов, поблагодарив их за вклад в укрепление духа справедливости, мотивации и деловой активности в трудовых коллективах предприятий и организаций.
– Сегодня мы уверенно движемся вперед по пути строительства Нового Узбекистана, ставя перед собой большие цели. В сложных условиях, когда в мире усиливаются геополитическая и экономическая напряженность, мы решительно настроены на укрепление мира и спокойствия в нашей стране, на дальнейшее улучшение жизни многонационального народа. В этом огромная заслуга трудолюбивого, благородного народа, каждого нашего соотечественника, – подчеркнул Президент.
Отмечалось, что за прошедшие восемь лет в экономику страны привлечено 130 миллиардов долларов инвестиций, введены в строй тысячи новых производственных мощностей, созданы миллионы постоянных рабочих мест. Благодаря развитию частного сектора и созданию достойных условий труда доход на душу населения достиг 3,5 тысячи долларов.
Президент подчеркнул, что в стране сформирована прочная правовая база для защиты прав человека и труда, обеспечения гарантированной социальной защиты. Принятие новой редакции Конституции, Трудового кодекса, законов «О занятости населения» и «О профессиональных союзах» стало важным шагом в этом направлении.
Узбекистан входит в число наиболее активных государств, внедряющих стандарты Международной организации труда. Если восемь лет назад страна ратифицировала 12 международных конвенций, то сегодня их число достигло 25.
– Вопрос ликвидации детского и принудительного труда долгие годы был для нас самым болезненным. Только благодаря сильной политической воле и твердой позиции нам удалось положительно решить эту сложную проблему, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Опыт Узбекистана в этой сфере получил признание Международной организации труда и рекомендован в качестве примера другим странам.
Отмечено, что наша страна входит в число немногих государств, участвующих в инициативе Организации Объединенных Наций «Глобальный акселератор по созданию рабочих мест и социальной защите для справедливого перехода», а также в «Глобальной коалиции за социальную справедливость» Международной организации труда. В прошлом году Узбекистан был избран в состав Административного совета МОТ.
Глава государства подчеркнул, что в этих достижениях есть достойный вклад профсоюзов – крупнейшей и самой народной общественной организации, объединяющей около восьми миллионов членов.
– Мы создали все условия для свободной и независимой деятельности профсоюзов и будем неизменно следовать этим принципам. Политика обеспечения права на объединение и невмешательства в их деятельность будет последовательно продолжена, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена активная деятельность профсоюзов по защите трудовых прав работников.
За последние годы были защищены законные интересы почти 500 тысяч граждан, взыскано в их пользу 267 миллиардов сумов, около 13 тысяч работников восстановлены на работе, тысяче пострадавших на производстве выплачены компенсации на сумму 35 миллиардов сумов.
Подчеркнуто, что роль и авторитет профсоюзов растут и на международном уровне. По инициативе Федерации в 2021 году в Ташкенте был создан Совет профсоюзов стран Центральной Азии, в 2023 году в Самарканде – Организация профсоюзов тюркоязычных государств. В прошлом году Федерация вступила в Международную конфедерацию профсоюзов, что стало важным событием в ее истории.
Во время встречи обсуждены дальнейшие задачи по развитию профсоюзного движения и совершенствованию трудовых отношений.
Предложено с будущего года к разработке законопроектов, касающихся минимального размера оплаты труда, привлекать Республиканскую трехстороннюю комиссию по социально-трудовым вопросам (Федерация профсоюзов, Министерство занятости и Конфедерация работодателей). Это станет новым подходом к обеспечению надгжной защиты интересов работников.
В условиях глобализации и цифрового развития всн более распространенными становятся новые формы занятости – дистанционная и платформенная работа. Эти направления становятся неотъемлемой частью экономической жихни страны, а трудящиеся в них граждане – полноправными субъектами трудовых отношений.
В связи с этим отмечено, что необходимо вместе с профсоюзами подготовить предложения по защите трудовых прав граждан, занятых на таких платформах, по обеспечению охраны труда и страхованию их жизни и безопасности.
Особое внимание уделено вопросам расширения участия женщин в социально-экономической жизни. Подчеркнуто, что созданы все условия для превращения профсоюзов в ведущую силу, поддерживающую женщин и обеспечивающую равные возможности на рынке труда. Президент призвал внедрять новые подходы в этом направлении, содействовать повышению социальной активности женщин и их самореализации.
Отмечена целесообразность ежегодного обсуждения результатов гендерного аудита в трудовых коллективах и совместной с работодателями работы по созданию более комфортных условий труда для женщин.
Глава государства также подчеркнул важность активного участия профсоюзов в урегулировании трудовых споров между работодателями и работниками на досудебном уровне.
Вместе с тем указано на отсутствие целостной системы сбора сведений о несчастных случаях на производстве и профессиональных заболеваниях.
Ответственным министерствам поручено совместно с профсоюзами создать единую систему учета несчастных случаев и профессиональных заболеваний, а также разработать проект постановления с механизмом учета, анализа причин и выработки мер по предотвращению таких случаев.
Для продвижения надежного обеспечения прав трудящихся в отраслях предложено наладить практику регулярных совместных заседаний министерств, ведомств и коллегиальных органов отраслевых профсоюзов.
Отмечено, что совместно с Международной организацией труда в Узбекистане разрабатывается Программа достойного труда до 2030 года, в которой особое внимание следует уделить вопросам занятости, охраны труда, социальной защиты, гендерного равенства, молодежи и инклюзивности.
Одним из актуальных направлений названы меры по усилению гарантий социальной поддержки граждан, оставшихся без работы, заболевших или утративших трудоспособность.
В этой связи Президент подчеркнул необходимость ускорить принятие Закона «О государственном социальном страховании», конкретно определив в нем участие работодателя и работников в формировании фонда социального страхования.
Исследования, проведенные учеными, ветеранами и активистами сферы, установили, что профсоюзное движение в Узбекистане было основано в 1905 году. В связи с этим в нынешнем году по всей стране широко отмечается 120-летие профсоюзного движения.
В честь знаменательной даты глава государства предложил создать в каждом регионе «Парки профсоюзов» как символ уважения к труду и благодарности работникам.
– Я ещё раз убедился, что начатые нами дела приносят реальную пользу каждому трудовому коллективу, каждому работнику и его семье. И впредь благородная идея «Во имя чести и достоинства человека» останется одним из главных приоритетов реформ в Новом Узбекистане, – подчеркнул Президент.
В встречи Шавкат Мирзиёев тепло поздравил всех участников с 120-летием профсоюзного движения и предстоящим Днём профсоюзов.
В ходе встречи состоялся диалог с представителями профсоюзов, заслушаны их предложения и инициативы.