«Рақамли иқтисодиёт,  инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тадқиқотлар» мавзусидаги танлов
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази «Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили» ҳамда Инсон ҳуқуқлари миллий стратегияси доирасида «Рақамли иқтисодиёт, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тадқиқотлар» мавзусидаги республика танловини қуйидаги номинациялар бўйича эълон қилади:
• Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши сайт/ахборот контенти;
• Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига оид энг яхши мобил иловаси;
• Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши ўқув курси (мактабгача таълим; мактаблар, коллеж ва лицейлар, олий таълим муассасалари, олий таълимдан кейинги таълим босқичлари учун алоҳида номинацияларда);
• Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши инфографика/реклама роликлари;
• Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши видеоролик;
• Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши электрон ахборот-ресурс маркази/кутубхона;
• Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига бағишланган энг яхши ўқув адабиётлари: босма ўқув адабиёти ва электрон ўқув адабиёти;
• Инсон ҳуқуқларига бағишланган энг яхши видеодарс;
• Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши масофадан ўқитиш дастури;
• Инсон ҳуқуқлари бўйича энг яхши мақола: илмий мақола ёки илмий-оммабоп мақола.
• Ўзбекистон Республикаси давлат ташкилотлари ходимларининг COVID-19 инқирозидан зарар кўрган муҳожирларга ёрдам бериш бўйича энг фаоли;
• Нодавлат ташкилотлари ходимларининг COVID-19 инқирозидан зарар кўрган муҳожирларга ёрдам бериш бўйича энг фаоли.
Ушбу танловнинг мақсади инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тадқиқотларни ривожлантириш, шунингдек мамлакат аҳолиси ўртасида инсон ҳуқуқлари маданиятини ривожлантиришдир.
Иштирок этиш учун электрон аризани тўлдиришингиз ва танловга тавсия этиладиган материаллар билан бирга 2020 йил 15 ноябргача konkurs2020@nhrc.uz электрон манзилига жўнатишингиз лозим.

Конкурс «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека»
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека в «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики» и рамках Национальной стратегии по правам человека объявляет республиканский конкурс «Цифровая экономика, образование и исследования в области прав человека» по следующим номинациям:
• лучший сайт/информационный контент о правах и свободах человека;
• лучшее мобильное приложение по правам и свободам человека;
• лучший учебный курс по правам человека (для дошкольного, школьного образования, колледжей, лицеев и вузов);
• лучшая инфографика/рекламные ролики о правах и свободах человека;
• лучший видеоролик о правах и свободах человека;
• лучший электронный информационный ресурсный центр/библиотека по правам человека;
• лучшая учебная литература по правам и свободам человека: печатные учебники и электронная учебная литература;
• лучший видео урок по правам человека;
• лучшая программа дистанционного обучения в области прав человека;
• лучшая статья: научная или научно-популярная по правам человека;
• лучший активист из числа сотрудников государственных организаций Республики Узбекистан по оказанию помощи мигрантам, пострадавшим от кризиса COVID-19;
• лучший активист из числа сотрудников негосударственных организаций по оказанию помощи мигрантам, пострадавшим от кризиса COVID-19.
Целью данного конкурса является поощрение образования и исследований в области прав человека, а также развитие культуры прав человека среди населения страны.
Для участия необходимо заполнить электронную заявку и вместе с конкурсным материалом отправить на konkurs2020@nhrc.uz не позднее 15 ноября 2020 года.
Победителей ждут ценные призы и награды, которые будут объявлены в Международный день прав человека.