Ота-она қаровисиз қолган болалар юртимизга қайтарилди
МОСКВА, 3 ноябрь. /"Дунё" АА/. Россия ҳудудида она-она қаровисиз, назоратсиз ёки оғир ижтимоий аҳволда бўлган бир гуруҳ вояга етмаган болалар Ватанимизга қайтарилди, деб хабар бермоқда "Дунё" АА мухбири.
Мазкур хайрли ишларни амалга оширишда Ўзбекистон Республикасининг Москва шаҳридаги Элчихонаси, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Миллий ижтимоий ҳимоя агентлиги ҳамкорлигида тузилган ишчи гуруҳ жонбозлик кўрсатди.
Жумладан, дастлаб ишчи гуруҳ томонидан Санкт-Петербург, Челябинск ва Москва шаҳарларида назоратсиз қолган ёки оғир ижтимоий аҳволда бўлган 16 нафар вояга етмаган бола аниқланиб, Ўзбекистонга қайтарилди.
Шунингдек, Екатеринбург, Волгоград, Уфа, Нижний Новгород, Хакасия, Москва вилояти, Махачқала ва Новосибирск шаҳарларидан 19 нафар ота-она қаровисиз қолган боланинг юртимизга қайтишига ҳам кўмаклашилди.
Вояга етмаган болаларнинг шахсий маълумотларини аниқлаш, уларни Ватанга қайтариш учун зарур ҳужжатларни расмийлаштириш, тиббий кўрикдан ўтказиш ва бошқа ташкилий масалаларни ҳал этиш ишлари Россия Федерациясининг ваколатли органлари билан ҳамкорликда амалга оширилди.
Элчихона ва ҳамкор ташкилотлар томонидан кўрилаётган бундай чора-тадбирлар мамлакатимиз фуқаролари, айниқса вояга етмаганларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда уларнинг ижтимоий ҳимоясини таъминлашда муҳим аҳамият касб этмоқда.

Узбекские дипломаты ведут активную работу по возвращению на Родину несовершеннолетних, оказавшихся в трудной жизненной ситуации в России
МОСКВА, 3 ноября. /ИА «Дунё»/. Посольство Узбекистана в Москве совместно с министерствами внутренних дел, здравоохранения и Национальным агентством социальной защиты проводит работу по выявлению несовершеннолетних, оставшихся без присмотра, безнадзорных и находящихся в трудной жизненной ситуации на территории России, и возвращению их на родину, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В рамках данной деятельности рабочей группой с 9 по 16 октября текущего года, выявлено и возвращено в Узбекистан 16 несовершеннолетних из Санкт-Петербурга, Челябинска и Москвы.
Сотрудники министерств и ведомств, участвовавшие в мероприятии, провели работу по установлению персональных данных детей, оформлению необходимых документов для возвращения на Родину, провели медицинское обследование и решили другие организационные вопросы. Все дети после оформления соответствующих документов отправлены в Ташкент.
Кроме того, рабочей группой в общей сложности оказано содействие в возвращении на родину 19 несовершеннолетних детей, оставшихся без попечения родителей в Екатеринбурге, Волгограде, Уфе, Нижнем Новгороде, Хакасии, Московской области, Махачкале и Новосибирске Российской Федерации.
Им также были оформлены соответствующие документы, и 1 ноября текущего года во взаимодействии с компетентными органами России они были возвращены на родину.
В результате этих мер, принимаемых Посольством совместно с партнерскими организациями, достигаются важные практические результаты в деле защиты прав и интересов граждан нашей страны, особенно несовершеннолетних, и их социальной защиты.