Ўзбекистон Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг 30 йиллигига бағишлаб янги миллий ихтиёрий мажбуриятларни белгилашга тайёргарлик кўрмоқда
2025 йилда бутун дунё ҳамжамияти Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг 30 йиллигини кенг нишонламоқда. Ушбу тарихий ҳужжат 1995-йил сентябр ойида Пекинда бўлиб ўтган Аёллар ҳолати бўйича Тўртинчи Жаҳон конференциясида 189 давлат томонидан қабул қилинган бўлиб, у аёллар ҳуқуқларини таъминлаш, гендер тенглигини ривожлантириш ҳамда БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларини илгари суришда муҳим ўрин тутади.
БМТнинг “Аёллар” ташкилоти бош қароргоҳи томонидан давлатларга юборилган расмий мурожаатда, Пекин+30 дастури (яъни Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг 30 йиллигини нишонлаш доирасида) миллий ихтиёрий мажбуриятларни белгилаш таклифи илгари сурилган.
Ихтиёрий мажбуриятлар – бу давлатларнинг ўз ташаббуси билан қабул қиладиган сиёсий ваъдалари бўлиб, улар ҳуқуқий мажбурий кучга эга эмас. Шу билан бирга, аёллар ҳуқуқларини таъминлаш, гендер тенглигини ривожлантириш, таълим ва соғлиқни сақлаш имкониятларини кенгайтириш, қарор қабул қилиш жараёнларида аёлларнинг тенг иштирокини таъминлаш ҳамда иқлим адолатини илгари суриш каби устувор йўналишларда амалий қадамлар ташлашга тайёрликни ифодалайди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази барча давлат органларига мурожаат қилиб, Пекин+30 дастурида белгиланган олтита устувор йўналишдан бир ёки иккитаси бўйича чора-тадбирлар механизмини ишлаб чиқиш ҳамда тегишли таклифларни тақдим этишни сўради.
Пекин+30 дастурининг устувор йўналишлари:
1. Рақамли инқилоб – рақамли гендер тафовутини камайтириш, аёлларнинг технология ва инновациялардан тенг фойдаланишини таъминлаш.
2. Қашшоқликдан озодлик – ижтимоий ҳимоя, таълим, соғлиқни сақлаш ва яшил иш ўринлари орқали аёллар қашшоқлигини камайтириш.
3. Нол даражали зўравонлик – аёлларга қарши зўравонликни тугатиш бўйича қонунчилик ва миллий ҳаракат режалари орқали самарали чоралар кўриш.
4. Тўлиқ ва тенг қарор қабул қилиш ҳуқуқи – давлат бошқаруви ва жамоат ҳаётининг барча даражаларида аёлларнинг тенг вакиллиги ва иштирокини таъминлаш.
5. Тинчлик ва хавфсизлик – аёллар, тинчлик ва хавфсизлик кун тартибини амалга ошириш, маҳаллий аёллар ташкилотларини қўллаб-қувватлаш.
6. Иқлим адолати – аёллар, айниқса қишлоқ ва тубжой жамоалардан бўлган хотин-қизларнинг экологик барқарорлик ва яшил иқтисодиёт жараёнларида фаол иштирокини таъминлаш.
Ушбу устувор йўналишлар бўйича иловада келтирилган шаклга мувофиқ таклифларингизни беришингиз мумкин.
Мазкур таклифлар 2025 йил 1-сентябрга қадар Миллий марказнинг info@nhrc.uz электрон почта манзилига юборилиши лозим.

Узбекистан готовится к новым национальным добровольным обязательствам в честь 30-летия принятия Пекинской декларации и Платформы действий
В 2025 году мировое сообщество широко отмечает 30-летие принятия Пекинской декларации и Платформы действий. Этот исторический документ был принят в сентябре 1995 года на Четвёртой всемирной конференции по положению женщин в Пекине 189 государствами и сыграл важную роль в обеспечении прав женщин, развитии гендерного равенства, а также в продвижении Целей устойчивого развития ООН.
В официальном обращении, направленном государствам штаб-квартирой структуры ООН-Женщины, предложено в рамках программы «Пекин+30» (то есть в честь 30-летия принятия Пекинской декларации и Платформы действий) определить национальные добровольные обязательства.
Добровольные обязательства – это политические обещания, принимаемые государствами по собственной инициативе. Они не имеют обязательной юридической силы, но выражают готовность предпринимать практические шаги в таких приоритетных направлениях, как обеспечение прав женщин, развитие гендерного равенства, расширение доступа к образованию и здравоохранению, обеспечение равного участия женщин в процессах принятия решений, а также продвижение климатической справедливости.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека обратился ко всем государственным органам с просьбой разработать механизмы мероприятий по одному или двум направлениям из шести приоритетов, определённых в программе «Пекин+30», а также представить соответствующие предложения.
Приоритетные направления программы «Пекин+30»:
1. Цифровая революция – сокращение цифрового гендерного разрыва, обеспечение равного доступа женщин к технологиям и инновациям.
2. Освобождение от бедности – снижение уровня бедности среди женщин посредством социальной защиты, образования, здравоохранения и создания «зелёных» рабочих мест.
3. Нулевой уровень насилия – принятие и реализация законодательства, а также национальных планов действий по ликвидации насилия в отношении женщин.
4. Полное и равное право на участие в принятии решений – обеспечение равного представительства и участия женщин на всех уровнях государственного управления и общественной жизни.
5. Мир и безопасность – реализация повестки «Женщины, мир и безопасность», поддержка местных женских организаций.
6. Климатическая справедливость – активное участие женщин, в особенности из сельских и коренных сообществ, в процессах экологической устойчивости и «зелёной» экономики.
По данным приоритетным направлениям вы можете представить свои предложения в соответствии с формой, приведённой в приложении.
Указанные предложения необходимо направить в Национальный центр по правам человека до 1 сентября 2025 года на электронный адрес: info@nhrc.uz.