Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги ташаббуслари дунё ҳамжамияти томонидан ўз эътирофини топмоқда
Сўнгги йилларда Ўзбекистон раҳбарияти ва ҳукумати томонидан инсон ҳуқуқларини ҳар томонлама ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар дунё ҳамжамияти томонидан эътироф этилиб, юқори баҳога сазовор бўлмоқда.
Маълумки, инсон ҳуқуқларини таъминламай туриб давлатнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий, маданий-инсонпарварлик муаммоларини ҳал этиш ғайри имкон.
Мамлакатимизда демократия ва инсон ҳуқуқларининг ҳозирги давр мезонларига жавоб берадиган барқарор сиёсий тизими ташкил этилган бўлиб, бу йўналишда барча даражада, яъни қонунчилик, ижро ва суд ҳокимияти органлари фаол иш олиб бормоқда. Энг асосийси, Ўзбекистон жамиятида қонун устуворлиги тамойилига ҳурмат билан муносабатда бўлиш қарор топмоқда, инсон ҳуқуқлари маданияти шаклланмоқда.
Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг таъсирчан тизимини ташкил этди. Тизим парламент Омбудсмани, болалар Омбудсмани, бизнес-Омбудсман ва Инсон ҳуқуқлари бо
ъйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказини қамраб олган.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши (ИҲК) ва шартнома қўмиталари тавсиялари ҳисобга олинган ҳолда 2020 йилнинг июнида биринчи марта Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг миллий стратегияси қабул қилингани ҳолда бу дастуриламал ҳужжат изчил ҳаётга тадбиқ этилмоқда.
Умуман, Ўзбекистоннинг ИҲКга сайланиши халқаро ҳамжамият томонидан республикада эришилган муваффақиятлар ҳамда жамиятни либераллаштириш соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишда кузатилаётган тараққиёт, инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликлари мустаҳкамланаётгани, шунингдек, давлатимиз раҳбарининг инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро ҳамда минтақавий ташаббуслари эътироф этилишининг яққол тасдиғи ҳисобланади.
“Ўзбекистон Президенти мамлакатда демократик ўзгаришларнинг асосий устувор йўналишларини аниқ ва равшан тарзда белгилаб берди, дейди Испаниянинг Евроосиё тадқиқотлари ассоциацияси раҳбари Фернандо М
орагон. - Хусусан, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларда марказий ўрин инсон ҳуқуқлари ва эркинлиги асосларини таъминлаш, жамиятда аёллар ўрнини оширишга қаратилган”.
Ўзбекистон Президентининг БМТ Бош Ассамблеяси 75-юбилей сессияси, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 46-сессиясидаги нутқлари, шунингдек, мамлакат парламентига Мурожаатномасида янги Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳал қилувчи устуворликларини белгилаб берди. Улар, хусусан, соғлом бўлиш ҳуқуқини таъминлаш, гендер тенглик, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим, судлар мустақиллигини мустаҳкамлаш, қийноқларга қарши кураш, инсон ҳуқуқлари соҳасида минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш каби соҳаларни қамраб олган.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Президенти глобал, минтақавий ва миллий кўламдаги қатор муҳим ташаббусларни илгари сурмоқда. Улар амалда ҳар бир инсоннинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминла
шнинг барча механизмларини, мавжуд муаммоларни ҳамда уларни ҳал этиш йўлларини ўз ичига олади.
“Ўзбекистон Президенти ташаббусларида мантиқийлик мавжуд, улар чуқур ўйланган, амалий ва халқаро андозаларга мослаштирилган, - дейди Таиланд Миллий ассамблеяси юқори палатасининг сенатори Абдулҳалим Минсар. - Айнан шунинг учун, менинг фикримча, ташаббуслар халқаро ҳамжамият томонидан илиқ кутиб олинмоқда”.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги глобал ташаббуслари сирасига қуйидагиларни киритиш мумкин.
БМТнинг “Инсон ҳуқуқлари йўлида ҳаракатга даъват” ташаббусини илгари суриш. БМТнинг мазкур ташаббуси Ўзбекистонда ушбу соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларга ҳамоҳангдир.
Бугунги кунда интеллектуал ва маънавий ривожланган, ташаббускор ёшлар барқарор ривожланишнинг етакчилари бўлмоқда. Жаҳонда икки миллиард нафарга яқин ёшлар бор. Бу йил Ўзбекистонда “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб эълон қилинган. Инсоният тинчлик ва хавфс
изликка таҳдидлар, терроризм ва экстремизм, ирқий тоқатсизлик, иқлим ўзгариши, шунингдек, Ковид-19 пандемияси каби дуч келаётган кўпгина муаммоларни ҳал этиш ёшларнинг фаол иштирокисиз бўлмайди.
Ўзбекистон Президенти томонидан Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисидаги ҳалқаро конвенсиянинг қабул қилиш бўйича илгари сурилган ташаббус жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланмоқда.
Яна бир глобал ташаббус бу - БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия бўйича декларацияси доирасидаги мажбуриятларни бажаришдир.
Ушбу соҳада Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорлигининг ривожлантириш истиқболларини ҳисобга олган ҳолда давлатимиз раҳбари ўзаро муносабатларни сифат жиҳатидан янги амалий даражага кўтарадиган янги ташаббусларни белгилаб берди.
Суд кенгашларининг мақоми ва фаолиятига бағишланган халқаро принсипларни ишлаб чиқиш борасидаги Ўзбекистон ташаббуси ҳам алоҳида аҳамиятга эга. Ҳозирги пайтга қадар суд кенгашлари фаолияти масалаларини тартибга соладиган ҳеч қандай
халқаро ҳужжат мавжуд эмас.
Ўзбекистон суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларни чуқурлаштиришга устувор эътибор бермоқда, натижада судларнинг мустақиллиги ва адолатли суд иши ҳуқуқини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро стандартларни имплементация қилиш бўйича аниқ чоралар қабул қилинди.
Мамлакатимизнинг минтақавий даражадаги инсон ҳуқуқлари соҳасидаги янги ташаббуслари ҳам дунё ҳамжамияти ва минтақа мамлакатлари томонидан кенг қўллаб-қувватланмоқда.
Халқаро экспертларнинг баҳолашларича, Ўзбекистон Президенти томонидан ушбу йўналишда илгари сурилган уч муҳим ташаббус алоҳида эътиборга молик.
Биринчиси - жорий йилда 2020 йил ташкил этилган Марказий Осиё мамлакатлари Етакчи аёлларининг мулоқотидаги раислик Ўзбекистонга ўтди. Шуни таъкидлаш керакки, БМТ маълумотларига кўра, ялпи ички маҳсулотнинг ўсиши бевосита аёллар тадбиркорлигининг ривожланиш даражасига боғлиқдир. Шу муносабат билан давлатимиз раҳбари Марказий Осиё мамлакатлари Етакчи аёллари мулоқотининг мажлисини, шун
ингдек, бизнес-анжуманини ташкил этиш таклифини илгари сурди.
Мазкур тадбирлар хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш соҳасидаги энг яхши тажриба ва амалиётни ўртоқлашиш, уларнинг иш билан муносиб равишда банд бўлишини таъминлаш ҳамда бизнесини ривожлантириш, аёлларга нисбатан зўравонликнинг ҳар қандай кўринишларининг олдини олишга, шунингдек, бу соҳада халқаро ва минтақавий даражалардаги ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга кўмаклашади.
Иккинчиси - имконияти чекланган одамларнинг ўз имкониятларидан фойдаланиш масалалари бўйича Минтақавий кенгашни ташкил этиш.
Ўзбекистон аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишни кучайтиришни, шу жумладан, ногиронликни белгилашнинг “ижтимоий модели” жаҳон стандартларига мувофиқ бўлишига босқичма-босқич ўтиш муҳимлигини алоҳида таъкидлайди. Минтақавий кенгаш мунтазам равишда имконияти чекланган одамлар ҳуқуқларини таъминлаш, уларни жамиятга интеграциялаш, ўз имкониятларидан фойдаланиши учун қулай шароитларни яра
тиш масалаларини муҳокама қилиш ва қарорлар ишлаб чиқиш имконини беради.
Учинчиси, Ўзбекистон изчил равишда Осиё минтақасида инсон ҳуқуқлари бўйича минтақавий механизмни яратиш ташаббусини илгари сураётганидир. Мамлакатимиз ташаббуси билан мунтазам амал қиладиган минбар – Инсон ҳуқуқлари бўйича Самарқанд анжумани ташкил этилди.
Таклиф этилган минтақавий механизмнинг ташкил этилиши Осиё қитъасида инсон ҳуқуқларини ва эркинликларини таъминлашни яхшилашга, тегишли минтақавий ва халқаро механизмларни мустаҳкамлашга кўмаклашади.
Ўзбекистоннинг миллий даражада инсон ҳуқуқлари соҳасидаги янги ташаббуслари ҳам муҳим аҳамият касб этмоқда.
Хусусан, БМТнинг “Ҳеч кимни эътибордан четда қолдирмаслик” тамойилига мувофиқ, 2030 йилгача Кун тартиби доирасида миллий барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш ташаббусидир.
Ўзбекистон БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишига қатъий содиқ. Ўзбекистонда амалга оширилаётган 2017–2021 йиллардаги Ҳаракатлар стратеги
ясининг устуворликлари Барқарор ривожланиш мақсадларига тўла мутаносибдир. Камбағаллик билан курашиш, фуқароларнинг ижтимоий, иқтисодий ва маданий ҳуқуқларини таъминлаш янги Ўзбекистоннинг устуворликлари ҳисобланади.
Яна бир ташаббус БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенсиясини ратификация қилишдир. Ушбу ҳужжат ҳозирча ХХИ асрда қабул қилинган ягона конвенсия ҳисобланади. Ўзбекистон уни 2009 йилда имзолаган. Бу мамлакатимизнинг алоҳида эҳтиёжларга эга шахслар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга содиқ эканидан далолат беради.
Бу йил “Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқлари тўғрисида”ги янги қонун кучга кирди. Конвенсияни ратификация қилиш Ўзбекистонда ушбу соҳада амалга оширилаётган ишларни сифат жиҳатдан янги даражага олиб чиқишга хизмат қилади.
Навбатдаги ташаббус Болалар Омбудсмани тўғрисидаги қонуннинг қабул қилинишидир. Ушбу ҳужжат қонунчилик даражасида асосий ғоялар, мақсадлар, устуворликлар, қонуннинг амал қилишига тааллу
қли бўлган шахслар доирасини, уларнинг асосий ҳуқуқ ва мажбуриятларини ўрнатади.
Унинг жорий йилда – Бола меҳнатини бартараф этиш халқаро йилида қабул қилиниши Ўзбекистоннинг болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга содиқлигини англатади.
Яна бир ташаббус БМТ Бош котиби Антонио Гутерришнинг фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини қисқартириш бўйича қатъий чоралар кўриш тўғрисидаги даъватини қўллаб-қувватлаш билан изоҳланади.
2020 йилда 50 минг нафар ватандошимизга Ўзбекистон фуқаролиги тақдим этилди. 2021 йилда яна 20 минг одамга фуқаролик тақдим этилиши режалаштирилмоқда.
Ўзбекистоннинг фуқаролиги бўлмаган шахслар сонини камайтириш бўйича сиёсати БМТнинг Қочоқлар ишлари бўйича Олий комиссари бошқармаси томонидан ижобий баҳоланмоқда.
Қийноқларга қарши кураш бўйича ташаббус ҳам юқори эътирофга сазовор бўлмоқда. Бу Ўзбекистонда суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг устувор йўналиши ҳисобланади. Қийноқларнинг олдини олиш миллий превентив меха
низмини жорий этиш бўйича иш бошланди. Жаслиқ қўрғонида жойлашган ихтисослаштирилган жазони ижро этиш колониясининг ёпилиши муҳим инсонпарварлик воқеаси бўлди. Кўрилаётган чоралар натижасида озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган маҳкумларнинг сони деярли уч баробарга камайди.
Ўзбекистон ташаббусларининг амалга оширилиши глобал ва минтақавий даражаларда ўзаро ҳамкорликнинг ноёб моделини яратиш имконини бериб, ҳар бир инсоннинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда амалга ошириш йўлида халқаро кўламда намуна бўлиб хизмат қилади.

Инициативы Узбекистана по защите прав человека признаются международным сообществом
В последние годы усилия Узбекистана по всесторонней защите прав человека получают признание и высокую оценку мирового сообщества. Руководство страны при этом исходит из того, что без обеспечения прав человека невозможно решить социально-экономические, политические, правовые, культурные и гуманитарные проблемы государства.
Узбекистан первым из государств Центральной Азии создал действенную систему национальных институтов по правам человека, который включает парламентского Омбудсмана, детского Омбудсмана, Бизнес-омбудсмана и Национальный центр по правам человека.
С учетом рекомендаций Совета по правам человека и договорных комитетов ООН в июне 2020 года впервые принята и последовательно реализуется Национальная стратегия Узбекистана по правам человека.
«Президент Узбекистана четко обозначил главные приоритеты демократических преобразований в стране, - говорит глава Испанской ассоциации евразийских исследований Фернандо Морагон. - В частности, центральная часть проводимых в Узбекистане реформ направлена ​​на обеспечение основ прав и свобод человека, повышение роли женщин в обществе».
Президент Узбекистана в своих выступлениях на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Сегменте высокого уровня 46-й сессии Совета ООН по правам человека, а также в Послании Парламенту страны определил ключевые приоритеты Нового Узбекистана в области прав человека, которые охватывают такие сферы, как обеспечение права на здоровье, гендерное равенство, защита прав лиц с инвалидностью, защита прав молодежи, образование в области прав человека, укрепление независимости судов, борьба с пытками и развитие регионального сотрудничества в области прав человека.
Следует отметить, что Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив глобального, регионального и национального масштаба, которые практически охватывают все механизмы обеспечения прав и законных интересов каждого человека, имеющиеся проблемы и пути их решения.
«Инициативы Президента Узбекистана логичны, продуманы, практичны и соответствуют международным стандартам, - отмечает сенатор верхней палаты Национального собрания Таиланда Абдулхалим Минсар. - Вот почему, на мой взгляд, эти инициативы тепло приветствуются международным сообществом».
Узбекистан также активно продвигает инициативу ООН «Призыв к действиям в интересах прав человека». Она созвучна с осуществляемыми в Узбекистане реформами в этих сферах.
Предложение о принятии Международной конвенции о правах молодежи, выдвинутое Президентом Узбекистана, поддерживается мировым сообществом. Сегодня интеллектуально и духовно развитая, инициативная молодежь становится драйвером устойчивого прогресса. В мире около 2 миллиардов молодых людей. Нынешний год в Узбекистане объявлен Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Решение большинства проблем, с которыми сталкивается человечество, таких как угрозы миру и безопасности, терроризм и экстремизм, расизм, изменение климата, а также пандемия COVID-19 не должно происходить без активного участия молодых людей.
Еще одна из глобальных инициатив – это выполнение обязательств в рамках Декларации ООН по образованию и воспитанию в области прав человека.
С учетом состояния и перспектив развития сотрудничества Узбекистана с ООН в этой сфере глава государства обозначил новые инициативы, переводящие наши взаимоотношения на качественно новый практический уровень. В частности, предложение Узбекистана о разработке международных принципов, посвященных статусу и деятельности судейских советов, также имеет особое значение. К настоящему времени отсутствует какой-либо международный документ, регламентирующий вопросы деятельности судейских советов.
Узбекистан уделяет приоритетное внимание углублению реформ в судебно-правовой сфере, в результате которых были приняты конкретные меры по имплементации международных стандартов в сфере независимости судов и защиты права на справедливое судопроизводство.
Инициативы Узбекистана в сфере прав человека регионального масштаба поддерживается мировым сообществом и странами региона. По оценкам международных экспертов, отдельного внимания заслуживают обозначенные Президентом Узбекистана три важные инициативы на данном направлении.
Первая инициатива связана с переходом к Узбекистану в 2021 году председательства в рамках созданного в прошлом году Диалога женщин-лидеров стран Центральной Азии.
Их проведение позволит обменяться лучшим опытом и практикой в сфере расширения прав и возможностей женщин, создания условий для обеспечения их достойной занятости и развития бизнеса, предотвращения любых форм насилия в отношении женщин, а также будет способствовать укреплению взаимодействия в этой сфере на международном и региональном уровнях.
Еще одно предложение - создание Регионального совета по вопросам самореализации людей с ограниченными возможностями. Президент Узбекистана особо подчеркивает важность усиления социальной защиты населения, в том числе путем поэтапного перехода к соответствующей мировым стандартам «социальной модели» определения инвалидности. Региональный совет позволит на регулярной основе обсуждать и вырабатывать решения по обеспечению прав людей с ограниченными возможностями, их интеграции в общество, созданию благоприятных условий для их самоорганизации.
Третья инициатива - Узбекистан последовательно выступает за создание регионального механизма по правам человека в Азиатском регионе. В частности, по его инициативе создана постоянно действующая площадка - Самаркандский форум по правам человека.
Следует отметить, что новые инициативы Узбекистана в сфере прав человека национального масштаба обретают особую важность. В частности, это реализация национальных целей устойчивого развития в рамках Повестки дня до 2030 года в соответствии с принципом ООН «Никого не оставлять позади».
Узбекистан твердо привержен достижению Целей устойчивого развития (ЦУР) ООН. Приоритеты реализуемой в Узбекистане Стратегии действий в 2017-2021 годах всецело согласуются с ЦУР. Борьба с бедностью, обеспечение социальных, экономических и культурных прав граждан являются приоритетами Нового Узбекистана.
Еще одна инициатива - это ратификация Конвенции ООН о правах инвалидов. Данная конвенция является пока единственной конвенцией, принятой в XXI веке. Узбекистан подписал ее в 2009 году и ратифицировал в мае текущего года, что свидетельствует о его приверженности защите прав лиц с особыми потребностями, лиц с инвалидностью.
В этом году в нашей стране вступил в силу новый закон «О правах лиц с инвалидностью», который наряду с ратификацией Конвенции ООН способствует поднятию на качественно новый уровень осуществляемых в Узбекистане мер в этой сфере.
Третья инициатива - принятие закона о детском Омбудсмане. Данный закон на законодательном уровне установит основные идеи, цели, примат, круг лиц, на которых распространяется действие закона, их основные права и обязанности.
Его принятие в нынешнем гоуд, который провозглашен как Международный год ликвидации детского труда, позволит закрепить и подчеркнуть незыблемость и безвозвратность принципа приверженности Узбекистана защите прав, свобод и законных интересов детей.
Следующая инициатива - поддержка призыва Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о принятии решительных мер по сокращению числа лиц без гражданства.
Инициатива Узбекистана по борьбе с пытками – приоритетное направление судебно-правовых реформ в Узбекистане. Начата работа по внедрению национального превентивного механизма предупреждения пыток. Закрытие специализированной колонии по исполнению наказаний, расположенной в поселке Жаслык, стало важным гуманным событием. В результате принимаемых мер число осужденных, содержащихся в местах лишения свободы, уменьшилось почти в 3 раза.
В целом, реализация инициатив Узбекистана в области защиты прав человека, как отмечается авторитетными международными организациями и экспертами, способствует созданию уникальной модели взаимодействия на глобальном и региональном уровнях и станет примером для всего международного сообщества на пути обеспечения и реализации прав, свобод и законных интересов людей.