Коррупцияга қарши курашиш ва очиқлик бўйича Тошкент форуми ўтказилди
Унда Хитой, Малайзия, Словения, Украина, Грузия, Озарбайжон ва Қозоғистон коррупцияга қарши курашиш бўйича идора раҳбарлари, шунингдек, дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар вакиллари, хорижий экспертлар, вазирлик ҳамда идоралар, фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок эти.
“Аксилкоррупция ҳафталиги” доирасида ўтказилаётган ушбу тадбирда Олий Мажлиси Сенати Раиси Т.Нарбаева кириш сўзи билан иштирок этди.
Давлат раҳбари томонидан Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 75-сессиясида таъкидлаганидек Ўзбекистонда ушбу иллатга муросасиз кураш янги босқичга кўтарилган, бу борада муҳим қонун ҳужжатлари қабул қилиниб, мустақил тузилма ташкил этилган.
Мамлакатимизда бюрократик тўсиқларни бартараф этиш, давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида очиқлик ва шаффофликни таъминлаш, “яширин иқтисодиёт”ни қисқартириш чоралари кўрилмоқда ҳамда “Коррупциясиз соҳа” лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Парламентнинг ҳар икки палатасида махсус коррупцияга қарши курашиш қўмиталари ташкил этилиб, парламент назорати институти мустаҳкамланди.
Шунингдек, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ва Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши ташкил этилди.
Давлатимизда қонунчилик ва маъмурий соҳаларда амалга оширилган тизимли ислоҳотларнинг натижасида, Ўзбекистон 2020 йил якунларига кўра “Очиқ маълумотларни кузатиш” халқаро индексида 125 поғонага кўтарилиб, 44-ўринни эгаллади. Бунда давлат ва жамият бошқаруви соҳасидаги 20 та йўналиш бўйича кўрсаткичларни ошкор қилиб бориш амалиёти жорий этилгани ҳам муҳим аҳамият касб этгани таъкидланди.
Ўзбекистон дунёда биринчилардан бўлиб “Очиқлик презумпцияси” тамойилини Президентнинг “Давлат органлари ва ташкилотларининг фаолияти очиқлигини таъминлаш, шунингдек, жамоатчилик назоратини самарали амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан мустаҳкамлади.
Тадбирда коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш, давлат хизматининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, коррупцияга қарши курашишнинг илғор механизмларини жорий этиш бўйича миллий ва халқаро тажрибани тақдим этиш, қолаверса, коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги ҳуқуқий ва институционал базани янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Форум доирасида хорижий мамлакатлар мисолида коррупцияга қарши бўйича кўрилаётган чораларнинг моҳияти ва хусусиятларини очиб берилди. Тадбирда юртимизда коррупцияга қарши курашиш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижаларини халқаро ҳамжамият эътиборига ҳавола этилди.
Бундан ташқари, давлат бошқарувида коррупцияга қарши курашиш бўйича таъсирчан чора-тадбирларни кўриш, шу жумладан, коррупцияга қарши курашиш “комплаенс-назорат” тизимини жорий этиш, манфаатлар тўқнашувини олдини олиш, мансабдор шахсларнинг мол-мулкларини декларациялаш ва тартибга солишнинг усуллари, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг лойиҳаларини коррупцияга қарши экспертизадан ўтказишда фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситаларини жалб этиш юзасидан иштирокчилар ўртасида фикр алмашилди.
Шунингдек, тадбир доирасида Ўзбекистонда амалга оширилаётган аксилкоррупциявий ислоҳотларни халқаро ҳамжамият вакилларига етказишга қаратилган “Uzbekistan Anti-corruption digest” журналининг илк сони тақдимоти бўлиб ўтди.

Ташкентский форум по противодействию коррупции и открытости
В нем приняли участие руководители антикоррупционных агентств Китая, Малайзии, Словении, Украины, Грузии, Азербайджана и Казахстана, а также представители дипломатического корпуса и международных организаций, зарубежные эксперты, представители министерств и ведомств, институтов гражданского общества и средств массовой информации.
В мероприятии, которое проведено в рамках Недели борьбы с коррупцией, приняла участие Председатель Сената Олий Мажлиса
Т. Нарбаева.
На 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН глава государства подчеркнул, что в Узбекистане бескомпромиссная борьба с этим злом поднята на новый уровень, приняты важные законодательные акты и создана независимая структура.
В нашей стране принимаются меры по устранению бюрократических барьеров, обеспечению открытости и прозрачности во всех сферах жизни государства и общества, сокращению «теневой экономики» и реализации проектов «Сфера без коррупции».
В обеих палатах парламента созданы специальные комитеты по противодействию коррупции, усилен институт парламентского контроля.
Кроме того, созданы Агентство по противодействию коррупции и Национальный совет по противодействию коррупции.
В результате системных реформ в законодательной и административной сферах в 2020 году Узбекистан поднялся на 125 позиций и занял 44 место в международном индексе «Мониторинг открытых данных». Отмечалось, что при этом в сфере государственного управления также важное значение имеет внедрение практики раскрытия показателей по 20 направлениям.
Узбекистан одним из первых в мире усилил принцип «презумпции открытости» в соответствии с Указом Президента « О дополнительных мерах по обеспечению открытости деятельности государственных органов и организаций, а также эффективной реализации общественного контроля».
В ходе мероприятия обсуждались вопросы противодействия и предупреждения коррупции, обеспечения открытости и прозрачности государственной службы, представления национального и международного опыта по внедрению передовых механизмов противодействия коррупции, а также дальнейшего совершенствования правовой и институциональной базы в борьбе с коррупцией.
В рамках Форума раскрыты сущность и особенности антикоррупционных мер на примере зарубежных стран. В ходе мероприятия международному сообществу были представлены результаты проводимых реформ по противодействию коррупции в нашей стране.
Кроме того, состоялся обмен мнениями участниками относительно принятия эффективных мер по противодействию коррупции в сфере государственного управления, в том числе внедрения системы «комплаенс-контроля» для борьбы с коррупцией, предупреждения конфликта интересов, методов декларирования и регулирования имущества должностных лиц, по привлечению институтов гражданского общества и средств массовой информации к антикоррупционной экспертизе нормативно-правовых актов и их проектов.
В рамках мероприятия также была представлена презентация первого номера журнала «Антикоррупционный дайджест Узбекистана», цель которого – информирование международного сообщества о текущих антикоррупционных реформах в Узбекистане.