Жиддадаги семинарда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг конституциявий ҳуқуқларини мустаҳкамлаш амалиёти ҳақида сўз борди
Ўзбекистон вакиллари Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) томонидан “Аёлларнинг таълим олиш ҳуқуқи: муаммолар ва келгусидаги ҳаракатлар” мавзусида ўтказиган халқаро семинари ишида иштирок этди. Хақаро анжуман 25 май куни Саудия Арабистонининг Жидда шаҳрида бўлиб ўтди.
Семинар Ислом ҳамкорлик ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясининг 21-сессияси доирасида ташкил этилди.
Семинардан кўзланган мақсад – аёлларнинг таълим олиш ҳуқуқини амалга ошириш бўйича илғор тажрибаларни алмашиш, шунингдек, мавжуд муаммоларни муҳокама қилиш ва ИҲТ мамлакатларида, айниқса, Афғонистонда хотин-қизларнинг таълим олиш имкониятларини яхшилаш бўйича тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат.
Тадбирда ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси аъзолари, ИҲТ давлатларининг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ва ихтисослаштирилган ташкилотлари намояндалари, БМТ, ИҲТ Котибияти, ISESCO халқаро экспертлари, Саудия Арабистони хотин-қизлар ташкилотлари ва таълим муассасалари вакиллари иштирок этди.
Халқаро семинарда ишида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев ва Ўзбекистоннинг Жидда шаҳридаги Бош консуллиги ходими У.Ўзгановдан иборат Ўзбекистон делегацияси қатнашди.
Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституцияси қабул қилингани, унда хотин-қизлар ҳуқуқларининг конституциявий кафолатлари кенг  кўамда мустаҳкамлангани акс этган маълумотлар семинар иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.
Ўзбекистонда қизларнинг олий таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, аёллар ҳуқуқлари соҳасида халқаро стандартларни жорий этиш, хусусан, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий таълим дастурини амалга ошириш, хотин-қизлар ҳуқуқлари бўйича ўқув курсларини жорий этиш ҳамда гендер тенглигини таъминлаш борасида амага оширилаётган ишлар ҳақида ҳам атрофлича ахборот тақдим этилди.
Жаҳон статистик маълумотларига кўра, ИҲТ давлатларининг учдан икки қисмида олий таълим муассасаларида ўқиётган хотин-қизлар сони эркакларга қараганда камчиликни ташкил этади. Семинарда таъкидланганидек, 2016 йилда Аёллар тараққиёти бўйича ҳаракатлар режаси ва ИҲТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Қоҳира декларациясида давлатларнинг барча даражаларда барча хотин-қизлар учун тенг имкониятларни таъминлаш мажбурияти кўзда тутиган бўлиб, ушбу мажбуриятларни тизимли равишда амалга ошириш зарурати белгиланган.
Афғонистонда аёлларнинг таълим олиши тақиқлангани билан боғлиқ ҳолатни қайта кўриб чиқиш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни қатъият билан илгари суриш зарурлиги таъкидланди.
Семинарда хотин-қизларни таълимнинг барча даражаларида ўқитиш имкониятларини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

Усиление конституционных прав женщин и девочек в Узбекистане презентовано на семинаре в Джидде
Представители Узбекистана приняли участие в работе международного семинара Организации исламского сотрудничества (ОИС) на тему «Право на образование для женщин: вызовы и дальнейшие действия». Он состоялся 25 мая 2023 года в г. Джидда (Саудовская Аравия).
Семинар организован в рамках 21-сессии Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации Исламского Сотрудничества (НПКПЧ ОИС).
Цель семинара – обмен передовым опытом по вопросам реализации права на образование для женщин, а также обсуждение имеющихся проблем и выработка рекомендаций по улучшению доступа образования для женщин и девочек в странах ОИС, особенно в Афганистане.
В работе мероприятия принимают участие члены НПКПЧ ОИС, представители национальных институтов по правам человека, профильных организаций стран ОИС, международные эксперты ООН, Секретариата ОИС, ISESCO, представители женских организаций и образовательных учреждений Саудовской Аравии.
В состав делегации Узбекистана вошли первый заместитель директора Национального центра по правам человека М. Тиллабаев и сотрудник Генерального консульства РУз в Джидде У. Узганов.
У участников семинара большой интерес вызвала информация о принятии новой Конституции Узбекистана, в которой отражено усиление конституционных гарантий прав женщин и девочек.
Были также представлены реализуемые в Узбекистане меры по расширению доступа женской молодежи к высшему образованию, имплементации международных стандартов в сфере прав женщин, в частности, реализации Национальной программы образования в области прав человека, внедрению учебных курсов по правам женщин и гендерному равенству.
Как было отмечено в ходе семинара, согласно мировой статистике в двух третях странах ОИС число женщин в высшем образовании меньше, чем мужчин.  Была подчеркнуто необходимость системной имплементации Плана действий по улучшению положения женщин 2016 года и Каирской декларации ОИС по правам человека, в которых отмечается обязанность государств по обеспечению равных возможностей и доступа для всех женщин и девочек к качественному образованию на всех уровнях.
Эксперты также отметили необходимость дальнейшего продвижения международных усилий по пересмотру запрета на получение женщинами образования в Афганистане.
На семинаре была особо подчеркнута важность расширения доступа образования для женщин на всех уровнях.