“Болаларга беринг дунёни”, “Конституция – менинг нигоҳимда”: онлайн танловлар ғолиблари тақдирланди
2021 йил 15 декабрь куни Тошкент шаҳрида 20 ноябрь – Бутунжаҳон болалар куни ҳамда 8 декабрь – Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинган кунга бағишланган “Болаларга беринг дунёни” ва “Конституция – менинг нигоҳимда” танловлари ғолибларини тақдирлаш маросими бўлди.
Онлайн танловлар Республика “Баркамол авлод” болалар мактаби томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда  Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ҳузуридаги Ёшлар парламенти билан ҳамкорликда ташкил этилди.
“Болаларга беринг дунёни” танловига ўқувчи-ёшлар томонидан жўнатилган 500 дан ортиқ ижодий иш орасидан мутлақ ғолиб ва совриндорлар аниқланди.
Хусусан, “Бола ҳуқуқларига оид энг таъсирли видеоролик” йўналиши бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Нукус тумани “Баркамол авлод” болалар мактаби тўгараги аъзоси Бексултан Нзаматдинов биринчи ўринга лойиқ деб топилди.
Шунингдек, “Бола ҳуқуқларига оид энг маъноли чизилган расм” йўналиши бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Қўнғирот туман “Баркамол авлод” болалар мактаби тўгараги аъзоси Гуласен Алланова биринчи ўринга сазовор бўлди.
Ўз навбатида, “Конституция – менинг нигоҳимда” онлайн танловига мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан ўқувчи-ёшлар томонидан жўнатилган  700 дан ортиқ ижодий иш орасидан мутлақ ғолиб ва совриндорлар аниқланди.
Биринчи ўрин Наманган вилояти, Давлатобод тумани, 58-умумий ўрта таълим мактабининг 7-синф ўқувчиси Саидкомил Комилжоновга насиб этди.
Танлов ғолиблари сертификат ва қимматли совғалар, жумладан, планшет, телефон, смарт-соатлар билан тақдирланди.  Танловда фаол иштирок этган ўқувчи-ёшлар ҳам сертификат ва китоблар тўплами соҳибларига айландилар.
Мазкур танловлар болаларнинг ўз ҳуқуқ ва эркинликларини, Конституцияни билиш даражаларини намоён қилди. “Конституция – менинг нигоҳимда” онлайн танлови ёшларнинг Асосий қонунимиз мазмун-моҳиятидан яхши хабардор эканини кўрсатди. Энг муҳими, болаларимизнинг ҳуқуқий билимларини ошириш ва бу борадаги кўникмаларини ривожлантириш истаги кучли экани яққол намоён бўлди.
Танлов иштирокчилари ва ғолиблари томонидан таъкидланганидек, ҳар икки танлов юртимиз ёшларида катта таассурот қолдирди ва уларнинг ўз ҳуқуқлари ва Конституция тўғрисидаги билимларини яхшилашга хизмат қилди. Шунинг учун бундай танловлар келгусида ҳам ўтказилиши мақсадга мувофиқдир.

Чтобы с детства больше знать о Конституции и правах ребенка
Республиканская детская школа «Баркамол авлод» и Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека подвели итоги конкурсов, посвященных правовому просвещению детей. Победители и призёры со всей страны были приглашены в Ташкент и 15 декабря 2021 года получили свои награды в торжественной обстновке.
Для школьников из Каракалпакстана, Джизака, Кашкадарьи и других регионов страны это награждение стало ярким событием их жизни. Сюда были приглашены авторы наиболее интересных и творческих работ, присланных на два конкурса: «Подари мир детям» и «Конституция в моих глазах», посвященных Всемирному дню защиты детей, который отмечается 20 ноября, и Дню Конституции Узбекистана - 8 декабря.
Саидкомил Комилжонов, ученик 58-й школы Давлатабадского района Наманганской области стал победителем онлайн-конкурса «Конституция моими глазами», на который поступило более 700 творческих работ.
В свои 13 лет, Саидкомил уже по-настоящему ответственный человек и, думается, не случайно. Он - старший из трех братьев в своей семье, а значит, что такое отвечать за других и доводить дело до конца, знает не понаслышке. Вот и свои рисунки, посвященные теме Основного закона страны, юный автор посвятил важным темам – врачам, которые лечат детей, школьникам, спешащим на учёбу, солдатам, которые служат в армии. И даже новый нефтегазовый завод нашел свое место на рисунках юного художника. На вопрос, почему именно так он видит значение Констиции, Саидкомил ответил:
«Потому что Конституция – это то, что помогает нам жить сегодня, а также строить наше будущее. Здесь важно всё – хорошие врачи, потому что здоровье – это то, что стоит на первом месте для каждого, патриотизм, знания, новые заводы и многое другое».
Любознательный семиклассник мечтает стать тренером по ватерполу, любит рисование, спорт, а еще алгебру и геометрию. Конкурс «Конституция моими глазами» открыл для него дорогу к новым знаниям, к пониманию, что законы работают на улучшение жизни каждого.
Для участия в двух номинациях конкурса «Подари мир детям» поступило более 500 творческих работ со всей страны. Обладателями первых мест стали совсем юные авторы из Республики Каракалпакстан: Бексултан Нзаматдинов (Нукусский район) – признанный победителем в номинации «Лучший видеоролик о правах детей» и Гуласен Алланова (Кунградский район) – в номинации «Лучший рисунок о правах детей».
Обладатель третьего места в этом конкурсе Азизбек Саипов проявил себя и как поэт. Он снял видеоролик на свои стихи, которые посвящены воспитанникам детских домов. Семиклассник из Андижанской области напоминает взрослым о праве каждого ребёнка на полноценное детство, на свою семью, и о родительской ответственности. Несмотря на юный возраст, Азизбек по-настоящему интересуется темой прав ребёнка и полон идей для того, чтобы донести их важность до других.
Интерес юных участников к правовым конкурсам показал, как важно проводить подобные мероприятия, с детства стимулирующие интерес к таким важным темам, как знание Конституции, своих прав, что является важным условием формирования правовой грамотности общества, его всестороннего демократического развития.