Германия матбуоти “Ўзбекистон – Европа Иттифоқи” форматида парламентлараро ҳамкорликни ривожлантириш ҳақида
ФРАНКФУРТ-МАЙН, 8 февраль. /«Дунё» АА/. Германиянинг “Rusverlag.de” ахборот порталида Ўзбекистон-Европа Иттифоқи формати доирасидаги парламентлараро ҳамкорлик муносабатларига бағишланган мақола эълон қилинди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Унда қайд этилганидек, “Ўзбекистон – Европа Иттифоқи” парламентлараро ҳамкорлик қўмитасининг 15-йиғилишида Олий Мажлис ва Европа парламенти ўртасидаги муносабатларни ривожлантириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинган.
Европарламент вице-президенти Хайди Хаутал қаламига мансуб ушбу мақолада томонлар пандемия шароитида ўзаро ҳамкорлик масалаларини, кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошириш борасида Ўзбекистонда эришилган муваффақиятлар ҳамда инвестиция муҳитини муҳокама қилишгани баробарида ўзаро иқтисодий алоқаларни янада мустаҳкамлаш, савдо тўсиқларини бартараф этиш, минтақалараро боғлиқликни ривожлантириш, қайта тикланадиган энергия манбаларини қўллаб-қувватлаш, молиявий ва техник ёрдам кўрсатиш, сайёҳлик ва таълим соҳасидаги алмашувни  рағбатлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган.
«Европа Иттифоқи савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, ҳамкорликни фаоллаштириш, иқлим ўзгариши каби таҳдидларга қарши курашиш, шунингдек, одамлар ўртасидаги алоқаларини кенгайтиришдан манфаатдордир. Бугунги кун тартиби бизнинг ҳамкорлигимиз кўламини акс эттиради, уни янада мустаҳкамлашимиз керак. Шу билан бирга, унда биз бажаришимиз керак бўлган ишлар кўлами ҳам акс этган», деб ёзади муаллиф.
“Rusverlag.de” ахборот портали «Ўзбекистон- Европа Иттифоқи» парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси ҳамраиси Акмал Саидовнинг “Ўзбекистон очиқ ички ва ташқи сиёсат юритиш, мувозанатли парламент дипломатияси, инсон ҳуқуқлари ва сўз эркинлигини таъминлаш соҳасида халқаро майдонда ҳақли равишда эътироф қозонмоқда. Брюсселдаги ушбу учрашув эса бунинг ёрқин тасдиғидир”, деб айтган сўзларидан иқтибос келтирган.

Развитие межпарламентского сотрудничества в формате «Узбекистан – ЕС» в фокусе внимания СМИ Германии
ФРАНКФУРТ-НА-МАЙНЕ, 8 февраля. /ИА «Дунё»/. В немецком издании «Rusverlag.de» опубликована статья, посвященная межпарламентскому сотрудничеству в рамках формата «Узбекистан-Евросоюз», передает корреспондент ИА «Дунё».
Отмечается, что на 15-м заседание Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан — Европейский союз» участники совещания обговорили перспективы развития отношений между Олий Мажлисом и Европейским парламентом.
Стороны рассмотрели вопросы взаимодействия в условиях пандемии, обсудили прогресс в осуществлении масштабных реформ
и инвестиционного климата в Узбекистане. Особое внимание стороны уделили вопросам укрепления экономических связей, устранения торговых барьеров, развития межрегиональной взаимосвязанности, поддержки возобновляемой энергетики, оказания финансово-технического содействия, поощрения туристических
и образовательных обменов.
«Евросоюз заинтересован в наращивании торгово-экономических связей, активизации сотрудничества в борьбе
с такими угрозами, как изменение климата, а также расширении человеческих контактов. Сегодняшняя повестка дня отражает масштабы нашего сотрудничества, которое необходимо укреплять. Вместе с тем она отражает тот объем работы, который нам предстоит проделать», — приводятся в статье слова вице-президента Европейского парламента Хайди Хаутал.
Узбекистан получает достойное признание на международных площадках в области проведения открытой внутренней и внешней политики, взвешенной парламентской дипломатии, обеспечения прав человека и свободы слова. «И эта встреча в Брюсселе тому подтверждение», — цитирует немецкое издание слова сопредседателя Комитета парламентского сотрудничества «Узбекистан — ЕС» Акмала Саидова.