Туркий давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари вакилларининг онлайн учрашуви
2022 йил 21 февраль куни Туркия Республикаси Омбудсмани Шереф Малкоч ташаббуси билан Туркий давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари вакилларининг навбатдаги онлайн учрашуви бўлиб ўтди. Унда Туркий давлатлар Омбудсманлари ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ассоциациясини тузишга доир масалалар муҳокама қилинди.
Онлайн мулоқотда Туркия, Озарбайжон, Ўзбекистон, Қозоғистон Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакили иштирок этди.
Учрашувда Туркий давлатлар Омбудсманлари ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари ассоциациясини таъсис этиш тўғрисидаги ҳужжатларни тайёрлаш ҳамда имзолаш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Янги Ассоциация Туркий давлатлар инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларига ушбу мамлакатларда бўлиб турган фуқаролар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги масалаларни ҳал этишга кўмаклашиш учун муҳим майдон бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда.

Онлайн встреча представителей национальных институтов по правам человека тюркских государств
21 февраля 2022 года состоялась очередная онлайн встреча национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств, организованной по инициативе Омбудсмена Турецкой Республики Шереф Малкоч. На встречи обсуждены вопросы создания Ассоциации омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркских государств.
В онлайн встрече принимали участие омбудсмены Турции, Азербайджана, Узбекистана, Казахстана и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
На встрече были обсуждены вопросы подготовки и подписания документа об учреждении Ассоциации, которая будет площадкой сотрудничества между правозащитными институтами по решению вопросов в сфере обеспечения и защиты прав граждан.