Миллий марказда “Freedom Now” ташкилоти раҳбари билан учрашув бўлди
2022 йил 8 апрель куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг ўринбосари Д.Муратова “Freedom Now” инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ташкилоти директори М.Тёрнер билан учрашди.
Учрашувда “Freedom Now” ташкилотининг Евроосиё бўйича лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси Т.Чантурия, Ўзбекистон томонидан – Миллий марказнинг Халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Г.Назарова иштирок этди.
Хорижий меҳмонларнинг ташрифидан кўзланган мақсад – Ўзбекистон ҳукумати томонидан инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирларни ўрганишдир.
“Freedom Now” вакиллари билан мулоқот асносида кейинги йилларда мамлакатда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида юз берган ўзгаришлар ва мавжуд муаммолар муҳокама қилинди.
Меҳмонларга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясининг бажарилиши юзасидан ахборот тақдим этилди. Суҳбат давомида Ўзбекистон билан БМТнинг устав ва шартнома органлари, шунингдек БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ўртасидаги ҳамкорлик  самаралари ҳақида ҳам атрофлича фикр юритилди.

В НЦПЧ состоялась встреча с правозащитной организацией “Freedom Now”
В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека 8 апреля 2022г. состоялась встреча заместителя директора Д. Муратовой с директором правозащитной организации “Freedom Now” М. Тёрнер.
На встрече приняли участие координатор евразийских проектов «Freedom Now» Т. Чантурия, с узбекской стороны начальник отдела международного сотрудничества Г. Назарова.
Цель визита – изучение предпринимаемых Правительством республики мер по обеспечению прав человека.
В ходе беседы с представителями “Freedom Now” обсуждены вопросы и изменения в стране за последние годы в области защиты прав человека, в частности представлена информация о реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека; сотрудничестве с уставными и договорными органами ООН, а также со Специальными процедурами Совета по правам человека ООН.