“Ватанни севмоқ иймондандир” мавзусидаги иншолар танлови ғолиблари парламент фаолияти билан танишди
2022 йил 15 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси раҳбарияти ва Ёшлар масалалари бўйича комиссия аъзолари билан “Ватанни севмоқ иймондандир” мавзусидаги иншолар танлови Республика иштирокчиларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда мамлакатимизда ёшлар онгига Ватанга муҳаббат ва унинг тақдирига дахлдорлик ҳиссини сингдириш, уларда ёт ғоя ва қарашларнинг салбий таъсирига нисбатан мафкуравий иммунитетни шакллантириш, миллий ва умуминсоний қадриятларга содиқлик, диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувликни мустаҳкамлаш, уларнинг бўш вақтларини мазмунли ўтказиш бўйича самарали ишлар қилинмоқда.
Мазкур танлов — талабаларни юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларни теран идрок этиши, уларда ижодий, танқидий, нотиқлик, мослашувчанлик, ўз фикрини етказиб бера олиш кўникмаларини шакллантириш мақсадида ташкил қилинган. Энг муҳими, “Ватанни севмоқ иймондандир” мавзусидаги иншолар танлови иқтидорли, интилувчан, ижодкор талаба-ёшларни аниқлаш имконини бермоқда.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов билан бўлиб ўтган учрашув ёшларда катта таассурот қолдириши билан бирга, қизғин савол-жавобларга бой бўлди. Хусусан, улар мамлакатимиз парламенти фаолиятига оид кўплаб саволларига жавоб олдилар.
Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатини 2025 йилгача ривожлантириш концепцияси, 2019-2023 йилларга мўлжалланган Жисмоний тарбия ва оммавий спортни ривожлантириш концепцияси, 2020-2025 йилларга мўлжалланган Китобхонликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш миллий дастури доирасида амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар, ёшлар муаммолари ва уларни қийнаётган муаммоларни бевосита давлат даражасида кўриб чиқиш ва ҳал этиш имкониятлари ҳақида ёшларга батафсил маълумотлар берилди.
Бундан ташқари, ёшларга қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш, уларни Қонунчилик палатаси томонидан дастлабки тарзда кўриб чиқиш, ялпи мажлис муҳокамаларига тайёрлаш ва қонун лойиҳасини қабул қилиш жараёнлари хусусида сўзлаб берилди.
Шу билан бирга, тадбир иштирокчилари айни вақтда юртимизда қизғин кечаётган Конституциявий ислоҳотлар жараёни ҳақида ҳам кенг маълумотларга эга бўлишди.
Таъкидланганидек, жорий йилнинг 20 май куни Олий Мажлис палаталари Кенгашларининг қўшма қарори билан Конституциявий комиссия тузилди ва ўз фаолиятини бошлади. Мазкур Конституциявий комиссия ўз ишини самарали олиб бориши мақсадида кенг жамоатчилик, фуқароларнинг фикр-мулоҳазалари ва таклифларини умумлаштиришга, қолаверса, жаҳон тажрибасини ўрганишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Бундан ташқари, Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича жорий йилнинг 24 май кунидан бошлаб “taklif@meningkonstitutsiyam.uz” ёки “taklif@2022.uz” электрон почталари орқали таклифларни қабул қилиш ишлари бошланди, 26 май кунидан бошлаб эса, электрон почтадан ташқари, “www.meningkonstitutsiyam.uz” онлайн платформаси, телеграм махсус боти, 1341 қисқа рақамли “call-markaz” сингари воситалар ишга туширилди. Шунингдек, ижтимоий тармоқларда бир нечта каналлар ташкил қилинди. Фуқаролар таклифларини ўз ҳудудларидаги маҳаллалар ва Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашига оғзаки ёки ёзма шаклда билдириши учун шароитлар яратилди.
Тадбир иштирокчилари Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг мажлислар зали, кутубхонаси, парламент музейи билан яқиндан танишдилар.

Победители конкурса ознакомились с деятельностью парламента
15 июня 2022 года состоялась встреча участников республиканского этапа конкурса эссе «Ватанни севмоқ иймондандир» с участием руководства Законодательной палаты Олий Мажлиса и членами Комиссии по вопросам молодежи.
Отмечено, что в последние годы в стране ведется весомая работа по воспитанию у молодежи чувства любви к Родине и сопричастности к ее судьбе, формированию идеологического иммунитета к негативному влиянию чуждых идей и взглядов, верности национальным и общечеловеческим ценностям, укрепление межнационального согласия и толерантности, проведение свободного времени молодежи с пользой.
Данный конкурс организован с целью дать учащимся более глубокое понимание проводимых в нашей стране реформ, развить в них навыки творчества, критического мышления, ораторского искусства, гибкости, способности к самовыражению. Самое главное, что данный конкурс послужит выявлению талантливых, целеустремленных, творческих учащихся.
Встреча с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалем Саидовым произвела большое впечатление на молодежь, которые получили ответы на интересующие их вопросы, в том числе о деятельности парламента нашей страны.
Также молодые люди получили ​​подробную информацию о проводимой работе в рамках реализации Концепции развития государственной молодежной политики в Узбекистане до 2025 года, Концепции развития физической культуры и массового спорта на 2019-2023 годы, Национальной программы развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы, о рассмотрении на государственном уровне и решении проблем молодежи и вопросов, волнующих их и т.д.
Кроме того, молодежь узнала, как разрабатываются законопроекты, об их предварительном рассмотрении Законодательной палатой, подготовке к пленарным заседаниям и принятию.
Также дана подробная информация о проводимых в стране Конституционных реформах.
Отмечалось, что 20 мая текущего года совместным решением Кенгашей палат Олий Мажлиса была создана и ведет сейчас свою работу Конституционная комиссия. В целях эффективного осуществления своей работы данная Конституционная комиссия уделяет особое внимание обобщению мнений и предложений широкой общественности, граждан, а также изучению мирового опыта.
Кроме того, с 24 мая текущего года начался прием предложений по внесению изменений в Конституцию по электронной почте «taklif@meningkonstitutsiyam.uz» или «taklif@2022.uz». А С 26 мая, помимо электронной почты, запущена онлайн-платформа «www.meningkonstitutsiyam.uz», специальный телеграм-бот, начал работу «call-center» по короткому номеру 1341. Также в социальных сетях созданы несколько каналов. Созданы условия для подачи гражданами предложений в махалли и местные Кенгаши народных депутатов в устной или письменной форме.
Участники мероприятия ознакомились с залом заседаний, библиотекой и парламентским музеем Законодательной палаты Олий Мажлиса.