Ногиронлар ҳуқуқи таъминланишига оид халқаро жамоатчилик эшитуви бўлиб ўтди
Бугун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида “Ногиронлар ҳуқуқи дунё мамлакатлари Конституцияларида акс этиши” мавзусида халқаро жамоатчилик эшитуви ташкил этилди.
Юқори даражадаги анжуман Олий Мажлис депутатлари, тегишли идоралар, академик ҳамжамият, илмий-тадқиқот ва таҳлил марказлари, мамлакатимиздаги фуқаролик жамияти институтлари, халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари иштирокида ўтди.
Тадбирда аҳолининг заиф қатлам вакиллари ҳуқуқини таъминлаш ва ҳимоя қилиш соҳасидаги миллий ва халқаро тажрибани ўрганиш, ногиронлар ҳуқуқини кафолатловчи тамойилларнинг дунё Конституцияларида акс эттирилиши муҳокама қилинди.
Йиғилишда, шунингдек, “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Конституциявий қонун лойиҳасини янада такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқилди. Депутатлар ва хорижий экспертлар соҳага оид қатор таклиф ва ташаббусларини билдирди.
– Ушбу сиёсий ислоҳотлар жараёнида БМТнинг мақсади – Ўзбекистон ҳукумати ва конституциявий комиссияга илғор тажрибаларни тақдим этиш, – деди БМТнинг мамлакатимиздаги доимий координатори вазифасини бажарувчи, БМТ Болалар жамғармаси – ЮНИСЕФ ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде. – Муҳокамалар шаффофлиги ва инклюзив жараёнга эга бўлиш ҳар қачонгидан муҳим. Конституция юзасидан 80 мингдан зиёд фикрлар ва тавсиялар келиб тушгани соҳада туб бурилиш юз бераётганидан далолат.
Янги Ўзбекистонда “Инсон қадри учун” тамойилини амалга ошириш, аҳолининг ёрдамга муҳтож қатламлари, шу жумладан, ногиронларни қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ҳар қачонгидан муҳим экани қайд этилди.
Мулоқот чоғида ногиронлик туфайли камситиш ҳолатларига йўл қўймаслик, жисмоний заифликни эрта аниқлаш ва олдини олиш, ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш, уларнинг касбий тайёргарлиги ва бандлигини таъминлашни тубдан яхшилаш борасидаги ишлар жадаллашаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Ўзбекистон Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро Конвенцияни ратификация қилди. Мамлакатимиз Осиё-Тинч океани минтақасида ногиронларнинг асл ҳуқуқларини таъминлаш бўйича Инчхон стратегиясига қўшилди. Иккита – “Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисида” ги ҳамда “Кексалар, ногиронлар ва аҳолининг бошқа ижтимоий заиф тоифалари учун ижтимоий хизматлар тўғрисида”ги қонунлар қабул қилинди.
Учрашув экспертлар тақдимоти, жумладан, “Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини Конституциявий ҳимоя қилиш”, “Ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини кафолатлайдиган халқаро стандартлар ва тамойиллар”, “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ногиронлиги бўлган шахслар тўғрисидаги қоидаларни киритиш бўйича таклифлар” ва “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси лойиҳасида ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларига оид халқаро стандартлар” мавзусидаги мунозара билан якунланди.

Состоялись общественные слушания по обеспечению прав лиц с инвалидностью
В Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялись международные общественные слушания на тему «Отражение положений о правах инвалидов в конституциях стран мира».
В мероприятии приняли участие депутаты и сенаторы Олий Мажлиса, представители соответствующих ведомств,  научно-исследовательских и аналитических центров, институтов гражданского общества нашей страны, а также международных организаций и дипломатического корпуса.
На слушаниях обсуждались вопросы изучения отечественного и международного опыта в области обеспечения и защиты прав представителей уязвимых слоев населения, отражения в конституциях мира принципов, гарантирующих права лиц с инвалидностью.
В ходе мероприятия были выработаны предложения по дальнейшему совершенствованию проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан». Депутаты и зарубежные эксперты высказали ряд предложений и инициатив по этому вопросу.
– Основная цель ООН в ходе нынешних политических реформ – представить правительству Узбекистана и Конституционной комиссии соответствующий мировой передовой опыт, – сказал исполняющий обязанности Постоянного координатора ООН в нашей стране, глава представительства ЮНИСЕФ Мунир Мамедзаде. –Обеспечение прозрачности и инклюзивности процесса обсуждений важно как никогда. Тот факт, что уже принято  более 80 тысяч мнений и рекомендаций касательно внесения изменений в Конституцию, говорит о том, что в данной сфере происходят кардинальные изменения.
Отмечалось, что в Новом Узбекистане вопросам реализации принципа «Во имя чести и достоинства человека», поддержки нуждающихся слоев населения, в частности лиц с инвалидностью, обеспечению их прав и свобод придается как никогда важное значение.
В ходе беседы было констатировано, что активизируется работа по недопущению притеснения лиц с инвалидностью, раннему выявлению и предупреждению инвалидности, оказанию гражданам данной категории медико-социальной помощи, коренному улучшению их профессиональной подготовки и трудоустройства.
По инициативе главы государства Узбекистан ратифицировал Конвенцию о правах инвалидов. Наряду с этим наша страна присоединилась к Инчхонской стратегии обеспечения реальных прав инвалидов в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Приняты законы «О правах лиц с инвалидностью» и «О социальных услугах для престарелых, лиц с инвалидностью и других социально уязвимых категорий населения».
На встрече были заслушаны доклады экспертов, прошли обсуждения и дискуссии на такие темы, как «Конституционные гарантии защиты прав инвалидов», «Международные стандарты и принципы, гарантирующие права инвалидов», «Предложения о включении положений, касающихся прав лиц с инвалидностью, в Конституцию Республики Узбекистан», «Международные стандарты по правам лиц с инвалидностью в проекте Конституционного закона».