А.Саидов БМТ Бош котибининг сиёсий масалалар ва Европа, Марказий Осиё ва Aмерика бўйича ёрдамчиси билан учрашди
Куни кеча Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари A.Саидов Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котибининг сиёсий масалалар ва Европа, Марказий Осиё ва Aмерика бўйича ёрдамчиси М.Енча билан БМТнинг Нью-Йоркдаги Бош қароргоҳида учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистонда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳот, унинг асосий устувор йўналишлари, шунингдек, Конституциявий комиссия фаолияти ҳақида батафсил маълумот берилди.
Жамиятнинг кенг қатламлари, биринчи навбатда, ёшлар иштирокида амалга оширилаётган конституциявий жараённинг очиқ ва ошкоралигига алоҳида эътибор қаратилди. Конституциявий ислоҳотнинг умумхалқ муҳокамаси мобайнида кенг жамоатчиликдан кўплаб таклиф ва мурожаатлар келиб тушгани маълум қилинди.
Мамлакат Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг шахсий ташаббуси билан давлатимиз тарихида биринчи марта конституциявий қонун ижодкорлиги соҳасида ноёб тажриба бўладиган конституциявий референдум ўтказилиши таъкидланди.
Шу муносабат билан, мезбон томонга Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган референдумда кузатувчи сифатида иштирок этиш таклифи берилди.
БМТ Бош котиби ёрдамчиси мамлакатимизда конституциявий ислоҳотнинг бориши ҳақида берилган батафсил маълумот учун миннатдорлик билдирди.
Суҳбатдош давлатимиз делегациясининг ташрифи мақсадлари ҳақида тўхталар экан, Нью-Йоркда олиб борилаётган фаол ахборот ишлари нафақат БМТ Котибияти, балки аъзо давлатлар учун ҳам Ўзбекистонда бўлиб ўтаётган ва олдиндаги муҳим сиёсий воқеалардан хабардорлик учун муҳимлигини таъкидлади. Шу муносабат билан, БМТ аъзо давлатлари учун конституциявий ислоҳотга бағишланган брифингни олқишлади.
М.Енча Ўзбекистоннинг Бош қомусига ўзгартиш ва қўшимчаларни аҳолининг фикр ва таклифларини инобатга олган ҳолда умумхалқ муҳокамасини ўтказиш тўғрисидаги қарорини мамнуният билан қайд этди. Унинг сўзларига кўра, мамлакатимизнинг бу борадаги тажрибаси жуда муҳим. У ёшлар масаласида томонларнинг қарашлари муштарак эканини ва бу ҳамкорликнинг асосий йўналишларидан бирига айланиши кераклигини таъкидлади.
Бош котиб ўринбосари Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги ўзаро тушуниш ва ҳурмат тамойилларига асосланган алоқаларнинг бугунги даражасини юқори баҳолади.
– Бу Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёев ва Бош котиб A.Гутерриш ўртасида ўрнатилган дўстона муносабатлар туфайлидир, – деди М.Енча.
Унинг фикрича, A.Гутерришнинг 2017 йилда Марказий Осиё бўйлаб сафари доирасида Ўзбекистонга ташрифи, шунингдек, глобал ташкилот Бош котиби сифатидаги фаолиятининг дастлабки олти ойи мобайнида Самарқанд ва Оролбўйи минтақасида бўлгани икки томонлама муносабатлардаги муҳим воқеа бўлди.
М.Енча таъкидлаганидек, A.Гутерриш ўз ташрифи давомида Марказий Осиёда мутлақо янги геосиёсий муҳитнинг гувоҳи бўлди.
Бош котиб ёрдамчиси Бош котиб ўринбосари Aмина Муҳаммаднинг жорий йил июнь ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи якунларини юқори баҳолади.
Учрашув якунида М.Енча БМТ Ўзбекистон билан ҳар томонлама ҳамкорликни янада ривожлантиришдан манфаатдор эканини яна бир бор тасдиқлади.

Председатель Конституционной комиссии встретился с помощником Генерального секретаря ООН по политическим вопросам в странах Европы, Центральной Азии и Америки
2 августа 2022 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке состоялась встреча первого заместителя спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан А.Саидова с помощником Генерального секретаря ООН по политическим вопросам в странах Европы, Центральной Азии и Америки М.Енчей.
Во время беседы представлена подробная информация о конституционной реформе в Узбекистане, ее основных приоритетах, а также деятельности Конституционной комиссии.
Особо отмечен открытый и прозрачный характер конституционного процесса, который осуществляется при непосредственном участии широких слоев общества, в первую очередь молодежи. Сообщено о поступлении большого количества предложений и обращений широкой общественности в ходе всенародного обсуждения конституционной реформы.
Указано, что по личной инициативе Президента страны Ш.М.Мирзиёева впервые в истории нашего государства будет проводиться конституционный референдум, что будет представлять собой уникальный опыт в сфере конституционного законотворчества в Узбекистане.
В этом контексте озвучено приглашение принять участие в качестве наблюдателя в планируемом референдуме.
Помощник генсека ООН выразил признательность за представленную подробную информацию о ходе конституционной реформы.
Оценивая цели визита делегации республики, собеседник отметил важность проводимой узбекской стороной активной информационной работы в Нью-Йорке не только для Секретариата ООН, но и для государств-членов в целях повышения их осведомленности о происходящих и предстоящих важных политических событиях в Узбекистане. В этом отношении приветствовал брифинг для государств-членов ООН, посвященный конституционной реформе.
М.Енча с удовлетворением отметил решение узбекской стороны о проведении всенародного обсуждения изменений и дополнений в Основной закон страны для учета мнений и предложений широких слоев населения. По его словам, весьма важен опыт Узбекистана в этом направлении. Подчеркнул, что стороны имеют общее видение по вопросам молодежи, и это должно стать одним из ключевых направлений сотрудничества.
Помощник генсека высоко оценил текущий уровень взаимодействия Узбекистана с ООН, которое основывается на принципах взаимопонимания и уважения.
«Это происходит благодаря установленным дружественным отношениям между Президентом Узбекистана Ш.М.Мирзиёевым и Генеральным секретарем А.Гутерришем», - отметил М.Енча.
По его мнению, важной вехой в отношениях между Узбекистаном и ООН стал визит А.Гутерриша в 2017 году в республику в рамках регионального турне по Центральной Азии, а также посещение Самарканда и региона Приаралья уже в течение первых шести месяцев пребывания на посту генсека глобальной организации.
Как отметил М.Енча, в ходе своего визита А.Гутерриш стал свидетелем абсолютно новой геополитической атмосферы в Центральной Азии.
Помощник генсека высоко оценил итоги недавнего визита заместителя Генерального секретаря Амины Мохаммед в Узбекистан в июне сего года.
В заключение М.Енча вновь подтвердил заинтересованность ООН в дальнейшем развитии всестороннего сотрудничества с Узбекистаном.