Ўзбекистон Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияга содиқлигини яна бир бор тасдиқлади
ЖЕНЕВА, 7 сентябрь. /«Дунё» АА/. 31 август – 1 сентябрь кунлари БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг 91-сессияси доирасида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияси қоидаларининг бажарилиши бўйича Ўзбекистоннинг бешинчи даврий маърузаси кўриб чиқилди, деб хабар қилмоқда «Дунё» АА мухбири.
Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенция (БҲК) 1989 йил 20 ноябрда куни қабул қилинган бўлиб, дунёнинг 196 мамлакати унинг қатнашчилари ҳисобланади. Ўзбекистон ушбу ҳужжатга 1992 йил 9 декабрда қўшилган.
Ўзбекистоннинг БҲК қоидаларини бажариши бўйича биринчи миллий маърузаси 2001 йил октябрь ойида, иккинчиси – 2006 йил майида, учинчи ва тўртинчи қўшма маърузалар - 2013 йилнинг май ойида кўриб чиқилган.
Бола ҳуқуқлари бўйича қўмита Конвенция қоидаларининг барча иштирокчи давлатлар томонидан бажарилишини кузатиб боради. Унинг аъзолари 18 мустақил экспертлардан иборат бўлиб, улар ўз ишларини шахсий холисликда амалга оширишади, яъни улар ўз ҳукуматларининг вакили сифатида фаолият кўрсатишмайди.
Ўзбекистон делегацияси таркибидан Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ, Олий суд, ички ишлар, соғлиқни сақлаш, халқ таълими вазирликлари ҳамда Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси вакиллари жой олдилар.
Мулоқот жуда конструктив тарзда кечди. Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенциянинг ҳамда инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро тузилмалар аъзолари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий соҳалардаги чуқур ислоҳотлардан юксак хабардорлигини намоён этдилар.
Икки кунлик тадбир давомида БҲК аъзолари томонидан Конвенция қоидаларининг бажарилиши ва тегишли қонунчилик асослари қабул қилиниши бўйича 200 га яқин саволлар берилди.
Ўзбекистон томони бола ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, жумладан, болаларнинг энг муҳим  манфаатларини таъминлаш чора-тадбирлари, болаларга нисбатан дўстона одил судлов тамойилларини жорий этиш, болалар камситилишига йўл қўймаслик, болаларнинг оилада яшаши ва тарбияланиши, таълим олишлари, малакали тиббий ёрдамдан фойдаланишлари ҳуқуқлари, болалар меҳнатига йўл қўйилмаслиги бўйича батафсил маълумотлар тақдим этилгани баробарида берилган саволларга муфассал жавоблар қайтарилди.
Умуман олганда, халқаро экспертлар давлатнинг мамлакатда болалар ҳуқуқларини илгари суриш бўйича интилишини юқори баҳолашар экан, тақдим этилган маърузанинг ҳар томонлама кенг қамровлиги, унинг мазмундор ва пухталиги, шунингдек, мулоқот давомидаги очиқ ва конструктив ёндошуви учун Ўзбекистон томонига самимий миннатдорлик билдирдилар.

Узбекистан подтвердил свою приверженность Конвенции о правах ребенка
ЖЕНЕВА, 7 сентября. /ИА «Дунё»/. 31 августа – 1 сентября в рамках 91-й сессии Комитета ООН по правам ребенка состоялось рассмотрение Пятого периодического доклада Узбекистана о выполнении положений Конвенции ООН о правах ребенка (КПР), сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Конвенция о правах ребенка (КПР) принята 20 ноября 1989 году и её участниками являются 196 стран. Узбекистан присоединился к документу 9 декабря 1992 года.
Первый национальный доклад Узбекистана по выполнению положений КПР был рассмотрен в октябре 2001 года, второй – в мае 2006 года, объединенный третий-четвертый доклады - в мае 2013 года.
Комитет по правам ребенка наблюдает за выполнением всеми государствами-участниками положений Конвенции. Его членами являются 18 независимых эксперта, которые осуществляют свою деятельность в личном качестве, то есть не представляют свои правительства.
Делегация Узбекистана была представлена в составе представителей Национального центра по правам человека, Верховного суда, министерств внутренних дел, здравоохранения, народного образования и Госкомитета по делам семьи и женщин.
Диалог проходил в весьма конструктивном ключе. Члены КПР и международные правозащитные структуры продемонстрировали высокую осведомленность о проводимых в Узбекистане глубоких реформах в социально-экономической и политико-правовой сферах.
В ходе двухдневного мероприятия членами КПР были заданы порядка 200 вопросов, касающихся выполнения положений Конвенций и принятия соответствующих законодательных основ.
Узбекской стороной были даны исчерпывающие ответы, а также представлена подробная информация об основных направлениях государственной политики в области обеспечения прав детей, в том числе мер по обеспечению наилучших интересов ребенка, внедрению принципов дружественного к ребенку правосудия, недопущению дискриминации детей, обеспечению права детей жить и воспитываться в семье, обеспечению права на образование, доступ к квалифицированной медицинской помощи, недопущению детского труда и другое.
В целом международные эксперты высоко оценили стремление государства продвигать права детей в стране и выразили искреннюю признательность узбекской стороне за всеобъемлющий характер представленного Доклада, его содержательность и обстоятельность, а также открытый и конструктивный подход на протяжении всего диалога.
Для телеграм: Узбекистан подтвердил свою приверженность Конвенции о правах ребенка
На 91-й сессии Комитета ООН по правам ребенка состоялось рассмотрение Пятого периодического доклада Узбекистана о выполнении положений Конвенции ООН о правах ребенка