Ҳамкорлик алоқаларининг янги уфқлари
Жорий йилнинг 28 октябрь куни Самарқанд шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги (МДҲ) Парламентлараро Ассамблеясининг кузги сессияси доирасида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддин Исмоилов Тожикистон Республикаси Мажлиси Олии Мажлиси Намояндагон Раиси Маҳмадтоир Зоир Зокирзода билан учрашди.
Кейинги йилларда икки давлат Президентларининг сиёсий иродаси ва узоқни кўзлаб амалга ошираётган оқилона сиёсати натижасида мамлакатларимиз ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик муносабатлари янги босқичга кўтарилди, халқларимиз дўстлиги мустаҳкамланди. Бу, ўз навбатида, парламентлараро ҳамкорликни янада жонлантиришга туртки бўлмоқда.
Икки давлат раҳбарларининг сиёсий иродаси туфайли ўзаро дўстона алоқалар аниқ амалий қадамлар билан бойитилган ҳолда ривожланмоқда. Ҳамкорликнинг янги саҳифаси икки халқ манфаатлари йўлидаги янги мақсадлар ва истиқболлар билан тўлган. Очиқ, самимий мулоқотлар парламентлараро ҳамкорликни кучайтириш учун ҳам мустаҳкам пойдевор қўйди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги ҳолати, уни янада ривожлантиришда парламентларнинг роли ва ўрнини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамкорликни янада ривожлантириш, бошқа соҳалардаги алоқалар кўламини тобора кенгайтириб бориш масалалари икки мамлакат парламенти вакилларининг диққат-марказида бўлди.
Томонлар Ўзбекистон – Тожикистон муносабатларида эришилган улкан ижобий ўзгаришлар халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталарини мустаҳкашга замин яратиб, икки мамлакат ўртасидаги стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва кенгайтиришда парламент аъзоларининг ўзаро ҳамкорлигини янада мустаҳкамлашга алоҳида урғу қаратдилар.

Новые горизонты сотрудничества
28 октября текущего года в Самарканде в рамках осенней сессии Межпарламентской Ассамблеи СНГ состоялась встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Нуриддина Исмоилова с Председателем Маджлиси Намояндагон Маджлиси Оли Республики Таджикистан Махмадтоир Зоир Зокирзода.
Отмечено, что в последние годы в результате политической воли Президентов двух стран и проводимой ими дальновидной политики на новый уровень поднялись отношения многопланового сотрудничества между нашими странами, укрепилась дружба между нашими народами. Это, в свою очередь стало толчком для дальнейшей активизации межпарламентского сотрудничества.
Благодаря политической воле руководителей двух стран развиваются дружеские отношения, обогащаясь конкретными практическими шагами. Новая страница сотрудничества наполнена новыми целями и перспективами на благо интересов двух народов. Налаженный открытый, искренний диалог заложил прочную основу также и для укрепления межпарламентского сотрудничества.
На встрече обсуждены текущее состояние многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном, вопросы повышения роли и места парламентов в его дальнейшем развитии.
Вопросы дальнейшего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами, расширения двусторонних отношений и в других сферах также были в центре внимания представителей парламентов двух стран.
Стороны особо отметили достигнутые позитивные сдвиги в узбекско-таджикских отношениях, заложившие основу для укрепления дружбы между нашими народами, углубления и расширения стратегического партнерства двух стран, дальнейшего укрепления взаимного сотрудничества членов парламента.