Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси фуқаролик жамияти вакиллари билан муҳокама қилинди
“Юксалиш” умуммиллий ҳаракати Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ билан ҳамкорликда Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси лойиҳасини муҳокама қилиш мақсадида турли соҳа вакиллари билан туркум мулоқотлар ўтказишни йўлга қўйди. Илк мулоқот 7 январь куни фуқаролик жамияти институтларининг юзга яқин ходимлари ва фаолларини офлайн ва онлайн форматда жамлади.
Тадбирни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов очиб бериб, Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясинининг муҳим жиҳатларига тўхталиб ўтди.
Қайд этилишича, Ўзбекистон Республикасини 2017–2021 йилларда ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси доирасида ўтган давр мобайнида давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларини тубдан ислоҳ этишга қаратилган 300 га яқин қонун, 4 мингдан зиёд Президент қарорлари қабул қилинди. Шунингдек, инсон ҳуқуқларини таъминлаш, давлат органларининг ҳисобдорлиги ва очиқлигини кучайтириш ҳамда фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситаларининг роли, аҳоли ва жамоат бирлашмаларининг сиёсий фаоллигини ошириш бўйича тизимли ишлар амалга оширилди.
“Ҳаракатлар стратегиясидан – Тараққиёт стратегияси сари” тамойили асосида аҳоли фаровонлигини янада юксалтириш, иқтисод тармоқларини трансформация қилиш, инсон ҳуқуқлари ва манфаатларин сўзсиз таъминлаш, фаол фуқаролик жамиятини шакллантириш борасидаги ислоҳотларнинг устувор йўналишларини белгилаб олиш мақсадида Янги Ўзбекистоннинг 2022–2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси лойиҳасини кенг жамоатчилик ўртасида муҳокама қилиш давом этмоқда. Фуқароларга ўз таклиф ва мулоҳазаларини regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz ва 2022-2026.strategy.uz электрон платформалари орқали ёзиб қолдириш имкониятлари яратилган.
Мулоқот мобайнида нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан инсон шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиш орқали инсонпарвар давлат барпо этиш ҳамда эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш жиҳатлари муҳокама қилинди. Хусусан, Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси лойиҳасида таъсирчан жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш назарда тутилганига тўхталиб ўтилди. Бунда қуйидагилар таклиф этилмоқда: жамоатчилик назоратини амалга оширишнинг замонавий шаклларини ривожлантириш, халқ депутатлари Кенгашлари ҳузуридаги нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондларига ажратилаётган маблағлар ҳажмини 7 баробарга ошириш.
Мулоқот иштирокчилари айрим давлат функцияларини амалга ошириш жараёнига жамоатчилик назорати субъектларини кенг жалб қилиш, аҳолининг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ва сайлов маданиятини ошириш, сайловларга оид халқаро стандартларни қонунчиликка имплементация қилиш ишларини давом эттириш муҳимлигини таъкидлади. Уларнинг фикрича, давлат органлари фаолиятини ўрганишда ижтимоий сўровлар ўтказиш ҳамда аниқланган камчиликларни очиқ муҳокама қилиш амалиётини йўлга қўйиш ўз самарасини беради. Шунингдек, ижтимоий шерикликнинг самарасини, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини давлат томонидан субсидиялар, грантлар ва ижтимоий буюртмалар шаклларида қўллаб-қувватлаш ҳажмини ошириш юзасидан берилаётган таклифлар юзасидан фикр алмашинди.

Стратегия развития в фокусе общественности
Общенациональное движение «Юксалиш» совместно с Национальным центром по правам человека запускает цикл диалогов с представителями разных сфер для обсуждения проекта Стратегии развития Нового Узбекистан на 2022—2026 годы. Первая встреча объединила в офлайн и онлайн форматах больше ста сотрудников и активистов институтов гражданского общества.
В своем выступлении первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Акмал Саидов осветил ключевые аспекты стратегии.
Отмечалось, что в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах принято около 300 законов, свыше четырех тысяч постановлений Президента, направленных на кардинальное реформирование всех сфер жизни государства и общества.
Для определения приоритетных направлений реформ по дальнейшему повышению благосостояния народа, трансформации отраслей экономики, безусловное обеспечение прав и интересов человека, формирование активного гражданского общества на основе принципа «От Стратегии действий к Стратегии развития» продолжается общественное обсуждение проекта документа. Граждане могут направлять свои предложения через электронные платформы regulation.gov.uz, jamoatchilik.uz и 2022-2026.strategy.uz.
В ходе диалога с представителями ННО обсуждены аспекты создания гуманного государства путем уважения чести и достоинства человека и дальнейшего развития свободного гражданского общества. В частности, отмечалось, что в рамках проекта Стратегии развития нового Узбекистана предусматривается совершенствование организационно-правовой базы эффективного общественного контроля. В числе предлагаемых новшества — разработка современных форм общественного контроля, внедрение практики проверки качества реализации региональных, отраслевых и государственных программ на основе коллективных обращений, увеличение в семь раз объемов средств, выделяемых общественным фондам по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Кенгашах народных депутатов.
Участники диалога подчеркнули важность широкого вовлечения субъектов общественного контроля в процесс реализации тех или иных государственных функций, повышения общественно-политической активности и электоральной культуры населения, продолжения работы по имплементации международных избирательных стандартов в законодательство. Подчеркивалось, что действенным методом изучения эффективности деятельности органов государственной власти является проведение опросов населения и внедрение практики открытых обсуждений выявленных недостатков. Также высказаны мнения и предложения по повышению социального партнерства, удвоению объемов государственной поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества в виде субсидий, грантов и социальных заказов.